Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao
Jacek Bolewski SJ

Inicjacja Mądrości.
Dla życia, duchowości, teologii

ISBN: 978-83-7516-447-3
Wydawnictwo Święty Wojciech 2012


Wybrane fragmenty
Na początek — o Mądrości
Dary Mądrości
1. Początkujący pielgrzym
U początku
Droga początkującego
Początek i koniec
2. Mądrość udzielona z góry
Znaki braku mądrości
Mądrość i doświadczenie
Mądrość oddolna, demoniczna
Początkowa Mądrość
3. Dar Anioła Stróża
Ostrzeżenie Jezusa
Anielskie spojrzenie
Dzieci Mądrości
4. Mój Przyjaciel
Mój...
Serdeczny Przyjaciel
Postępowanie przyjaźni


Dary Mądrości


Początkujący pielgrzym

Im jestem starszy, tym bardziej zdumiewam się drogą, jaką Pan Bóg mnie prowadzi przez życie — najpierw do zakonu, później w zakonie. Droga powołania przecież nie kończy się w momencie, gdy się zaczyna... Rozpoczyna się wtedy jej nowy etap — zagłębianie się nie tylko w powołanie, ale w Tego, który powołuje. Najlepiej ujął to św. Ignacy Loyola, gdy zostawił świadectwo swojej drogi. Jego Opowieść pielgrzyma to swoiste vademecum („chodź-ze-mną”), czyli zachęta, by podobnie jak on patrzeć na życie jako na pielgrzymkę. Każdy z nas nierzadko ma wrażenie, że nie widzi drogi, że stoi w miejscu. Zatrzymanie się nie musi być złe, może być okazją, by zastanowić się, zobaczyć, jak doszliśmy do punktu, w którym się znajdujemy. A postrzegając, że to Bóg, któremu zawdzięczamy powołanie, był naszym przewodnikiem na drodze dotychczasowego życia, łatwiej przyjąć, że prowadzi ona dalej.

Podzielę się tu świadectwem o mojej drodze powołania. Biorąc wzór ze św. Ignacego, nie będę mówił o „sobie”, tylko o pielgrzymie, którego wyróżnia może to, że jest pielgrzymem — początkującym.

 

opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: duchowość filozofia mądrość ćwiczenia duchowe pielgrzym rozważania inicjacja Dary Mądrości
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W