Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ks. Tomasz Jelonek

Recenzja - ODPOWIEDZI NA 101 PYTAŃ O JEZUSA

Pytania o Jezusa pojawiły się od początku Jego działalności, on sam nawiązuje do tych pytań i odpowiedzi, jakie na nie mogą padać, gdy w okolicy Cezarei Filipowanej pyta swoich uczniów, za Kogo ludzie uważają Syna Człowieczego, a następnie już bardzo osobiście, za Kogo wy mnie uważacie.

Tak rozpoczęte pytania o Jezusa towarzyszą całej historii Kościoła i nic dziwnego, że w naszych, pełnych krytycyzmu czasach, odzywają się jeszcze bardziej natarczywie. Michael Cook jest profesorem teologii i duszpasterzem. Jako duszpasterz spotkał się wielokrotnie z zapytaniami ludzi o Jezusa, a jako profesor ma przygotowanie ,aby na te pytania odpowiadać.
Odpowiada nie na sposób akademicki, ale według możliwości zrozumienia każdego człowieka, nie tylko uzbrojonego w naukową metodologie.

Odpowiedzi, które nawiązują do konkretnych pytań, zadawanych duszpasterzowi, zostały zebrane i stanowią książkę, którą warto się zainteresować, gdyż te same pytania są stale aktualne, może zadajemy je sobie samym, może zadają nam inni, a w każdym razie przydadzą się gotowe i przemyślane rozwiązania wątpliwości.

Można powiedzieć, że 101 pytań stanowi jakąś umowną ich liczbę, a zbiory odpowiedzi na sto jeden pytań stały się już jakby szczególnym gatunkiem literackim w zakresie literatury popularyzującej jakiś działy wiedzy. Wydawnictwo WAM już dawno tego rodzaju zbiory odpowiedzi, po raz drugi drukuje rozważaną obecnie pozycję i zapowiada dalsze tego rodzaju publikacje.

Zaglądnijmy jednak do tej książki o Jezusie. We wstępie autor zaznacza, że pytania mogą być bardzo różne nie tylko w swym wysłowieniu, ale także pod względem postawy pytającego. Ostatecznie zastają wyróżniane pytania teologiczne, a autor zwraca uwagę na różne ujęcia samych źródeł , jakimi są przede wszystkim Ewangelie, których badania poczyniły w ubiegłym wieku wprost rewolucyjne postępy.

Stąd pytania zostały podzielone na kilka działów. Autor rozpoczyna od pytań dotyczących źródeł i ich inspiracji. Po ustaleniu bowiem dopiero tych danych, można z Ewangelii odczytać właściwą treść, jaką Ewangeliści, a za ich pośrednictwem sam Bóg chce nam przekazać.

Pytania o życie Jezusa mają charakter historyczny, autor dzieli je na te pytania, które dotyczą ukrytego życia Jezusa, o którym mówią Ewangelie Dzieciństwa (pierwsze dwa rozdziały Ewangelii Mateusza i Ewangelii Łukasza) oraz na pytania o działalność publiczną, do poznania której służą inne rozdziały Ewangelii.

Pytania o śmierć Jezusa są pytaniami o charakterze przejściowym, mogą one należeć do pytań historycznych, ale również mogą zawierać problematykę teologiczną. Natomiast pytania związane ze zmartwychwstaniem Jezusa są już pytaniami o charakterze ściśle teologicznym.

Jezusem, znanym z Ewangelii, zajmowała się cała tradycja teologiczna Kościoła, rozpoczynająca się już w księgach Nowego Testamentu i kontynuowania zwłaszcza w pierwszych wielkich chrześcijaństwa, kiedy to problemy chrystologiczne (kim jest Jezus jako Mesjasz — Chrystus) zostały sukcesywnie rozwiązane. To kolejne pytania o Jezusa w naszej pozycji.

Na końcu jeszcze dział pytań o Jezusa dziś, pytania, które w sposób szczególny zadaje współczesny człowiek, pytania często osobiste, kim Jezus jest dla mnie i jak rozwiązuje moje problemy.

Całość stanowi bogaty zestaw zagadnień, wobec których nikt nie może przejść obojętnie, dlatego warto mieć gotową pomoc z odpowiedziami fachowo przygotowanymi i przystępnie podanymi.


Michael L. Cook SJ

ODPOWIEDZI NA 101 PYTAŃ O JEZUSA

Copyright © Wydawnictwo WAM 2003

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: zbawienie Jezus wątpliwości Ewangelie Michael L. Cook SJ Odpowiedzi na 101 pytań o Jezusa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W