Słowo Boże jest wśród nas!

Najczęściej zadowalamy się fragmentami Pisma Świętego, słuchanymi podczas niedzielnej Eucharystii, a to zdecydowanie za mało

„Twoje słowo jest pochodnią dla moich nóg i światłem na mojej ścieżce” - czytamy w Psalmie 119. Na co dzień zapominamy o potrzebie czytania Biblii. Najczęściej zadowalamy się fragmentami Pisma Świętego, słuchanymi podczas niedzielnej Eucharystii, a to zdecydowanie za mało.

Biblia powinna być dla nas najcenniejszą księgą. Nie wystarczy samo posiadanie Pisma Świętego. Trzeba je także czytać i znać. Warto uświadomić sobie, że Eucharystia nie składa się tylko z liturgii ofiary, ale także z liturgii słowa. Nauka płynąca z natchnionych ksiąg ma być dla nas umocnieniem i pouczeniem. Podczas lipcowej audiencji papież Benedykt XVI zachęcał do czytania Biblii wszystkich wiernych. Zwracając się do Polaków, powiedział: „Niech rozważanie jej ksiąg będzie dla was ożywczym pokarmem duchowym, inspiracją do modlitwy i dialogu z Bogiem”.

Propagowaniu lektury Pisma Świętego mają służyć liczne akcje i inicjatywy, podejmowane przez kapłanów, zakony i duszpasterstwa. Warto zainteresować się ich ofertą i na nowo spojrzeć na swój stosunek do słowa Bożego.

Bóg jest przy tobie!

Ciekawą akcję promującą Biblię rozpoczął kilka lat temu ks. Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku-Salmopolu. Pastor wpadł na pomysł przygotowania silikonowych bransoletek z cytatami Pisma Świętego. Do tej pory rozdał już kilka tysięcy takich opasek na rękę. - Jedni na scenach palą słowo Boże i nic im za to nie jest, a my, chrześcijanie, nie wstydząc się, mocno manifestujmy miłość do Jezusa i Słowa Bożego. Głośmy Ewangelię - zachęca ksiądz. Przygotowany przez niego projekt, nawiązuje do zwyczaju noszenia na sobie słowa Bożego, praktykowanego przez Żydów w Starym Testamencie; ma to być manifestacja wiary w Jezusa we współczesnych czasach. Na niektórych bransoletkach znalazł się cytat z Księgi Rodzaju: „Jam jest z Tobą i będą Cię strzegł dokądkolwiek pójdziesz”, na innych są słowa błogosławieństwa z Księgi Liczb: „Niech ci błogosławi Pan i niech cię strzeże” oraz z Psalmu 91: „Aniołom swoim polecił, aby cię strzegli na wszystkich drogach twoich”. Opaski (niezależnie od wyznania) można odbierać w parafii ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu lub poprzez kontakt mailowy pod adresem salmopol@wp.pl.

Codzienna porcja słowa

Swoją przygodę z Pismem Świętym warto zacząć od rozważania fragmentów, przypadających na konkretny dzień. Siglów czytań trzeba szukać w niektórych wydaniach kalendarzy albo w internecie. Fragment Starego lub Nowego Testamentu, psalm i ewangelię można przeczytać z Pisma Świętego albo z komputera. W sieci można też znaleźć wiele stron z rozważaniami; komentarze pojawiają się na stronach internetowych zgromadzeń zakonnych, na portalach o profilu katolickim, jak również na portalach społecznościowych. Korzystających z Facebooka odsyłam do profilu „Ja będę z Tobą”, redagowanego przez s. Annę Marię Pudełko. Apostolinka w jego opisie zamieściła następujący tekst: „Strona ta ma na celu proste dzielenie się medytacją słowa, które towarzyszy nam, jako dar każdego dnia, aby i nas prowadzić drogami woli Ojca do prawdziwego szczęścia! Droga wewnętrznego zjednoczenia z Jezusem  prowadzi od usłyszenia Jego słowa po kontemplację Jego osoby. Jeśli to, co otrzymuję w darze na modlitewnym i zasłuchiwaniu się w słowo pomoże ci bardziej poznać, pokochać i naśladować Jezusa - będę szczęśliwa!”.

Wygodnym rozwiązaniem jest także codzienna elektroniczna (darmowa) prenumerata komentarzy do czytań. Zainteresowanych takimi formami kontaktu z Biblią, odsyłam na www.wiara.pl oraz na www.mateusz.pl.

Ciekawym przedsięwzięciem jest także SMS z Nieba. Takim mianem nazwano niekomercyjną inicjatywę, która polega na codziennym otrzymywaniu na komórkę króciutkiego fragmentu z Pisma Świętego i myśli jednego ze świętych.

Prezentacje multimedialne z medytacją do niedzielnej ewangelii przygotowują siostry loretanki. Videokomentarze kręcą zaś ojcowie paulini i księża pauliści. Ci ostatni, dla osób, które oglądają ich filmiki, organizują też biblijne konkursy z nagrodami.

Dla każdego coś...

Zafascynowani Biblią mogą skorzystać z bogatej literatury, ułatwiającej poruszanie się po jej kartach. Rynek księgarski oferuje na ten temat wiele ciekawych publikacji. Na półkach znajdziemy przewodniki, albumy i poradniki, które mogą być pomocne w rozumieniu poszczególnych ksiąg. W tym miejscu warto także wspomnieć o kieszonkowych wydaniach Ewangelii, Psalmów i Listów św. Pawła, które zawsze pozwalają mieć przy sobie słowo Boże. Ciekawą propozycją jest też „Ewangelia 2011 - Słowo na każdy dzień”. Książka, przygotowana przez paulistów, zawiera fragment Ewangelii na każdy dzień, komentarz biblijny i propozycje krótkiej modlitwy, inspirowanej słowem Bożym. Od niedawna można kupić już wydanie na kolejny rok.

Osoby, które odkryły potrzebę czytania słowa Bożego i piękno Jego medytacji, zachęcamy do skorzystania z rekolekcji i warsztatów biblijnych. Takie inicjatywy prowadzą m.in. ojcowie salwatorianie, bracia kapucyni i księża marianie. Dla tych, którzy nie mogą wyjechać, proponujemy rekolekcje wirtualne i... programy biblijne, które pozwalają na prowadzenie studiów nad Biblią i innymi pismami chrześcijańskimi.

Bł. ks. Jakub Alberione, założyciel Rodziny Świętego Pawła mówił: „Tak jak kiedyś w klasztorach rozdawany był chleb, tak dzisiaj należy dzielić się prawdą o Bogu i o wiecznym przeznaczeniu człowieka. Nie możemy dać światu większego bogactwa, jak tylko Jezusa Mistrza Drogę, Prawdę i Życie”. Słowo Boże, jak widzimy „rozdawane” jest dziś na wiele sposobów. Nie brakuje też ludzi, którym zależy na promowaniu Pisma Świetego. Okazji do kontaktu ze słowem Bożym jest bardzo wiele. Tylko od nas zależy, czy z tych zaproszeń skorzystamy.

opr. ab/ab

Echo Katolickie
Copyright © by Echo Katolickie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama