Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Prześladowanie chrześcijan: Afryka

źródło: Niedziela

Ks. Marek Łuczak

Gdy modlitwa staje się ostatnią nadziejąOd 2013 r. w serii podpaleń zniszczono łącznie 13 kościołów w jednej prowincji. Jak informuje organizacja Open Doors, w ciągu zaledwie tygodnia w północno-zachodniej Tanzanii na skutek podpaleń zniszczono już 6 kościołów

W tym trwającym już 2 lata konflikcie to tymczasowy punkt krytyczny. Miejscowi pastorzy są zaniepokojeni, zwłaszcza że władze nie przedstawiły dotychczas żadnych wyników śledztw na temat wcześniejszych ataków.

Akty przemocy skierowane są przeciwko wszystkim wyznaniom religijnym.

Twój kościół płonie

23 września br. o godz. 4 nad ranem pastor Vedasto Athanas został zbudzony przez telefon. Zaalarmował go jeden z sąsiadów: — Twój kościół płonie! Gdy duchowny przybył na miejsce, setki krzeseł i ławek, 60 stołów i inne przedmioty stały już w ogniu. Niemal równocześnie nieznani sprawcy podpalili kolejny kościół, a około godziny później — trzeci, tylko kilka kilometrów dalej.

4 dni później, w nocy z 26 na 27 września, w ogniu stanęły kolejne 3 kościoły. Wszystkie znajdują się w Bukoba, w dzielnicy Kagera, czyli północno-zachodnim regionie Tanzanii, nad Jeziorem Wiktorii. Zamachy wymierzone są przeciwko przedstawicielom różnych społeczności. Dotknięte są różne kościoły zielonoświątkowe, jak również inne świątynie ewangeliczne i jedna katolicka.

Czują się porzuceni przez władze

Sekretarz miejscowego zrzeszenia pastorów w rozmowie z Open Doors powiedział: — Od 2013 r. w samym Kagera podpalono 13 kościołów, a sprawcy są na wolności. Zamachowcy używają akceleratorów pożaru, aby wyrządzić jak największe szkody. Jesteśmy rozgniewani, a zarazem zaniepokojeni. Nie możemy ignorować takich sytuacji. Funkcjonariusze policji zapewniają nas, że nadal prowadzą dochodzenie, jednak do tej pory w żadnym z przypadków nie odnotowano jakichkolwiek postępów. W lutym ubiegłego roku aresztowano wprawdzie kilku podejrzanych, jednak wkrótce wypuszczono ich na wolność. To nie do przyjęcia!

Tanzania zajmuje obecnie 33. miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani z powodu swojej wiary. Open Doors z niepokojem obserwuje obecną sytuację i dzięki pomocy miejscowych partnerów prowadzi szkolenia i projekty samopomocowe, które mają na celu umacnianie kościołów.

Oręż modlitwy

Dzień 15 listopada 2015 r. dla tysięcy wspólnot ponownie będzie okazją do modlitwy za prześladowanych chrześcijan. Razem z pół milionem kościołów z całego świata będziemy myśleć o prześladowanych i modlić się za nich również w Polsce. Krajami przewodnimi tegorocznego Dnia Modlitwy będą Nigeria oraz Korea Północna. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału razem ze swoim kościołem w tym międzynarodowym ruchu modlitewnym.

* * *

Organizacja Open Doors ma swoją siedzibę także w Polsce. Jej historia rozpoczęła się w Warszawie za sprawą holenderskiego misjonarza Anne van der Bijl'a (brata Andrew), który uczestniczył w V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń. Do Warszawy w 1955 r. przybyło ok. 30 tys. osób ze 114 krajów, wiele zza żelaznej kurtyny. Wśród nich był brat Andrew, który przyjechał tu z misją głoszenia Chrystusa.

Poruszony doświadczeniem prześladowań wobec chrześcijan w Polsce oraz postawą młodych socjalistów, ogłaszających, że w przyszłości rewolucja ogarnie cały świat, zajął się problemem represji wobec wierzących. Z biegiem lat jego inicjatywa zjednoczyła wielu chrześcijan w pracy na rzecz ich prześladowanych braci i sióstr. Założona przez brata Andrew organizacja Open Doors realizuje dziś swoją misję w ponad 50 krajach, w których chrześcijanie są prześladowani.

— Gdybyśmy mieli to wyrazić w jednym zdaniu, to Open Doors jest służbą prześladowanemu Kościołowi na całym świecie. Czyli gdziekolwiek na świecie Kościół doświadcza prześladowań, Open Doors jest tą organizacją, która chce pomagać i wspierać — powiedział Johan Companjen, który od ponad 35 lat wraz z żoną współpracuje z organizacją brata Andrew.

Jego zdaniem, to właśnie organizacja Open Doors pomogła podnieść świadomość i wiedzę o współczesnych prześladowaniach Kościoła na świecie. Open Doors wspiera duchowo i materialnie prześladowanych wyznawców Chrystusa, dostarcza im Pismo Święte, chrześcijańską literaturę, prowadzi kursy i projekty samopomocowe, dodaje otuchy więźniom, przez wolontariuszy pomaga rodzinom męczenników. Informuje też opinię publiczną o prześladowaniach chrześcijan w XXI wieku, organizuje wykłady i spotkania, wydaje publikacje, zachęca do modlitwy za dotkniętych prześladowaniami oraz nawołuje do konkretnego wsparcia. Każdego roku Open Doors publikuje Światowy Indeks Prześladowań, w którym zamieszcza listę 50 krajów należących do największych prześladowców wyznawców Jezusa Chrystusa.

opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Kościół Afryka pomoc prześladowanie chrześcijan podpalenie Tanzania Open Doors modlitwa za prześladowanych brat Andrew Światowy Indeks Prześladowań
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W