Przyroda uczy pokory i wielkości Boga

O motywach "przyrodniczych" w twórczości poety - ks. Jana Twardowskiego

„Musimy przyrodę wziąć w obronę. Jest pamiątką raju, jest życiem, a chrześcijanina obowiązuje ochrona życia, a nie jego niszczenie... Raj był pełen drzew. Ludzie sami skazali się na wygnanie z raju. Można powiedzieć, że w dalszym ciągu opuszczamy raj” — pisze ks. Jan Twardowski.

Człowiek żyjący blisko przyrody jest człowiekiem ciekawszym, głębszym, jest człowiekiem, z którym łatwiej się porozumieć, bo jest w nim mniej abstrakcji, dużo zdrowej wrażliwości, o większym zasięgu. Taki człowiek więcej widzi, więcej czuje, widzi dokładnie, odróżnia szczegóły, skupia się na tym, co konkretne, i troszczy się o to. Myślę, że przez to jest bardzo ludzki”.

Mam przed sobą pięknie wydane przez PIW książki ks. Jana: — „Nie tylko o jeżach”, „Smak radości”, „Z pliszką siwą”. Pierwsza z nich to zbiór uwag, myśli, fragmentów kazań, opowieści o przyrodzie, felietony. Tom „Smak radości” to zbiór felietonów, które ksiądz Jan publikował w miesięczniku „Uroda” w latach 1998—2001. Czytelniczki pisma bardzo wysoko je oceniły, ich lektura pozwala zrozumieć, dlaczego niedzielne Msze św. w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie przyciągają takie tłumy słuchaczy, spragnionych kazań najkrótszych i najpiękniejszych zarazem. „Z pliszką siwą” to tomik wierszy o tematyce przyrodniczej, zebranych z całej powojennej twórczości autora, do roku 2000. Te dawne i nowe wiersze o przyrodzie zebrała i opracowała Aleksandra Iwanowska.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na trzy książki wydane przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą: „Stare fotografie”, „Zeszyt Mamusi”, „Biedna logiczna głowa”.

„Moje fotografie rodzinne nie żyją” — pisze ksiądz Jan, pochylając się z czułością nad nimi — bo „tylko stare fotografie nie liczą się z czasem” — i te słowa objaśniają najlepiej zbiór pt.: „Stare fotografie”. Tom „Zeszyt Mamusi” zawiera pierwodruki wierszy ks. Jana z lat 1932—1971. Dołączone na końcu noty o wierszach informują, gdzie i kiedy te wiersze były drukowane po raz pierwszy. Zaś w posłowiu redaktor wszystkich trzech tomów, Stanisław Grabowski, podaje obszerną notę biograficzną Anieli Twardowskiej, matki Poety, której zawdzięczamy ocalenie i zachowanie tych wierszy księdza Jana.

„Biedna logiczna głowa” to wiersze, „w których Poeta niejako wadzi się z samym sobą, utwory niekiedy pełne ciepłego humoru, emanujące dobrocią i zatroskaniem o ludzi zmagających się ze swymi przywarami, troskami, zagubieniem we współczesnym świecie”... Wszystkie trzy tomy podają dokładną notę biograficzną Poety. Zarówno PIW, jak i LSW z ogromną starannością opracowały szatę graficzną, okładki — miło wziąć do ręki tak pięknie wydane książki.

Ludowej Spółdzielni Wydawniczej udał się jeszcze jeden wyczyn z gatunku niemożliwych — odszukano i uzyskano zgodę Autora na reprint tomiku „Powrót Andersena”, wydanego po raz pierwszy w 1937 roku, w nakładzie 40 egzemplarzy!

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama