Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Kajetan Rajski


REFLEKSJA NA XVI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ – C


Rdz 18,1-10a
Kol 1,24-28
Łk 10,38-42


O Panie, jeśli jestem tego godzien, racz nie omijać swego sługi!
Rdz 18,3

Duchu Święty, przyjdź!

Jezu, rozpoczynam z Twoją pomocą rozważanie tekstu biblijnego, który Kościół podaje na XVI Niedzielę Zwykłą.

Dzisiejsze pierwsze czytanie z Księgi Rodzaju bardzo plastycznie i obrazowo ukazuje odwiedziny Boga u Abrahama. Pan kończy swój pobyt słowami zapowiadającymi narodziny Izaaka, syna Abrahama.

Wart zauważenia jest fakt, że Bóg ukazany jest pod postacią „trzech ludzkich postaci”, z kolei Abraham zwraca się do nich „Panie”, wskazując na jedną osobę. Być może jest to jedno z pierwszych objawień Trójcy Świętej.

Abraham był bardzo gościnny wobec Przybyszów. Przyjął Ich i ugościł w typowy dla ludzi Wschodu sposób. Dla osób prowadzących koczowniczy tryb życia gościnność była niejako obowiązkiem. Każdy z nich mógł kiedyś znaleźć się w podobnej sytuacji wędrowca zmęczonego upałem dnia. Dbali zatem o przybyszów, karmili ich, pozwalali im wypocząć.

A jak u nas jest z gościnnością? Istnieje wśród uczynków miłosiernych co do ciała punkt: „Podróżnych w dom przyjąć”. Polska słynęła przez wieki z gościnności. Mamy wiele przysłów, traktujących o przybyszach, jak chociażby „Gość w dom, Bóg w dom”.

Teraz przejeżdżając przez wioski i miasteczka naszej Ojczyzny w sobotę czy w niedzielę w godzinach popołudniowych rzadko spotykamy kogoś na ulicach. Ludzie siedzą w domach, nie odwiedzają się. Ważniejszy dla nich staje się telewizor i komputer, niż odwiedzenie rodziny czy znajomych, przed którymi niejednokrotnie dom jest zamykany.

Nawet w chwilach, kiedy przyjęcie kogoś pod swój dach jest trudne i sprawiające wiele kłopotu, pamiętajmy, że nie wiemy, w jakiej sytuacji my sami się kiedyś znajdziemy.

Panie Jezu, przemyślę w tym tygodniu:

1. Jak traktuję swoich gości?

2. Czy okazuję w miarę możliwości pomoc pielgrzymom?

3. Jaki jest mój stosunek wobec turystów, czy nie traktuję ich jako zło konieczne?


opr. aś/aś


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: niedziela godność czytania pielgrzymi wakacje sługa turyści

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W