Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Kreatywne zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu

Ogródek warzywny na taczce


Aby wyhodować swoje własne smaczne warzywa, wcale nie potrzebujesz wiele przestrzeni w swoim ogrodzie. Możesz je mieć nawet, jeśli w ogóle nie masz ogrodu. Wykorzystując starą taczkę, kilka rodzajów nasion lub sadzonek, które nie rosną zbyt wysokie i duże, możesz założyć swój przenośny mini ogródek warzywny. Wybierz do niego roślinki, które dość szybko rosną oraz – ze względu na to, że taczka nie jest zbyt głęboka – takie, które nie mają zbyt długich korzeni.Jak wykonać taczkę pełną zdrowia?

1. Na wiosnę, gdy już miną przymrozki, ustaw swoją taczkę w słonecznym miejscu, jednak tak, aby nikomu nie stała na drodze. Poproś osobę dorosłą o pomoc w przewierceniu dziurek w dnie taczki w odległości około 10-15 cm od siebie. Za pomocą szczotki do szorowania i ciepłej wody z mydłem wyczyść dobrze taczkę i pozostaw do wyschnięcia. Na dnie taczki wysyp około 2-3-centymetrową warstwę żwirku, aby zapewnić prawidłowy przepływ wody w ziemi.

2. W osobnym wiaderku zmieszaj ziemię ogrodową z granulkami zatrzymującymi wodę, a następnie wysyp mieszankę na taczkę tak, aby wypełnić ją do wysokości około 4-5 cm od brzegu.

3. Utnij kawałek sznurka ogrodowego nieco dłuższy niż długość taczki i przypnij jego końce do taczki klamerkami, wyznaczając nim jej środek. Utnij kolejne dwa kawałki sznurka nieco dłuższe niż szerokość taczki, podziel nimi taczkę na sześć kawałków i również zamocuj je klamerkami. Sznurki te będą spełniały rolę małych płotków w Twoim ogródku.

4. W każdym kwadracie wysiej lub zasadź inny rodzaj przygotowanych roślinek (zobacz strony 14-15 w książce). Rośliny najwyższe (bób, pomidorki itp.) posadź w najgłębszym miejscu taczki, aby ich korzenie miały wystarczająco dużo miejsca. W płytszym miejscu posadź niższe rośliny (sałatę, rzodkiewkę itp.).

5. Rośliny takie, jak pomidory, fasola, bób rosną dość wysokie, więc w miejscu ich posadzenia wetknij w ziemię patyczek, abyś mógł je potem do nich przywiązać (zobacz strona 13 w książce).

6. Podlewaj regularnie sadzonki i nasionka za pomocą konewki z sitkiem, aby nie naruszyć ziemi wokół nich. Ziemia na taczce powinna być przez cały czas wilgotna.

7. Gdy nasionka wykiełkują na wysokość około 1 cm, być może trzeba będzie rozsadzić sadzonki, aby miały więcej miejsca (zobacz strona 12). Sprawdź na opakowaniu nasionek, jakie odległości powinno się zachować między ich sadzonkami, i wyrwij niektóre z nich, aby zastosować się do instrukcji.

8. Zbieraj regularnie warzywa, gdy będą już dojrzałe. Najpewniej pierwsza pojawi się rzodkiewka. Jedz na zdrowie!


Jest to fragment książki:

Spotkania z naturą

Wydawnictwo Jedność
ISBN: 978-83-7971-030-0

Przyroda to prawdziwa skarbnica wiedzy i kopalnia pomysłów na twórczą i kreatywną zabawę. Spotkania z naturą rozwijają w dzieciach miłość do przyrody, pokazując im, jak za pomocą jej darów tworzyć zabawki, przedmioty codziennego użytku i rozmaite gry. Gałązki, patyczki, liście, muszelki, szyszki… wystarczy odrobina wyobraźni i powstaną z nich rzeczy niezwykłe!

Każdy mały miłośnik natury znajdzie w tej książce wiele propozycji, jak siać rośliny i pielęgnować je w trakcie wzrostu, jak opiekować się zwierzętami i jak dbać o nasz piękny zielony świat.opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: dzieci natura kreatywność pomysłowość rozwój dziecka ogródek zabawy dla dzieci ekologiczne zabawki
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W