Nie spotkasz ich w "wielkim" świecie

Recenzja książki Kajetana Rajskiego "Zasłuchani w ciszę. Rozmowy o kontemplacji"

Nie spotkasz ich w "wielkim" świecie

Magdalena Korzekwa

Nie spotkasz ich w „wielkim” świecie...

Recenzja: „Zasłuchani w ciszę. Rozmowy o kontemplacji”


„Zasłuchani w ciszę. Rozmowy o kontemplacji” to tytuł książki, w której Kajetan Rajski — gimnazjalista z Krakowa — rozmawia z osobami powołanymi do życia w zakonach kontemplacyjnych. Jest to już trzecia publikacja książkowa tego czternastolatka. Pytania, które stawia swoim dorosłym rozmówcom, potwierdzają zasadę, że dojrzałość i horyzonty myślenia danej osoby zależą bardziej od jej więzi z Bogiem i człowiekiem, niż od wieku.

Najnowsza książka Kajetana Rajskiego to zbiór wywiadów z osobami z zakonów kontemplacyjnych, dla których sensem życia stała się niezwykła więź z Bogiem, oparta na medytacji i ciszy. Lektura tej publikacji pozwala zrozumieć specyfikę poszczególnych zgromadzeń kontemplacyjnych w Polsce. Dzięki książce K. Rajskiego możemy usłyszeć głos tych osób, które nie pokazują się na ulicy, ani w mediach. Okazuje się, że to właśnie te osoby mają najwięcej do powiedzenia, gdyż na co dzień dotykają tajemnicy człowieka, który jako jedyny spośród istot na tej ziemi, może rozmawiać z Bogiem i od Boga uczyć się miłości do samego siebie i do bliźniego.

„Podstawowym warunkiem wstąpienia osoby do wspólnoty jest to, że Bóg ją powołuje do takiego życia. Bez tego wszelkie usiłowania bycia karmelitanką unieszczęśliwią tylko tę osobę. Wiadomo, że chcąc pójść za wezwaniem Boga, trzeba się zmierzyć z wieloma przeciwnościami. Dlatego konieczna jest determinacja i gotowość, by postawić wszystko na jedną kartę.” — wyjaśnia s. Maria Elżbieta od Zwiastowania OCD, mistrzyni nowicjatu klasztoru Karmelitanek Bosych w Zakopanem.

Coraz częściej mówi się o kryzysie powołań. Rzadko jednak zwraca się uwagę na fakt, iż w rzeczywistości mamy do czynienia nie z kryzysem powołań lecz z kryzysem człowieka, który nie dorasta do miary własnej wielkości. Człowiekowi niedojrzałemu trudno jest uzgodnić z Bogiem wspólne marzenia o własnym życiu. O tym, ile osób otrzymuje powołanie do małżeństwa i rodziny, a ile do kapłaństwa bądź życia zakonnego, decyduje nie człowiek, lecz Bóg. Natomiast zadaniem człowieka jest rozpoznanie otrzymanego powołania i dorastanie do świętości, gdyż tylko człowiek święty potrafi w mądry sposób zrealizować swoje niepowtarzalne powołanie, które z miłości proponuje mu Miłość.

Najnowsza książka Kajetana Rajskiego — „Zasłuchani w ciszę...” — to cenna lektura zarówno dla tych osób, które nie odkryły jeszcze swojego specyficznego powołania, jak też dla tych, które już realizują powołanie do małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego, ale chcą się upewnić o tym, że każdy rodzaj powołania jest powołaniem do miłości i radości. W swojej niezwykłej wyobraźni miłości Bóg znajduje ludzi, których nie spotkamy w tak zwanym „wielkim” świecie, gdyż są to osoby, które zaufały Bogu do końca i uwierzyły, że naprawdę wielki świat jest wszędzie tam i tylko tam, gdzie człowiek uczy się od Boga wielkiej miłości.

W imieniu Czytelników dziękuję Kajetanowi Rajskiemu za to, że poprzez swoją książką pomógł nam spotkać się z tymi, którzy zza klasztornej furty dniem i nocą modlą się za nas z miłością i upewniają nas o tym, że Bóg przynosi człowiekowi taką radość, jakiej ten świat dać ani zabrać nie jest w stanie.

Kajetan Rajski, „Zasłuchani w ciszę. Rozmowy o kontemplacji”; Wydawnictwo „Biblos”.

Książkę można także zamówić bezpośrednio u Autora: Kajetan Rajski, skr. poczt. 325, 30-950 Kraków 61, , e-mail:

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama