Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Marek Skwarnicki

RAZEM Z JERZYM

Był to luty 1979 roku. Właśnie wróciłem z podróży z Janem Pawłem II do Meksyku i zastałem w Rzymie Jerzego Turowicza. Mieszkaliśmy razem w apartamencie pani Gawrońskiej, z którego okien roztaczał się widok na Plac Św. Piotra i górne piętra Watykanu. Nie pamiętam już dokładnie powodu zjawienia się Turowicza w Rzymie, ale jednym z jego zajęć była lektura jakiegoś tajemniczego dokumentu kościelnego. Powiedział mi po latach, że była to przygotowywana do ogłoszenia pierwsza encyklika Jana Pawła II "Redemptor Hominis". Był jej konsultantem. Ja gwałtownie przygotowywałem korespondencję z meksykańskiej podróży Ojca Świętego, bo okazało się, że polska cenzura ograniczyła stamtąd wiadomości. Kiedy zadzwoniłem do redakcji pytając, co potrzebują do druku, usłyszałem podniesiony głos Pszona: - "Człowieku, tu nic o tym Meksyku nie wiadomo, poza zagłuszaną Wolną Europą". Tak, tak, nie były to obecne czasy - "raj dla korespondentów".

Nie pierwszy był to mój pobyt z Turowiczem za granicą i w Rzymie, ale ten mógł być dokładniej zapamiętany, bo wszak zbliżała się polska pielgrzymka Ojca Świętego i zarówno my, jak i w ogóle Polacy żyliśmy jeszcze w oszołomieniu historycznymi wydarzeniami, które nabierały wtedy rozpędu odczuwanego jeszcze i dzisiaj.

Pamiętam też, że przy wieczornym winie dyskutowaliśmy po meksykańskiej podróży z Jerzym o "teologii wyzwolenia", której on był raczej zwolennikiem, ja zaś przeciwnikiem. Spór był gorący i chyba po raz pierwszy wtedy zauważyłem istotną różnicę nastawienia mego Szefa nie do osób, lecz do poglądów głoszonych np. przez biskupa Helder Camarę i innych Latynosów.

Spór był gorący i brali w nim udział polscy rzymianie. Rankiem obudził mnie Turowicz bardzo wcześnie, co było dziwne, bo znany był jego obyczaj pracy nocami. Teraz zaproponował mi, byśmy poszli na poranną Mszę Św. odprawianą w podziemiu przy Grobie Św. Piotra. I modliliśmy się tam razem przed odjazdem do Krakowa.

Marek Skwarnicki---
Copyright © by Tygodnik Powszechny

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć kultura praca Tygodnik Powszechny wspomnienie Jerzy Turowicz Marek Skwarnicki gazeta redakcja epitafium Wolna Europa teologia wyzwolenia
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W