Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ks. Zdzisław Karabowicz, Grażyna Kraszewska, Adam E. Szczepanowski

Druga rocznica śmierci Jana Pawła II

"Spotkanie Rodzin z Janem Pawłem II" - pod takim hasłem spotkały się rodziny 1 kwietnia 2007 roku przy pomniku Jana Pawła II przed katedrą białostocką. Celem spotkania było przede wszystkim uczczenie drugiej rocznicy odejścia do Domu Ojca naszego ukochanego Papieża Jana Pawła II. Zebrani wysłuchali fragmentów książki Jana Pawła II Pamięć i tożsamość, które odczytał Piotr Damulewicz, aktor i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.

Bardzo ważnym przeżyciem dla wszystkich uczestników spotkania było słuchanie z głośników słów Ojca Świętego kierowanych do polskich rodzin podczas pielgrzymek do naszej ojczyzny. W Kaliszu 4 czerwca 1997 roku Papież powiedział: Trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Dlatego tak ważne jest budowanie ‘kultury życia’: tworzenie dzieł i wzorców kulturowych, które będą podkreślały wielkość i godność ludzkiego życia; zakładanie instytucji naukowych i oświatowych, które będą promowały prawdziwą wizję osoby ludzkiej, życia małżeńskiego i rodzinnego; tworzenie środowisk wcielających w praktykę codziennego życia miłość miłosierną, którą Bóg obdarza każdego człowieka, zwłaszcza cierpiącego, słabego i ubogiego, [nie narodzonego]. Chrońcie i otaczajcie opieką życie każdego waszego dziecka, każdej osoby, zwłaszcza chorych, słabych i niepełnosprawnych. Dawajcie świadectwo miłości życia i dzielcie się hojnie tym świadectwem.

Po wysłuchanych fragmentach osoby z Odnowy w Duchu Świętym prowadziły modlitwę wstawienniczą za rodziny, między innymi o uzdrowienie, jedność, siłę, umocnienie w życiu małżeńskim i rodzinnym. Spotkanie zakończyło się modlitwą o rychłą beatyfikację Papieża Jana Pawła II.

2 kwietnia, w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II, kilka tysięcy białostoczan modliło się na czuwaniach w miejscu papieskiej celebry na lotnisku Krywlany i pod pomnikiem Jana Pawła II. Modlitwy o beatyfikację odbyły się we wszystkich parafiach Archidiecezji Białostockiej.

Najważniejszym wydarzeniem religijnym w ramach białostockich obchodów rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II była Msza Święta w parafii św. Ojca Pio w intencji szybkiej beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Szymeckiego. Po Mszy Świętej kilka tysięcy osób przeszło ze świecami i pochodniami w Marszu Pamięci na miejsce papieskiej celebry z 1991 roku, na lotnisko Krywlany. Tam odbył się Apel Maryjny i czuwanie do godziny śmierci Papieża.

Fragmenty wierszy Karola Wojtyły prezentowane były przez aktorki Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, impresja poetycka Krzyż w wykonaniu Teatru Sporadycznego w reżyserii Ewy Jakubaszek oraz utwory Scarlattiego, F. Chopina, F. Liszta, J. Brahmsa i T. Trojanowskiego na fortepian złożyły się na II Koncert Pamięć i Tożsamość. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Musica Sacra w Białymstoku przygotowało ten koncert jako upamiętnienie Ojca Świętego Jana Pawła II w drugą rocznicę Jego śmierci.

Harcerze w południe rozdawali przy białostockiej katedrze żółte tulipany. "Chodzi o to, aby przypomnieć to wszystko, co Jan Paweł II wniósł do naszego życia - powiedział harcmistrz Andrzej Bajkowski, komendant Białostockiej Chorągwi ZHP - czyli swoją służbą chcemy udowodnić, że jesteśmy związani z Ojcem Świętym". Harcerze wzięli też udział jako służba porządkowa podczas czuwania na lotnisku.

Wiele szkół tego dnia upamiętniło osobę Jana Pawła II. W Zespole Szkół Odzieżowych uczniowie pisali listy do Jana Pawła II. Odbyło się to podczas specjalnego apelu, kiedy czytano List Jana Pawła II do Młodych jako list od przyjaciela, na który warto odpowiedzieć. Listy uczniów, które zostały zapakowane w wielką kopertę, będą zawiezione na grób Ojca Świętego do Watykanu. Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia modlił się przy pomniku Jana Pawła II.

Modlitewne czuwanie środowiska akademickiego Białegostoku o godzinie 21 zgromadziło przy pomniku Jana Pawła II także kilka tysięcy osób. Wielu z nich kontynuowało modlitwę w Katedrze do godziny 23.
opr. aw/aw 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: modlitwa Jan Paweł II wiersze czuwanie rodziny Białystok druga rocznica śmierci 2 kwietnia Spotkanie Rodzin z Janem Pawłem II
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W