Kraków: 750-lecie śmierci bł. Salomei - pierwszej polskiej klaryski

Życie bł. Salomei wciąż jest inspirujące, a piastowska księżniczka sprzed wieków może być dziś wzorem patriotyzmu oraz właściwego korzystania z dóbr doczesnych. - mówi s. Joanna Długa OSC.

Była księżną, małżonką, pierwszą polską klaryską – mija 750 lat od śmierci bł. Salomei Piastówny. W jej liturgiczne wspomnienie, 19 listopada, głównym uroczystościom jubileuszowym w kościele św. Andrzeja w Krakowie będzie przewodniczył bp Damian Muskus OFM. 

Jak podkreśla s. Joanna Długa OSC, ksieni klasztoru sióstr klarysek w Krakowie, życie bł. Salomei wciąż jest inspirujące, a piastowska księżniczka sprzed wieków może być dziś wzorem patriotyzmu oraz właściwego korzystania z dóbr doczesnych. „Przede wszystkim odkryła, że na miłość odpowiada się miłością: całkowitą, pełną oddania i rezygnacji z siebie” – przekonuje mniszka, wymieniając świadczące o tym fakty z biografii błogosławionej: wczesne zaręczyny i posłanie przez rodziców na Węgry, życie małżeńskie, później wdowy oraz odrzucenie korony królewskiej dla radykalnego ubóstwa.

„Dziś staje ponownie przed nami i uczy nas wartości życia, czystości, wierności w małżeństwie i zakonie. Uczy służby ubogim, właściwego korzystania z dóbr doczesnych, jak pieniądz, bogactwo, majątek. Może nas także inspirować do tego, w jaki sposób przeżywać swój patriotyzm. Jest wzorem wytrwałości, odwagi, modlitwy, miłości i pokoju” – dodaje przełożona krakowskiego klasztoru duchowych córek św. Klary.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się już rok temu, w liturgiczne wspomnienie bł. Salomei. Od lutego br. trwała nowenna miesięcy z udziałem przedstawicieli różnych środowisk w Kościele krakowskim. W wigilię głównych uroczystości w kościele św. Andrzeja odbędzie się nabożeństwo Transitus, w którym siostry będą wspominać przejście do nieba bł. Salomei. Mszę św. tego dnia odprawi abp Marek Jędraszewski.

W poniedziałek 19 listopada, kiedy przypada 750-lecie śmierci pierwszej polskiej klaryski, Mszę św. odprawi bp Damian Muskus OFM. Dzień później dziękczynieniu za życie, powołanie i świętość pierwszej polskiej klaryski będzie przewodniczył o. Marian Gołąb OFMConv.

Bł. Salomea była córką księcia Małopolski Leszka Białego i ruskiej księżniczki Grzymisławy oraz starszą siostrą Bolesława Wstydliwego. Mając zaledwie kilka lat, weszła na scenę życia politycznego, ponieważ przyrzeczono jej rękę Kolomanowi, synowi króla Węgier Andrzeja II. Układ ten miał gwarantować panowanie węgierskie w Haliczu.

Młodzi małżonkowie zobowiązali się od początku do życia w dziewiczym małżeństwie. Kiedy owdowiała, jako młoda, bo trzydziestoletnia kobieta, powróciła do Polski, na dwór swojego brata. Cztery lata później w Sandomierzu przyjęła habit św. Klary, tym samym stając się pierwszą polską klaryską. Pierwszy klasztor powstał w Zawichoście, gdzie Salomea sprowadziła siostry z Pragi. Jednak ze względu na brak bezpieczeństwa, po kilku latach, Salomea razem z siostrami przeniosła się z Zawichostu do klasztoru w Skale, gdzie w 1268 roku zmarła w opinii świętości.

md / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama