Biskupi europejscy i afrykańscy oskarżają Unię Europejską o traktowanie Afryki jako „śmietnika” z powodu polityki ekologicznej. „Niepokoi nas rosnące wykorzystywanie terytoriów Afryki jako miejsce dla europejskich potrzeb w zakresie zasobów i celów klimatycznych” – głosi oświadczenie.
Oświadczenie wydały Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i jej afrykański odpowiednik SECAM (Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru). Powodem wydania wspólnego stanowiska jest spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Afrykańskiej i UE, które odbędzie się 21 maja.
Biskupi COMECE i SECAM wyrazili niezadowolenie i zaniepokojenie z powodu „głębokiej zmiany priorytetów europejskich”, w której centralne miejsce zajęły interesy geopolityczne i gospodarcze. Mimo szczytnych intencji stojących za niektórymi projektami rozwojowymi, Europa zbyt często powraca do starych schematów: interesy europejskich przedsiębiorstw i własne cele strategiczne mają większe znaczenie niż potrzeby ludności Afryki – podkreślają autorzy.
Niszczenie Afryki z powodu klimatu
„Ziemia, woda, nasiona i minerały – podstawy życia – po raz kolejny wydają się być traktowane jako towary, z których można czerpać zagraniczne zyski, a nie jako dobra wspólne” – piszą biskupi.
Afryka jest zmuszona poświęcić swoje ekosystemy i społeczności, aby pomóc Europie osiągnąć cele klimatyczne. Przykładami są „ogromne transakcje gruntowe”, które rzekomo służyły projektom zielonej energii. W tym samym czasie toksyczne odpady z rolnictwa przemysłowego trafiają na kontynent afrykański, co powoduje wzrost głodu.
„To nie jest partnerstwo. To nie jest sprawiedliwość” – stwierdzili biskupi COMECE i SECAM w oświadczeniu i podkreślili, że aby osiągnąć prawdziwe partnerstwo na równych warunkach, UE musi wysłuchać głosu społeczeństwa afrykańskiego.
Źródło: KAI
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.