Igrzyska zaczęły się od bluźnierstwa. Tym mocniej wybrzmiewały świadectwa wiary sportowców

Znakiem krzyża, wypowiedziami w wywiadach i mediach społecznościowych, a nawet na migi – pomimo zawartego w Karcie Olimpijskiej zakazu wszelkich form wyrażania religii, niektórzy sportowcy nie ukrywali swojej wiary i z dumą demonstrowali ją w kluczowych momentach zawodów.

Serbski tenisista Novak Djokovic, zdobywca złotego medalu w męskim turnieju singlowym po pokonaniu Hiszpana Carlosa Alcaraza, przez cały turniej nosił na szyi krzyż, po zwycięstwie powiedział mediom, że Bóg jest kluczem do jego sukcesu. „Dziękuję Bogu za okazaną mi łaskę, za to błogosławieństwo i tę szansę” – powiedział.

Adriana Ruano i Jean Pierre Brol z Gwatemali zapisali się w historii, zdobywając medale dla swojego kraju w trapie (strzelaniu do ceramicznych rzutków).

Ruano, która zdobyła pierwszy złoty medal dla Gwatemali, wyraziła wdzięczność Bogu, stwierdzając: „Był kluczowy w tym procesie; dał mi siłę i pewność siebie, abym mogła wykonywać tę pracę”. Po zwycięstwie Ruano udała się do Watykanu, gdzie papież Franciszek pobłogosławił jej medal.

Jean Pierre Brol, który zdobył brązowy medal, również dziękował Bogu, dzieląc się przed rozpoczęciem zawodów: „Proszę Go, aby dał mi opanowanie, mądrość, abym mógł poradzić sobie z sytuacją, i On mi to dał, i oto jest, oto wynik. Więc dziękuję Mu za to”.

Rayssa Leal, 16-letnia brazylijska deskorolkarka, nie tylko zdobyła brązowy medal, ale także wykorzystała swój moment na podium, aby złożyć wyznanie wiary. Odbierając medal, wyraziła językiem migowym, że „Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem”.

Ten sam gest powtórzył jej rodak Caio Bonfim, gdy otrzymał srebrny medal za chód sportowy, wskazując na niebo i okazując swoje oddanie Jezusowi.

28 lipca brazylijska judoczka Larissa Pimenta zdobyła brązowy medal w kategorii wagowej 52 kg, pokonując swoją włoską przyjaciółkę Odette Giuffridę.

Pimenta powiedziała w wywiadzie, że Giuffrida poznała Boga dzięki niej i że po porażce Włoszka przypomniała swojej przyjaciółce: „Wszelka cześć i chwała muszą być oddane Jemu”. Obie podzieliły się na swoich kontach na Instagramie wiadomościami z wyrazami wdzięczności dla Boga.

Surfer Gabriel Medina, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 na Tahiti, stał  bohaterem jednego z najbardziej kultowych zdjęć wydarzenia. Medina udostępnił zdjęcie na swoim Instagramie z biblijnym cytatem „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4,13).

Południowoafrykańska pływaczka Tatjana Schoenmaker zdobyła złoty medal w wyścigu na 100 metrów stylem klasycznym. Aby wyrazić swoją wdzięczność, Schoenmaker założyła specjalną koszulkę z nazwiskami osób, które ją wspierały, na czele z Bogiem, Jezusem i Duchem Świętym.

Etiopka Tsige Duguma, która zdobyła srebrny medal w biegu na 800 metrów, pokazała, że ​​na jej numerze startowym widnieje napis „Jezus jest Panem”. Podobnie Lucia Yepez z Ekwadoru, zapaśniczka w kategorii wagowej 53 kg, zdobyła srebrny medal z napisem „Bóg” na prawej ręce. W wywiadzie Yépez powiedziała: „On jest na mojej drodze do zwycięstwa. Zawsze mam wiarę”.

Brytyjka Andrea Spendolini-Sirieix, która zdobyła brązowy medal w skokach z trampoliny, powiedziała BBC, że pomimo trudności, przez które przeszła, „to był po prostu sposób Boga, aby nam powiedzieć, że wciąż mamy wiele do zrobienia”. Podkreśliła, że „oddaje całą chwałę Bogu”.

Amerykanka Katie Ledecky została pływaczką z największą liczbą złotych medali w historii igrzysk olimpijskich, zwiększając ich liczbę do dziewięciu po zwycięstwie na 800 metrów stylem dowolnym.

Ledecky, która w wywiadzie dla National Catholic Register w 2016 r. ujawniła, że ​​przed każdym wyścigiem odmawia Zdrowaś Maryjo, powiedziała: „Modlitwa bardziej niż cokolwiek innego pomaga mi się skoncentrować i zapomnieć o rzeczach, które w danym momencie nie mają znaczenia. Daje mi spokój, bo wiem, że jestem w dobrych rękach”.

Źródło: Catholic News Agency