Rekordowa frekwencja na pielgrzymce w Meksyku. Tradycja pielgrzymowania tam liczy już 288 lat

Zaczynając od świtu 12 października 2,4 miliona Meksykanów, wzięło udział w pielgrzymce na cześć Matki Bożej z Zapopan. Trasa polega na przejściu 8 km (5 mil). 

Pielgrzymi wędrują do Bazyliki Matki Bożej z Zapopan, z katedry w Guadalajarze, niosąc miejscowy wizerunek Maryi. 

Podczas wojny o niepodległość Meksyku z Hiszpanią, 15 września 1821 r. Matka Boża z Zapopan otrzymała tytuł „Generała” meksykańskiej Armii Trigarante. 

Niecały tydzień później, pod dowództwem gen. Agustína de Iturbide, pokonano siły hiszpańskie. Armię nazwano „Trigarante” ze względu na trzy „gwarancje", o które walczyła: wiarę katolicką , niezależność od Hiszpanii i zjednoczenie wszystkich sił powstańczych.

Dziewica z Zapopan, zwana również Matką Bożą Oczekiwania, La Generala i  Zapopanita, została ogłoszona patronką od burz i piorunów w 1734 roku. Natomiast w 1821 r. ogłoszono ją patronką meksykańskiego stanu Jalisco.  

Co roku, od 13 czerwca do 12 października, posąg jest wystawiany w katedrze w Guadalajarze. W uroczystej procesji z powrotem zostaje przeniesiony do Bazyliki w Zapopan. Punktem kulminacyjnym uroczystości jest Msza Święta na placu Bazyliki oraz tradycyjne tańce i fajerwerki.

Źródło: lifesitenews.com, Twitter

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama