Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Dobro zwycięża

Justyna Kapłańska

Zwycięstwo dobra


„Zachowała godność w łagrach” – tak brzmi podtytuł książki. I myślę, że pięknie oddaje najważniejszą myśl przewodnią przeżyć bohaterki.

Anna Górska była działaczką konspiracji na terenie dzisiaj nazywanym Kresami. Na swoją działalność została aresztowana, była więziona i torturowana, by ostatecznie trafić do łagru na dalekiej Syberii. Wielokrotnie miała okazję złagodzić ciężkie warunki bytowe, układając się z władzą lub ulegając niedwuznacznym propozycjom licznych mężczyzn. Nigdy się jednak nie ugięła, broniąc swojej czystości i wpojonych zasad moralnych.

Ale nie jest to tylko historia o odrzucanych adoratorach. To przede wszystkim historia młodej dziewczyny, która mimo nieludzkich warunków, w jakich się znalazła, zachowała swój wewnętrzny kodeks etyczny, optymistyczne spojrzenie podczas najgorszych trudności i nadzieję na to, że uda się to wszystko przetrwać. Jej ufność miała swoje podstawy w silnej wierze w Boga, wyniesionej z rodzinnego domu. To Bogu ofiarowywała wszystkie trudności, prosząc Go o wsparcie i dziękując za każdą okazaną łaskę. Modlitwa prowadziła ją każdego dnia, podtrzymując ją na duchu i nadając sens okrutnej rzeczywistości. To z wiary, miłości do Ojczyzny i młodzieńczego zapału wynikała jej niezwykle doceniana przez otoczenie odwaga podczas różnorodnych akcji w konspiracji oraz ryzykownych działań podczas uwięzienia. Tu miała też swoje źródło radość życia oraz uważne spojrzenie na drugiego człowieka. Bohaterka była bowiem osobą niezwykle empatyczną, starającą się pomagać każdemu, nawet kosztem zaspokojenia swoich potrzeb czy podejmując znaczne ryzyko. Taka postawa dostrzegania w każdym dobra, zauważania cudzych potrzeb i wychodzenia im naprzeciw przysparzała jej w każdym otoczeniu sympatii, przełamywała lody i niejednokrotnie stawała się ratunkiem w sytuacjach pozornie bez wyjścia.

Książka Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol „Niezłomna” to książka, którą mimo opisywanych okropności, po prostu dobrze się czyta. Jest przepełniona optymizmem i pozwala wzbudzić w sobie nadzieję, że nawet najgorsze trudności życia nie mogą zniszczyć godności, którą mamy w sobie. Wystarczy, że razem z Bogiem i ludźmi będziemy o nią walczyć każdego dnia.


Książka jest >>TUTAJ<<

opr. aś/aś 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: godność dobro kresy łagry godność człowieka zwycięstwo dobra Anna Górska działaczka konspiracyjna
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W