Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Nowa encyklopedia chrześcijaństwa

Agnieszka Czylok

Wiara i... wiedza

Nowa encyklopedia chrześcijaństwa to bogactwo informacji i komentarzy dla każdego, kto pragnie zrozumieć otaczającą go rzeczywistośćŚw. Jan Paweł II w słynnej encyklice "Fides et ratio" napisał, że:

"Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek — poznając Go i miłując — mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie".
/Jan Paweł II, "Fides et ratio"/.

Wiara i rozum. Wiara i wiedza o chrześcijaństwie, o otaczającej nas rzeczywistości. Chrześcijanie są niejako zobowiązani do dbania o te "dwa skrzydła", które mają pomagać w "locie" do Pana Boga. Wiara jest łaską, a wiedza o chrześcijaństwie pomaga nam w pełni odkrywać naszą chrześcijańską tożsamość. Warto znać dobrze historię chrześcijaństwa, aby nie poczuć się zaskoczonym w rozmowach na jego temat. Warto znać dobre karty historii, jak i te złe. Odkrywać zarówno świętość, jak i grzeszność Kościoła. Zaakceptować to, co się wydarzyło na przestrzeni dziejów. Przeprosić za wyrządzone zło, podziękować za piękno i odebrane przez stulecia łaski, a także prosić o to, aby mimo ludzkich słabości, zawsze mogło ostatecznie tryumfować dobro. Wiara i rozum, owe "dwa skrzydła", unoszą nas ku Prawdzie. A tylko na Prawdzie można budować dalej.

Warto więc dbać nie tylko o rozwój swojej duchowości, modlitewnego życia, ale także o naszą chrześcijańską formację. O zdobywanie potrzebnej nam wiedzy. Pomóc nam w tym może przepięknie wydana przez JEDNOŚĆ "Nowa encyklopedia chrześcijaństwa". Jest to chyba obecnie jedyna tego rodzaju, jednotomowa, publikacja w Polsce. Zawiera aż 1300 haseł i kilkaset przepięknych ilustracji. Teksty zawarte w "Nowej encyklopedii chrześcijaństwa" zostały opracowane przez wybitnych ekspertów europejskich, a "Wprowadzenie" jest autorstwa samego Josepha Ratzingera (Benedykta XVI). Przeglądając encyklopedię, niejednokrotnie trafimy na fragmenty dokumentów Kościoła, czy też reprodukcje przecudownych dzieł sztuki. Ważne jest i to, że możemy poznać także ekumeniczne spojrzenie na sprawy chrześcijańskiej wiary. "Nowa encyklopedia chrześcijaństwa" to prawdziwa skarbnica wiedzy o otaczającym nas świecie, kulturze i Kościele. Chrześcijanie będą ją czytać przez pryzmat wiary. Jednak osoby niewierzące również śmiało mogą sięgnąć po tę pozycję, aby przestudiować historię, a może i głębiej odkryć oraz zrozumieć chrześcijańską tożsamość Europy, zrozumieć jej chrześcijańskie korzenie.

Recenzowana "Nowa encyklopedia chrześcijaństwa" (Wydawnictwo JEDNOŚĆ) jest TUTAJ!


opr. ac/ac 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kultura chrześcijaństwo Kościół wiara ekumenizm Pismo Święte Jezus Chrystus narody encyklopedia tożsamość Europy
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W