Były anglikański duchowny katolickim biskupem. To pierwsza taka sytuacja w całej wspólnocie

Ks. David Waller przyjął święcenia biskupie. Będzie kierował Ordynariatem Personalnym Matki Bożej z Walsingham utworzonym na mocy decyzji Benedykta XVI.

Po raz pierwszy były ksiądz anglikański został konsekrowany na biskupa w Ordynariacie Matki Bożej z Walsingham. Ordynariat, mieszczący się w Wielkiej Brytanii, został utworzony, aby zapewnić anglikanom drogę do wejścia w pełną komunię z Kościołem katolickim.

Biskup David Waller przyjął święcenia biskupie w katedrze Westminster w Londynie 22 czerwca, w dzień wspomnienia angielskich świętych Johna Fishera i Tomasza More’a. Kard. Victor Manuel Fernandez, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Nauki Wiary udzielił biskupiego błogosławieństwa. Mszę świętą prowadzili też kard. Vincent Nichols z Westminster oraz biskupi Stephen Lopes i Anthony Randazzo, przełożeni ordynariatów anglikańsko-katolickich w USA-Kanadzie i Pacyfiku-Australii.

Podczas Mszy św. Fernandez mówił o „skarbie” sukcesji apostolskiej Kościoła, począwszy od św. Piotra i apostołów aż po dzień dzisiejszy. „Co otrzymałem od Kościoła, teraz przekazuję wam” – stwierdził.

Jako biskup Waller będzie kierował Ordynariatem Personalnym Matki Bożej z Walsingham, który ma parafie w całej Anglii, Szkocji i Walii.
Członkowie ordynariatu uczestniczą we Mszy św. zakorzenionej w tradycji anglikańskiej, pozostając jednocześnie w całkowitej jedności z papieżem i Kościołem katolickim.
Wraz ze swoimi siostrzanymi ordynariatami w USA, Kanadzie, Australii i Oceanii, Ordynariat Matki Bożej z Walsingham został ustanowiony przez papieża Benedykta XVI w 2011 r. na mocy konstytucji apostolskiej „Anglicanorum Coetibus”. Ordynariat jest otwarty dla wszystkich katolików, ale utworzono go przede wszystkim dla byłych anglikanów.

Ordynariaty w USA i Australii mają własnych biskupów, ale żaden z nich nie jest byłym anglikaninem. Wcześniej Ordynariatem w Walsingham kierował ks. Keith Newton, były anglikanin, który przyjął święcenia kapłańskie w Kościele katolickim, ale nie mógł zostać biskupem ze względu na związek małżeński. Newton, który ma 72 lata, przechodzi na emeryturę.

Decyzja Watykanu o mianowaniu szefa ordynariatu w Wielkiej Brytanii biskupem jest powszechnie postrzegana jako sygnał wsparcia i zaufania ze strony Rzymu.
Waller powiedział, że choć krążyły pogłoski, jakoby „Rzym miał zamiar położyć kres naszemu ordynariatowi”, stwierdził, że „postawa Stolicy Apostolskiej nigdy nie była taka”, a Watykan „zawsze wspiera [byłych anglikanów] i wykazuje troskę”.
Waller ma 63 lata. W 1992 r. został anglikańskim duchownym. Nawrócił się na katolicyzm w 2011 r. i w tym samym roku został księdzem. Zanim został mianowany na kierownika Ordynariatu Walsingham, był jego wikariuszem generalnym.
Źródło: catholicnewsagency.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama