IV Festiwal Filmów Festiwal Chrześcijańskich Arka

W cztery weekendy listopada w 8 miastach w Polsce: Głuszycy, Krakowie , Lublinie, Łomży, Nowym Sączu, Rzeszowie, Siedlcach, Warszawie organizatorzy zaprezentują najważniejsze premiery kina chrześcijańskiego.

W programie Festiwalu będzie można zobaczyć m.in.:

LOURDES, reż. Thierry Demaizière i Alban Teurl

Podróż do groty w Lourdes, na skale której miliony ludzi odcisnęło ślad swych marzeń, oczekiwań, nadziei i bólu. Reżyserzy pokazują „nagie Lourdes", ponieważ, jak sami mówią, tacy są właśnie pielgrzymi przybywający do tego miejsca, którzy u stóp Maryi stają nadzy, czyli prawdziwi, bez póz i udawania.

Film był początkowo wyświetlany tylko w 60 salach kinowych w całej Francji. Zainteresowanie obrazem sprawiło, że obecnie jest ich sześć razy więcej. Krytycy podkreślają, że sukces „Lourdes" pokazuje, iż Francuzi wciąż poszukują wiary, wartości i sensu.

ODWAGA W OGNIU, reż. Campbell Miller

Ksiądz Willie Doyle był irlandzkim jezuitą, który zaciągnął się do armii brytyjskiej w 1915 r. Chciał być na polu bitwy z żołnierzami, kiedy najbardziej go potrzebowali. Film jest spojrzeniem na bohaterskie życie jezuity. Był człowiekiem tak odważnym, że podczas I Wojny Światowej niezliczoną ilość razy wbiegał na „ziemię niczyją", aby zaciągnąć żołnierzy w bezpieczne miejsce lub położyć się obok nich, dając im ostatnie obrzędy. Odwaga pod ostrzałem obejmowała także trening duchowy ks. Williego Doyle'a przez całe życie. Był tak pobożny, że wstawał wcześnie, aby pływać i modlić się w lodowatym jeziorze w zamku Rathfarnham i modlić się przez całą noc na linii frontu. Film pokazuje, że gdyby nie to szkolenie duchowe, ks. Doyle nie miałby odwagi przeprowadzić wojennych wyczynów, które uczyniły go tak sławnym.

Szczególnie dla poszukujących Boga: JUTRO CZEKA NAS DŁUGI DZIEŃ, reż. Paweł Wysoczański

Film o Helenie Pyz polskiej lekarce i misjonarce świeckiej, końca lat 80. lekarka w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach. Kobiecie, która opiekę nad trędowatymi, których „nikt nie chce" nazwała „wielką łaską od Boga". - Stałam się jedną z nich. To jest moja rodzina. Stało się tak, kiedy po przybyciu tam, po krótkim czasie ktoś powiedział do mnie - mamo. Dzieciom z kolonii trędowatych najbardziej brakuje miłości"- opowiada misjonarka. Dla niej praca w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya to całe życie, Indie stały się jej drugim domem. Film Pawła Wysoczańskiego „Jutro czeka nas długi dzień" ma w sobie coś mistycznego. Dotyka bowiem tajemnic różnych wyznań i poszukuje w nich tego, co najistotniejsze, czyli istoty dobra. Udało mu się to osiągnąć zwykłymi, dokumentalnymi metodami.

ŻYCIE W GÓRACH, reż. Grant Baldwin

To pięknie sfilmowany, niesamowity obraz ludzkiej pasji, która stała się istotą życia. Majestatyczność górskich krajobrazów napawa szczególnym lękiem. Kolumbia Brytyjska to prowincja Kanady, której 75% terenu stanowią góry, ale jej mieszkańcy rzadko wyruszają na dalekie górskie wyprawy. Jednak dla niektórych to góry stanowią centrum i sens życia.

Martina Halik i jej 60 - letnia mama Tania, jako pierwszy kobiecy zespół, wyruszają na 2300-km górski trekking z Kanady na Alaskę, wzdłuż niebezpiecznego pasma Gór Nadbrzeżnych. W ich historię wplecione są opowieści o ludziach, którzy wybrali życie w górach: zakonnic, które właśnie tutaj najbardziej czują bliskość Boga, artysty - tworzącego śnieżne obrazy czy parze, która od 50 lat żyje w głębokiej dziczy, bez dostępu do prądu.

Więcej informacji na stronie Festiwalu.

Źródło: Informacja organizatora

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama