Władza zagłuszała Mszę św. i wypędziła biskupa. Latynoskie episkopaty solidarne z Nikaraguą

Bp Carlos Herrera został wypędzony z kraju. Rada Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów wyraziła solidarność i wsparcie dla prześladowanego przez lewicowy reżim Daniela Ortegi Kościoła.

W liście skierowanym do kard. Leopoldo José Brenesa, arcybiskupa Managui i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Nikaragui (CEN), Rada Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM) wyraziła swoją bliskość i „braterską dyspozycyjność” wobec Kościoła i wszystkich wiernych tego kraju, w związku z wydaleniem z kraju bp. Carlosa Herrery, biskupa Jinotega i przewodniczącego CEN.

„Wyrażamy naszą solidarność z nim i modlimy się, aby ta sytuacja została wkrótce rozwiązana i aby mógł powrócić do swojej ojczyzny” – czytamy w liście, w którym członkowie prezydium CELAM wyrażają swoje zaniepokojenie wiadomością o wydaleniu bp. Herrery, który został aresztowany przez policję w nocy 13 listopada, kiedy wychodził ze spotkania.

W swoim przesłaniu przywódcy latynoamerykańskiego episkopatu wyrazili smutek z powodu „wydarzeń dotykających Kościół w Nikaragui”, a w szczególności ubolewanie z powodu sytuacji, w jakiej znajduje się kilku biskupów i ich diecezje.

Wyrażając swoją solidarność z biskupem Herrerą, CELAM modliła się, „aby wszyscy biskupi i Święty Lud Boży, z siłą wiary” mogli nadal być „świadectwem wierności Panu, które jaśnieje na całym kontynencie”.

Także Konferencja Episkopatu Meksyku, w liście wysłanym do kard. Brenesa, zadeklarowała swoją „solidarność” z wygnanym biskupem: „Wznosimy nasze modlitwy, aby ta trudna sytuacja znalazła szybkie rozwiązanie, a on mógł powrócić do swojej ojczyzny. Kościół w Meksyku jest braterskim towarzyszem Kościoła Nikaragui w tym czasie próby” – zapewnili meksykańscy biskupi.

Bp Herrera został wypędzony, bo nazwał „świętokradztwem” działania burmistrza Leónidasa Centeno. W niedzielę 10 listopada Centeno umieścił głośniki przed katedrą w Jinotega, gdy biskup odprawiał Mszę św.

Sadinistowski (lokalna odmiana marksizmu) reżim od lat prześladuje Kościół. Czterech z dziewięciu biskupów tego kraju zostało wypędzonych z ojczyzny. Bez pasterza pozostają diecezje Matagalpa, Estelí, Siuna i Jinotega. Silvio Báez, biskup pomocniczy Managui, udał się na wygnanie po tym, jak grożono mu śmiercią. Bp Rolando Álvarez, biskup Matagalpy i administrator apostolski Estelí był aresztowany, sądzony i uwięziony, a następnie deportowany do Rzymu. Bp Isidoro Mora, biskup Siuna, również aresztowany, a następnie deportowany. Ostatnim deportowanym został bp Herrera.

Kościół w Nikaragui stracił w ostatnich latach 25 proc. swoich księży, którzy musieli udać się na wygnanie. Od 2022 r. 74 duchownych zostało zatrzymanych i torturowanych, 63 wypędzono, a 35 straciło obywatelstwo.

Źródło: KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama