Wyniki badań pokazują, że posiadanie dzieci zmniejsza ryzyko samobójstwa

Jason Manning, profesor socjologii z West Virginia University, zwrócił uwagę na kilka badań, które wskazują na silny związek między rodzicielstwem a niższymi wskaźnikami samobójstw.

„Od ponad wieku, przynajmniej od pionierskiej pracy francuskiego socjologa Emile Durkheima, wiemy, że więzi społeczne – lub ich brak – odgrywają kluczową rolę w samobójstwie” – napisał J. Manning. „Durkheim słynie z odkrycia, że ​​osoby będące w małżeństwie miały niższy wskaźnik samobójstw niż osoby niebędące w takim związku, a rodzice mieli niższy wskaźnik samobójstw niż osoby bezdzietne”.

Badacz powołał się na skandynawskie badanie z 2020 r., które wykazało znacznie niższe wskaźniki samobójstw wśród rodziców z jednym dzieckiem w porównaniu z osobami bezdzietnymi. Wskaźniki te są jeszcze niższe wśród rodziców z dwójką lub więcej dzieci.

Naukowcy przez dwie dekady obserwowali ponad 1,5 miliona szwedzkich mężczyzn i kobiet. „Posiadanie jednego, dwojga, trojga lub więcej dzieci wiązało się odpowiednio z odpowiednio o 64 proc., 79 proc. i 78 proc. niższym wskaźnikiem samobójstw w porównaniu z brakiem dzieci” – stwierdzili naukowcy.

Jeszcze bardziej drastyczne było porównanie między matkami a kobietami bezdzietnymi: „U ojców mających jedno, dwoje, troje lub więcej dzieci wskaźnik samobójstw był odpowiednio o 54 proc., 64 proc. i 59 proc. niższy w porównaniu z mężczyznami, którzy nie są ojcami. U matek różnica była jeszcze większa – wskaźnik samobójstw był odpowiednio o 70 proc., 83 proc. i 93 proc. niższy w porównaniu z kobietami bezdzietnymi.

J. Manning powiedział, że badania w Australii, Norwegii i Danii wykazały podobne wyniki, zwłaszcza wśród kobiet.

Chociaż w jego artykule na stronie Institute for Family Studies nie wspomniano o aborcji, kilka badań wykazało również wyższe ryzyko samobójstwa wśród kobiet po aborcji w porównaniu z matkami, które rodzą swoje dzieci.

„Chociaż agresywne lub dysfunkcyjne związki są niebezpieczne, dowody wskazują, że więzy małżeństwa i rodzicielstwa ogólnie zmniejszają ryzyko samobójstwa. Jednym z rezultatów tych ustaleń jest to, że zapobieganie samobójstwom nie musi ograniczać się do świadczenia usług w zakresie zdrowia psychicznego. Polityka, która zachęca do tworzenia rodziny, stabilności rodziny i harmonii rodzinnej, jest w rzeczywistości polityką zapobiegającą samobójstwom” – podsumowuje swój tekst Jason Manning.

Źródła: lifenews.com, ifstudies.org

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao