Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


A.S.

SZKOŁA SŁOWAZmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości,
w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość!
Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego!
Uznaję bowiem moją nieprawość,
a grzech mój jest zawsze przede mną...Tak brzmią pierwsze słowa Psalmu 50. To utwór szczególny, odgrywający wyjątkową rolę zarówno w duchowości żydowskiej, jak i chrześcijańskiej. Zdaniem kard. Carla Marii Martiniego „Psalm »Miserere« jest modlitwą ludzi wszystkich czasów, należy do historii ludzkości. Nie tylko do dziejów hebrajskiego Wschodu i zachodniej cywilizacji chrześcijańskiej. Rozważając go wnikamy do każdego ludzkiego serca i do serca historii całej”.

Psalm 50. może być również przedmiotem rozważań. W roku 1984 kard. Carlo Maria Martini uczynił go przedmiotem swych wieczornych medytacji prowadzonych w mediolańskiej katedrze. Tematem tego roku, który został przez Papieża ogłoszony Rokiem Świętym, było pojednanie. Snując refleksje kard. Martini nie ograniczył się tylko do kolejnych wersetów Psalmu, ale obficie czerpał z Ewangelii. Każda medytacja kończyła się serią pytań, swoistym rachunkiem sumienia, pozwalającym człowiekowi na uświadomienie jego rzeczywistej postawy wobec zagadnienia pojednania i innych kwestii poruszanych w Psalmie „Miserere”.

Medytacje kard. Carla Marii Martiniego nad Psalmem 50, zatytułowane „Szkoła Słowa”, ukazały się niedawno po polsku staraniem wydawnictwa „Verbinum”. W przedmowie ks. Jan Kochel napisał m.in.: „W posłudze słowa kard. Martini jest wierny swojemu wielkiemu poprzednikowi na stolicy biskupiej — św. Ambrożemu. Biskup Ambroży zachęcał wiernych nie tylko do częstego czytania Biblii, ale i do przyjacielskich odwiedzin Chrystusa na kartach Pisma Świętego... Wypada życzyć Czytelnikom, aby przyjęli to zaproszenie i pozwolili się prowadzić doświadczonemu przewodnikowi, który umiejętnie wiedzie »poranionego« współczesnego człowieka do »domu pojednania«. Bo tylko w ramionach kochającego Ojca możemy czuć się bezpiecznie”. 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: rozważanie Psalmy miserere Psalm 51 (50) Carl Maria Martini
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W