Obchody Dnia Dziecka Utraconego w całym kraju

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie - składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, który przypada 15 października.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego odbędą się w kilkunastu mniejszych i większych miastach w całej Polsce.

Kraków

W Krakowie na obchody Dnia Dziecka Utraconego złożą się Msza Św. oraz spotkanie. Małopolskie Hospicjum dla Dzieci zaprasza 8 października na Eucharystię o 11:30 w kościele pw. Św. Bartłomieja przy ul. Klasztornej 11. Msza sprawowana będzie w intencji wszystkich dzieci, które odeszły. Następnie będzie spotkanie w Małopolskim Hospicjum dla Dzieci przy ul. Odmętowej. Na spotkaniu będzie można porozmawiać z psychologiem oraz uzyskać informację o grupach wsparcia.

Archidiecezja częstochowska

Wszyscy dotknięci dramatem straty dziecka w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku, czy aborcji mogą się spotkać w archidiecezji częstochowskiej w wielu parafiach.

Różaniec w intencji rodziców oraz prelekcję ks. Arkadiusza Olczyka "Prawa przysługujące rodzicom po stracie nienarodzonego dziecka" przygotowuje Sanktuarium św. Józefa.

W Radomsku o godz. 15:00 w kościele św. Ojca Pio będzie odprawiona Msza św., na której zgromadzeni odmówią różaniec w intencji rodziców po stracie i ich dzieci. Następnie odbędzie się modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego.

Modlitwa różańcowa i Msza św. będzie też w Wieluniu w Klasztoru Sióstr Bernardynek.

Patronat honorowy nad Dniem Dziecka Utraconego w archidiecezji częstochowskiej objął abp Wacław Depo.


Elbląg

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Elbląskiej zaprasza 15 października do udziału we Mszy św. o godz. 18:00. Eucharystia będzie sprawowana w kościele bł. Franciszki Siedliskiej w Elblągu w intencji rodzin, małżeństw oraz samotnych matek, które utraciły swoje dziecko przed narodzeniem.

Ełk

Obchody związane z Dniem Dziecka Utraconego w diecezji ełckiej w tym roku odbędą się w środę, 11 października 2017 r. Msza św., będzie sprawowana o godzinie 16:30 w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku. Po wspólnej Eucharystii nastąpi złożenie urny z prochami dzieci w Grobie Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym w Ełku.

Legnica

W diecezji legnickiej Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wraz z biskupem zapraszają na Mszę św. do katedry w niedzielę 15 października 2017 r. o godzinie 11:30. O godz. 16:30 na Cmentarzu Komunalnym w Jaszkowie odbędzie się poświęcenie „Grobu Dziecka utraconego” oraz zostaną złożone kwiaty.

Tarnów

W Tarnowie obchody Dnia Dziecka Utraconego zaplanowano na 21 października. Wtedy odbędzie się drugi pochówek dzieci utraconych organizowany przez SPES Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, pod patronatem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji i przy współpracy z Urzędem Miasta Tarnowa. Dzieci zostaną pochowane do mogiły zbiorczej, która znajduje się na cmentarzu w Tarnowie – Mościcach.

Do Komitetu do 19 października można przesłać imiona swoich zmarłych dzieci – z datą śmierci i tygodniem ciąży. Zostaną one odczytane podczas nabożeństwa poprzedzającego pochówek. Karteczki z imionami zostaną złożone do grobu, obok prochów dzieci utraconych.

Imiona dzieci można przesyłać przez wiadomość na profilu fb: www.facebook.com/dzieciutracone lub przez stronę www - zakładka kontakt www.dzieciutraconetarnow.pl.


Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października. To dzień, w którym od 1 stycznia symbolicznie mija 9 miesięcy, czyli dobiega końca okres ciąży. W Polsce rodziców dzieci utraconych oraz nieoperacyjnie chorych skupia organizacja DLACZEGO. Prowadzi ona stronę internetową dla dotkniętych stratą rodziców i ich rodzin: www.dlaczego.org.pl.

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie pomagać.

Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy parafiach, m.in. w ramach duszpasterstwa rodzin. Po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.

oprac. pgo / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama