Misje w "Niewierlandii"

Scenariusz katechezy przygotowującej do misji parafialnych dla pierwszych klas gimnazjum

METODY  AKTYWIZUJĄCE  W  KATECHEZIE
RELACJE  I  SCENARIUSZE

Agnieszka  Szajda

Misje  w  "Niewierlandii"

W Roku Jubileuszowym w naszej Parafii odbywały się misje. Zaistniała więc potrzeba przygotowania uczniów gimnazjum do ich przeżycia. Chciałam przybliżyć sens i pojęcie misji świętych. W realizacji tego celu skorzystałam z pomysłu ks. Zbigniewa P. Maciejewskiego.

SCENARIUSZ  KATECHEZY

Wprowadzenie. Katecheta zaprasza uczniów na wyprawę do kraju, który potrzebował pomocy i nawrócenia. Przedstawia dzieciom - w kilku zdaniach - sytuację kraju nazwanego Niewierlandią. [ 1 ] Kraj ten otoczony z jednej strony morzem, z drugiej górami, piękny i malowniczy jest krajem katolickim, ale ostatnie sondaże i statystyki wskazują, iż ludność zamieszkująca go ulega niepokojącym zjawiskom i przemianom. Okazuje się, iż: 94% społeczeństwa Niewierlandii wierzy w istnienie Boga, 84% wierzy w istnienie grzechu, 72% wierzy w istnienie duszy, 66% wierzy w istnienie nieba, 61% wierzy w życie po śmierci, 63% wierzy w zmartwychwstanie, 37% wierzy w istnienie piekła, 30% wierzy w obecność szatana, 31% wierzy w reinkarnację, 4% ludności w okresie dzieciństwa było molestowanych seksualnie przez dorosłych, 5% zaś stanowią alkoholicy. Gdy informacje o pogarszającej się sytuacji moralnej w kraju, uznawanym przez kraje ościenne za wzór, docierają do władz państwowych i kościelnych zostają powzięte kroki naprawcze. Postanowiono sprowadzić do Niewierlandii misjonarzy, którzy podejmą ewangelizację całego kraju.

(Opowiadając o Niewierlandii katecheta kreśli szkic na tablicy; rysuje morze, góry, kraje graniczące z nią oraz przypina magnesami karteczki z danymi statystycznymi, informującymi o niepokojących zjawiskach).

Aktywizacja. Katecheta dzieli całą klasę na grupy pięcio-, sześcioosobowe i podaje zadanie do wykonania. Uczniowie mają wcielić się w role misjonarzy wyruszających na misje do Niewierlandii i opracować strategię pracy misyjnej w tym kraju. Mogą rozrysować konkretne plany, schematy działania lub rozpisać w punktach etapy działania i pomocy Niewierlandczykom. Na to zadanie uczniowie mają 10-15 minut. Otrzymują także informację, że proces odnowy moralnej kraju może potrwać bardzo długo (nie tydzień czy miesiąc lub rok, ale nawet całe lata), i należy uwzględnić to w planowaniu misji, które mogą okazać się procesem długofalowym.

Uczniowie prezentują na forum ogólnym efekty swojej pracy.

Puenta. Katecheta mówi, że Niewierlandia to Polska.

RELACJA
Z  PRZEPROWADZONEJ  KATECHEZY

Katechezę przeprowadziłam w pierwszych klasach gimnazjum. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadania o "nieznanym" kraju. Niektórzy niedowierzali temu, co mówiłam, W czasie przedstawiania sytuacji w kraju nie odpowiadałam na pytania ciekawskich: Co to za kraj? Gdzie leży? Mówiłam tylko, że ten kraj naprawdę istnieje.

W trakcie opowieści zainteresowanie uczniów wzrastało. Niektórzy byli przekonani o istnieniu takiego państwa, podając nawet położenie geograficzne. Wszyscy z zapałem zabierali się do opracowywania strategii działania. Po upływie wyznaczonego czasu poprosiłam o przedstawienie na forum strategii wypracowanych przez grupy.

Niektóre grupy pokusiły się o wykonanie rysunków, obrazujących ich plany misyjne oraz nadały hasło-kryptonim, pod którym misjonarze mieli działać. Oto niektóre z nich: "Nawrócenie", "Misja: nawróćcie się", "Plan Bóg kontra Niewierlandczycy", "Operacja Samum 2", "Operacja misjonarz".

Oto wybrane propozycje strategii działania: Dać wszystkim dwa dni wolnego, by mogli zastanowić się nad sobą (pójść do Kościoła); by zlikwidować kłótnie i rozłam w rodzinach, wprowadzić zwyczaj szczerej rozmowy; zlikwidować sklepy monopolowe; założyć kluby AA, domy dla sierot; stworzyć terapię dla molestowanych i molestujących seksualnie; założyć kółka różańcowe; organizować wakacje z Bogiem; katechezy dla dorosłych; Msze św. uczynić bardziej interesującymi; zwiększyć ilość ulicznych patroli policji; organizować pomoc pieniężną dla ubogich; reklamować czasopisma katolickie; rozdawać Pismo św.; koncerty piosenki religijnej; obowiązkowo katecheza w szkole 5 razy w tygodniu; pielgrzymki do sanktuariów Maryjnych; przyjazd Papieża itp.

Każdy pomysł nagrodziliśmy oklaskami. Gdy wszystkie grupy podzieliły się wynikami pracy w grupach, spuentowałam całą pracę, informując uczniów że Niewierlandia to Polska. Byli bardzo zdziwieni. Niektórych wręcz "zamurowało".

Na koniec zajęć poprosiłam ucznia o poprowadzenie modlitwy w intencji owocnych Misji Świętych w naszej Parafii.


 1  Niewierlandia, czyli kraj ludzi niewierzących.

opr. mg/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama