Meksyk: flagi LGBT na trumnach aktywisty gejowskiego i jego partnera. Arcybiskup: „cóż, szanujemy to”

Podczas pogrzebu w meksykańskiej katedrze na trumnach gejowskiego aktywisty i jego partnera umieszczono flagi LGBT. Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Meksyku, arcybiskup Gustavo Rodríguez Vega, usprawiedliwił to wydarzenie, pomimo skandalu, jaki wywołało to wśród wiernych.

Trumny zostały przykryte flagami podczas mszy pogrzebowej aktywisty gejowskiego Ociela Baeny oraz jego partnera, która odbyła się rano 14 listopada w bazylice Wniebowzięcia NMP w  Aguascalientes w Meksyku. Wydarzenie to wywołało falę oburzenia, a filmiki i zdjęcia z flagami szybko obiegły media społecznościowe.

Do sprawy odniósł się arcybiskup Gustavo Rodríguez Vega, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Meksyku. Na konferencji prasowej, która odbyła się 16 listopada podkreślił, że Baena i jego partner są „dziećmi Bożymi i naszymi braćmi”, więc „nie mogliśmy w żaden sposób nie przyjąć ich w kościele. Zwłaszcza, że rodzina chciała, aby ich tam zabrać”.

Zapytany przez ACI Prensa, hiszpańskojęzycznego partnera informacyjnego CNA, o umieszczenie flag, arcybiskup skomentował, że „jeśli umieścili te flagi, które tak wiele dla nich znaczyły, cóż, szanujemy to”.

„Nie ma problemu” – kontynuował wiceprzewodniczący konferencji biskupów, ponieważ „nie było intencji obrażania kogokolwiek”.

Ociel Baena urodził się w 1984 r. w Saltillo, Baena ukończył prawo na Autonomicznym Uniwersytecie Coahuila i uzyskał doktorat z prawa na Autonomicznym Uniwersytecie Durango. Początkowo zajmował stanowisko sekretarza generalnego Accords Sądu Wyborczego stanu Aguascalientes, ale w październiku 2022 r., po odejściu Claudii Eloísy Díaz de León González, objął tymczasowe stanowisko sędziego, które miał pełnić do czasu powołania jego następcy przez senat federalny.

Baena, który zidentyfikował się jako osoba „niebinarna”, poprosił o nazywanie go „magistrade” w ramach swojego aktywizmu LGBT. „Magistrade” to wymyślone słowo w języku hiszpańskim, ponieważ poprawnie pisze się magistrado (sędzia płci męskiej) lub magistrada (sędzia płci żeńskiej). W maju jako pierwszy otrzymał „niebinarny” paszport, kategorię stworzoną przez rząd prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora.

Znany był również z różnych kontrowersji, w mediach społecznościowych opublikował zdjęcie w stroju Matki Bożej.

Do umieszczenia tęczowych flag na trumnie gejowskiego aktywisty odniósł się w wywiadzie udzielonym 15 listopada ACI Prensa także ojciec Francisco Torres Ruiz, ekspert ds. liturgii w diecezji Plasencia w Hiszpanii. Wyjaśnił, że „niedopuszczalne jest umieszczanie jakiejkolwiek symboliki na mszach pogrzebowych, zwłaszcza gdy symbolika ta reprezentuje ideologie sprzeczne z antropologią chrześcijańską, to znaczy, gdy są one sprzeczne z wiarą". „To, co jest dozwolone, to gdy pochowana jest głowa państwa lub żołnierz, którzy mają swój własny protokół, umieszczając flagę narodową, flagę kraju, na trumnie. Ale nigdy flagi, która umniejsza znaczenie świętego miejsca, jakim jest kościół” – powiedział.

„Nie można też umieszczać żadnych innych symboli ani zdjęć zmarłego podczas uroczystości pogrzebowych, ponieważ w kościele jedynymi obrazami, jedynymi zdjęciami lub ikonami są zawsze obrazy świętych, biskupa diecezjalnego lub papieża, ale nigdy zmarłego, który jest chowany” – wyjaśnił.  

Źródło: catholicnewsagency.com

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama