Jeden Kościół wśród wielu narodów

Bóg z nami - Podręcznik do religii dla klasy IV

Jeden Kościół wśród wielu narodów

Porównaj mapkę ze strony 33 z mapką, z którą zapoznałeś się w katechezie trzeciej, strona 12.

Zauważasz na pewno, jak bardzo w ciągu prawie dwu tysięcy lat rozrósł się nowy lud Boży. Wspólnoty Kościoła znajdują się już na całej kuli ziemskiej. Do Kościoła należą przedstawiciele wszystkich ras i narodów. Jedność powszechnego Kościoła najbardziej umacnia się i ujawnia na soborze, który jest wspólnym spotkaniem się biskupów całego świata. Każdy sobór zwołuje Ojciec święty. On też kieruje jego pracami. Ostatni sobór, zwany Watykańskim II, zwołał papież Jan XXIII. Sobór ten odbył się w Bazylice św. Piotra w Rzymie. W obradach tego soboru brali udział biskupi z ponad 100 krajów i 90 różnych narodowości. Po raz pierwszy brali w nim udział biskupi - przedstawiciele rasy czarnej i żółtej.

Chociaż zgromadzili się na soborze biskupi różnych narodowości, wszyscy pragnęli jednego. Pragnęli dobra całego Kościoła. Wszystkie ich wysiłki zmierzały do tego, aby ludzie na całym świecie lepiej poznali naukę Chrystusa, a przez to weszli do wspólnoty ludu Bożego. Pragnęli, aby ludzie bardziej się kochali i jednoczy li ze sobą, aby się lepiej rozumieli i służyli sobie nawzajem.

Jeden Kościół wśród wielu narodów

Zewnętrznym znakiem jedności myśli wśród Ojców Soboru i owocem ich pracy jest książka zatytułowana: "Sobór Watykański II", która zawiera naukę soboru.

Biskupi zgromadzeni na soborze zdawali sobie sprawę, że bez pomocy Ducha Świętego nie potrafią osiągnąć zamierzonego celu. Dlatego przed każdym zebraniem modlili się do Ducha Świętego, aby on sam kierował ich pracami, aby ich jednoczył i nauczył, jak mają kochać wszystkich ludzi. Biskupi bardzo często prosili o modlitwę również innych chrześcijan. Wiedzieli, że od niej zależy owoc ich pracy.

Sobór rozpoczęty 11 października 1962 roku zakończył się 8 grudnia 1965 roku. Duch Święty przez zgromadzonych na soborze biskupów umocnił jedność ludu Bożego, czyli Kościoła, i pogłębił ducha braterstwa i miłości wśród ludzi na całym świecie.

Zastanowię się

Sobór Watykański II umocnił jedność ludu Bożego. Ludzie, którzy obserwowali prace Ojców Soboru, mogli zauważyć, że pragnie jedności wszystkich chrześcijan i wszystkich ludzi. O tę jedność powinni starać się wszyscy należący do Kościoła.

  • Jak staram się o jedność w mojej rodzinie, w mojej klasie?
  • Co mi przeszkadza w jedności z wszystkimi ludźmi, których spotykam wżyciu?

Papież Jan XXIII ułożył w czasie soboru specjalną modlitwę i prosił, aby dzieci całego świata modliły się o prawdziwy owoc prac soboru.

Będę często odmawiał modlitwę Jana XXIII, aby postanowienia soboru przynosiły coraz to nowe owoce.

Duchu Święty, Tyś zstąpił w dzień Zielonych Świąt na Najświętszą Pannę i Apostołów trwających na modlitwie, daj teraz pełnię swoich darów papieżowi i biskupom całego świata.

Duchu Święty, Tyś zstąpił w dzień Zielonych Świąt

na Najświętszą Pannę i Apostołów trwających na modlitwie,

daj teraz pełnię swoich darów papieżowi i biskupom całego świata.

Ponieważ mieszkasz w naszych sercach i w naszych duszach,

napełnij je swoim światłem i swoją miłością.

Spraw, abyśmy przyjęli postanowienia soboru i wprowadzili je w życie.

Duchu Prawdy, naucz wszystkich ludzi,

jaką drogą iść mają do wspólnego domu Ojca.

Spraw, żeby się wkrótce spełniło pragnienie Jezusa,

żeby była tylko jedna owczarnia i jeden pasterz.

Amen.

Zapamiętam

Do Kościoła Chrystusowego należą ludzie różnych ras i narodowości. Jednoczy i umacnia Kościół Duch Święty, który łączy ludzi w jedną rodzinę Bożą.

Nasza własna rodzina jest szkołą, w której uczymy się żyć w jedności.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama