Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Społeczna Krucjata Miłości

Justyna Kapłańska

ABC miłości

ABC miłości - foto
Autor/źródło: photogenica.pl

Społeczna Krucjata Miłości – kto kiedyś miał okazję przeczytać dziesięć punktów stworzonych przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, ten wie, że za pozornie abstrakcyjnymi czy nawet anachronicznymi pojęciami kryje się konkretny plan działania i urzeczywistniania naszej obecności w świecie jako uczniów Chrystusa. Jest ona…


ABC Społecznej Krucjaty Miłości, wychodząc od spraw najważniejszych, uczy nas dobrego życia wśród innych ludzi. Niezwykła mądrość Prymasa Tysiąclecia, zawarta w tym zamyśle, stale inspiruje i pobudza do przemiany życia.

Owocem takiej inspiracji jest właśnie książka księdza Mariana Rajchela „ABC miłości według Prymasa Tysiąclecia”. Porusza ona szeroko tematykę miłości, opierając się właśnie na kolejnych punktach prymasowskiego ABC.

Książka została podzielona na trzy części. Pierwsza – wstępna – to ukazanie miłości jako kluczowej dla zbawczego działania Boga, a także dla zrozumienia istoty chrześcijaństwa. To także obraz tego, jak bardzo – od samych początków aż po kulminację we współczesności – miłość jest zagrożona i atakowana oraz w jaki sposób Bóg jej broni.

Druga, króciutka część, stanowi wprowadzenie do Społecznej Krucjaty Miłości. Tłumaczy poszczególne słowa tej nazwy, a także uzasadnia, dlaczego stale warto przypominać to dzieło. Jest wskazaniem na źródło niniejszej książki.

Ostatnia część omawia kolejne punkty Krucjaty. Każde omówienie rozpoczyna się odpowiednim fragmentem Ewangelii, komentarzem do niego oraz wnioskiem – pewną wskazówką do działania. Autor czerpiąc ze słów kardynała Wyszyńskiego analizuje i wskazuje konkretne drogi do realizacji miłości oraz uzasadnia ich stosowanie. I tak na przykład przy punkcie „Rozmawiaj z każdym językiem miłości” dowiadujemy się, że powinniśmy być jak Jezus w rozmowie z Samarytanką, gotowi do pełnej miłości rozmowy z każdym, poruszając w szczególności prawdy najgłębsze. By tak się stało, powinna zostać skoncentrowana na trzech aspektach dialogu: tonie, formie i treści, bo zarówno to, co mówimy, jak i jak, ma ogromne znaczenie. Na koniec rozważań pojawiają się zaczerpnięte z różnych dzieł rozważania, historie lub świadectwa.

Książka może pomóc nam na nowo odkryć wartość i bogactwo miłości. Pisana jest współczesnym językiem, ze świadomością ludzkiej duchowości, psychiki i otaczających nas zjawisk społecznych. Wskazuje przy tym na niezwykle praktyczną istotę miłości. Ma ona wyrażać się w konkretnych postawach, słowach i czynach, które niejako zostały uporządkowane w dziesięć punktów przez Prymasa Tysiąclecia. Stąd ABC Społecznej Krucjaty Miłości oraz jej interpretacja autorstwa ks. Mariana Rajchela może być dla nas nieocenioną pomocą w dążeniu w życiu do coraz doskonalszej Miłości.

Książka ks. Mariana Rajchela "ABC miłości według Prymasa Tysiąclecia" (Wydawnictwo M) jest >>TUTAJ<<


opr. ac/ac


 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: miłość Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia ABC Społecznej Krucjaty Miłości Społeczna Krucjata Miłości
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W