Myśli samobójcze

Fragment książki z serii "Pierwsza pomoc" - jak radzić sobie w wymagających, trudnych sytuacjach życiowych

Myśli samobójcze Myśli samobójcze

Josh McDowell, Ed Stewart

MYŚLI SAMOBÓJCZE

ISBN: 978-83-7492-133-6
Ilość stron: 48


Treść książki:

Szesnastoletni Kevin Colvin jest przytłoczony kłótniami rodziców, niedawną śmiercią najlepszego przyjaciela i coraz gorszymi ocenami w szkole. W pewnym momencie stwierdza nawet, że „szkoda dla niego miejsca na tej planecie”. Czy to przelotna myśl, czy też Kevin poważnie myśli o popełnieniu samobójstwa? Czy znasz takich uczniów jak Kevin, którzy czują rozpacz, zniechęcenie i popadają w depresję? Co możesz powiedzieć lub zrobić, żeby im pomóc? Czego oni w tej chwili najbardziej potrzebują? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tej broszurze z serii PIERWSZA POMOC. Dowiesz się, co możesz uczynić, gdy twojego przyjaciela lub przyjaciółkę prześladuje myśl, by raz na zawsze skończyć z tym wszystkim. A jeśli to ty właśnie zmagasz się z rozpaczą i nie widzisz dla siebie żadnej szansy, z tej książeczki dowiesz się, jak odnaleźć światełko w ciemnym tunelu, w którym zdajesz się tkwić. Odkryjesz, jak bardzo w realu jesteś ważny dla Boga i dla otaczających cię osób.

Być może, podobnie jak Sean, zauważyłeś u swego kolegi niepokojące zachowanie. Nie potrafisz wskazać dokładnie problemu, ale przyłapujesz się na myśli, czy ta osoba nie rozważa czasem samobójstwa. Twój niepokój warto wziąć pod uwagę, gdyż samobójstwo jest w dzisiejszych czasach drugą pod względem częstotliwości przyczyną śmierci wśród uczniów. Badania potwierdzają przerażające dane, iż w USA sześć i pół tysiąca nastolatków ginie co roku z własnych rąk. Jedna osoba co godzinę i dwadzieścia minut! Jeśli twój przyjaciel wykazuje potencjalne zachowania samobójcze, teraz właśnie trzeba coś zrobić, by nie poszedł za tym impulsem. Są trzy stopnie powagi sytuacji, gdy mowa o samobójstwie: Po pierwsze, są osoby, które rzeczywiście usiłują je popełnić. Jeśli zdarzy ci się być w pobliżu, kiedy ktoś usiłuje odebrać sobie życie, jest tylko jedna właściwa reakcja: musisz zadzwonić pod numer 112 (numer ważny w całej Unii Europejskiej, także z komórek) lub poprosić o pomoc odpowiedzialną osobę dorosłą i niezwłocznie zawieźć potencjalnego samobójcę na pogotowie lub do szpitala psychiatrycznego. Taki człowiek potrzebuje profesjonalnej pomocy, by powstrzymać go od podjęcia kolejnej próby. Po drugie, są osoby, które grożą popełnieniem samobójstwa lub poważnie rozważają taką możliwość. Jeżeli znajdziesz list pożegnalny lub dowiesz się, że kolega poważnie myśli o samobójstwie, musisz interweniować. Skontaktuj się z animatorem grupy młodzieżowej, duchownym lub którymś z rodziców — z kimś, kto może zabrać twojego kolegę do chrześcijańskiego psychologa. Nie zostawiaj go samego, dopóki nie będzie pod opieką odpowiedzialnej osoby dorosłej. Groźby odebrania sobie życia trzeba traktować jako potencjalne próby samobójcze.

Po trzecie, są osoby takie jak Kevin Colvin, które mają przelotne myśli samobójcze. Być może to właśnie wzbudza twój niepokój o kolegę. Podobnie jak Kevin, twój przyjaciel może wykazywać pewne symptomy myślenia samobójczego. Jeżeli możesz odpowiedzieć twierdząco na którekolwiek z poniższych pytań, twój przyjaciel jest zapewne na granicy poważnego rozważania samobójstwa:

1. Czy twój przyjaciel przejawia niezdrową fascynację śmiercią: mówi o śmierci, zadaje pytania z nią związane, słucha muzyki lub ogląda filmy na temat śmierci lub umierania?

2. Czy rozdaje swoje rzeczy, opróżnia szafkę w szkole lub wykonuje inne czynności świadczące o tym, że przygotowuje się na śmierć?

3. Czy przez większość czasu jest przygnębiony?

4. Czy przejawia nagłe zmiany zachowania, takie jak udawanie lub stosowanie przemocy?

5. Czy ma często zmienne nastroje, jest posępny lub zamknięty w sobie?

6. Czy jest nieustannie senny lub skarży się na bezsenność?

7. Czy jest często zmęczony?

8. Czy przejawia ryzykowne zachowania, takie jak nierozważne prowadzenie samochodu, zabawa nożami lub bronią palną?

Choć spełnienie tych warunków nie musi koniecznie oznaczać, że twój przyjaciel zamierza popełnić samobójstwo, może jednak wskazywać, że myśli o tym jako o sposobie rozwiązania swoich problemów. Dobrze zrobisz, postępując tak jak Sean: dzieląc się swoimi obawami z animatorem, duchownym lub kimś z rodziców, i naradzając się nad dalszym działaniem. Czas aktywnie zareagować.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama