Homilia / rozważanie na 23 niedzielę zwykłą, rok A
Co zwykle czynimy, gdy nasz brat zgrzeszy? Najczęściej albo w ogóle nie reagujemy, albo rozpowiadamy o tym dookoła, nie mówiąc jednak ani słowa samemu winowajcy. Tymczasem Ewangelia domaga się, aby przede wszystkim to jemu powiedzieć o tym — sam na sam, bez świadków. Dopiero gdy ten nie usłucha upomnienia, Jezus nakazuje: Weź ze sobą jeszcze jednego albo dwóch, by Cię wsparli. Również i w tym wypadku Jezusowi zależy na oświeceniu grzesznika, a nie na jego pognębieniu.
Jeśli bliźni nie posłucha nas i wobec świadków, a jego wina jest poważna, to sprawę trzeba przedstawić wspólnocie, czyli Kościołowi. Pamiętajmy jednak, że nawet wówczas nie należy rozpowiadać o jego winie. Miłość braterska nie dopuszcza plotkowania i krytykowania, gdyż to zamyka drogę do przebaczenia.
Ewangeliczny sposób rozwiązywania trudnych spraw dotyczących bliźniego wymaga odwagi, na którą nie zawsze umiemy się zdobyć. Zazwyczaj nurtują nas wątpliwości: Czy w ogóle możliwe jest porozumienie ze współbratem? Czy się go nie zrani, nie zirytuje, nie sprowokuje jego gniewu, nie pogorszy kontaktu z nim? Przecież może nam odpowiedzieć: Zajmij się swoimi sprawami. Dlatego zwykle wybieramy drogę łatwiejszą, nacechowaną gadulstwem i brakiem odpowiedzialności za dobro duchowe bliźniego, choć Chrystus uczy nas czegoś zupełnie innego.
„Gdy twój brat zgrzeszy przeciw tobie,
idź i upomnij go w cztery oczy”.
(Mt 18, 15)
opr. aw/aw
Dzień Pański to doskonała pomoc w pracy duszpasterskiej: w sobotnim przygotowaniu do niedzielnej liturgii, w przeżywaniu niedzielnej Eucharystii, na spotkaniach grup modlitewnych podczas lectio divina, w nabożeństwach biblijnych i w duszpasterstwach specjalnych, a także dla każdego, kto pragnie pogłębić znajomość słowa Bożego.
Może stać się miłym prezentem dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. Dzień Pański ukazuje się w każdą niedzielę, niektóre święta i uroczystości. Ułatwia pełniejsze przeżycie Eucharystii, lepsze zrozumienie słowa Bożego.
W każdym numerze Biuletynu znajduje się krótkie rozważanie, które wydobywa najistotniejsze treści z czytań mszalnych, komentarze, teksty obrzędów wstępnych i liturgii eucharystycznej, katechezę związaną z tematyką danego tygodnia lub miesiąca, która odnosi się do życia religijnego i społecznego oraz teksty pieśni odpowiadające liturgii dnia.