Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao

METODY  AKTYWIZUJĄCE  W  KATECHEZIE
RELACJE  I  SCENARIUSZE

Bernadeta  Lechowicz

CHCĘ  POWIEDZIEĆ...,  CZYLI  SPOSÓB  NA  CISZĘ

Siedząc w rodzinnym gronie, wychylając kolejny łyk przepysznej kawy, rozmawiamy najpierw spokojnie, potem coraz głośniej. Każdy próbuje przebić się przez gąszcz hałaśliwej rozmowy, już prawie nikt nie słyszy sąsiada. Nagle gospodyni domu usiłuje przekrzyczeć rozwrzeszczaną rodzinę. Próby wydają się być bezskuteczne, aż tu nagle ciocia wstaje i wypowiada krótkie zdanie:

- "Chcę powiedzieć kilka słów..."

Powtarza je kilkakrotnie, aby zwrócić na siebie uwagę. Wreszcie rozmowy cichną i ciocia zmusza nas do wyrecytowania kolejnego zdania:

- "My słuchamy, a ty mów".

Wtedy zorientowaliśmy się, że nauczyła nas bardzo przydatnej metody uciszania rozgadanych gości.

Ta krótka historyjka rodzinna zainspirowała mnie do próby wykorzystania tej zabawy w klasie, na spotkaniach młodzieżowych, festynach; tam, gdzie pojawia się potrzeba szybkiego zaprowadzenia ciszy czy też chwilowego zwrócenia uwagi na ważną sprawę. Postanowiłam to wypróbować podczas festynu dla dzieci. Bawiły się one wyśmienicie, śmiejąc się spontanicznie. W pewnym momencie chciałam im coś powiedzieć; pomyślałam wówczas, że wprowadzenie metody mojej cioci, będzie najlepszym sposobem na ich uciszenie i wprowadzenie w dalszy ciąg zabawy.

Ja: - "CHCĘ POWIEDZIEĆ KILKA SŁÓW..."
Dzieci: - "MY SŁUCHAMY, A TY MÓW"

Te dwa krótkie zdania stały się magicznym kluczem do dobrej zabawy oraz zaprowadziły porządek podczas całego festynu.

Zachęcam do wypróbowania tego magicznego zaklęcia, szczególnie w pracy z małymi dziećmi. A jeśli ktoś już się z nim spotkał, tak jak ja, w rodzinnym gronie, to nie muszę go do tego przekonywać, prawda?


Bernadeta Lechowicz - nauczycielka akademicki w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z metod aktywnych i komunikacji interpersonalnej, pracownik pedagogiczny Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe; prowadzi warsztaty metodyczne dla nauczycieli pt. "Edukacja poprzez zabawę".

opr. ab/ab

Data publikacji: 2001-11-13Inne materiały tego autoraInne materiały z tego źródła
 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: słuchanie cisza uwaga metody aktywizujące
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W