Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


150 rocznica urodzin czcigodnej Matki Marii Teresy od św. Józefa (1855 — 2005)

Sądów — SittardMatka Maria Teresa od św. Józefa - z domu Anna Maria Tauscher van den Bosch urodziła się w rodzinie luterańskiej, 19 czerwca 1855 roku w miejscowości Sądów, dziś należącej do parafi Cybinka diecezji zielonogórsko — gorzowskiej. Jej ojciec był pastorem tego kościoła do 1891 r. Tu Maria Teresa spędziła pierwsze 6 lat swego życia.

Pan prowadził tę kobietę o wielkich zdolnościach i inteliencji poprzez drogę wypełnioną wieloma przeszkodami do wiary katolickiej. Została przyjęta do Kościoła Katolickiego 30 października 1888, kiedy przyjęła sakrament chrztu świętego w Kościele św. Apotołów w Koloni. Już od lat młodości poświęcała swe życie na rzecz ubogich i opuszczonych. W sposób szczególny kierowała swą uwagę na dzieci z ubogich rodzin i bezdomnych. Dla nich otworzyła pierwsze przedszkole w Berlinie, które poświęcła opiece św. Józefa.

Stawała się biedną dla biednych; bez Ojczyzny dla tych którzy byli bez Ojczyzny. Oddała całe swe życie na służbę Bogu i dla pracy na rzecz najbiedniejszych. Aby realizować ten cel założyła wspólnotę religijną Karmel Boskiego Serc Jezusa, 2 lipca 1891 roku. Matka Maria Tersa znalazła w św. Teresie od Jezusa — mistyczce hiszpańskiej i reformatorce Karmelu — model swego życia. Połączyła ducha Karmelu terezjańskiego z aktywnością apostolską.

Matka Maria Teresa wśród różnorodnych przeszkód i cerpień zakładała nowe domy i ośrodki dla dzieci i ludzi starszych, którzy potrzebowali opieki. Jej życie było w szczególny sposób naznaczone krzyżem. Wszelkie przeszkody pokonywała z głęboką wiarą i nadzieją w Boską Opatrzność. Zywiła głęboką miłość do Kościoła. Zakładała nowe domy w wielkim ubóstwie i poświęcała je opiece św. Józefa. Dziś siostry karmelitanki w swym żciu łączą ducha karmelu z działalnościa w przedszkolach, szkołach, ośrodkach dla młodzieże i osób starszych potrebujących opieki.

Dziś Karmel Boskiego Serca Jezusa (D.C.J) jest obecny w 11 krajach Europy i Ameryce Północnej i Południowej. Matka Maria Teresa zmarła 20 września 1938 roku w Sittard — Holandia. Biskup diecezji Roermond, Jego Escelencja W. Lemmens, otworzył jej proces beatyfikacyjny 2 lutego 1953 w Sittard. Ojciec Swięty Jan Paweł II ogłosił Matkę Marię Teresę czcigodną 20 grudnia 2002 roku. Obecnie oczekujemy beatyfiakcji naszej założycielki.

Przed swą śmiercią Matka Maria Teresa napisała: Moim głębokim pragnieniem jest móć leczyć rany dusz. Z nieba będę pragnęła jeszcze osuszać łzy.

Kontakt i informacje:

Suore Carmelitane del D.C. d. G.

Via Trionfale, 6157

00135 ROMA

Italia


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: opieka św. Józef Maria Teresa od św. Józefa Anna Maria Tauscher van den Bosch Sądów Sittard Karmel Boskiego Serca Jezusa karmelitanki Boskiego Serca Jezusa działalność opiekuńcza
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W