Pokojowa Nagroda Nobla

Fragmenty biografii obfitującej w anegdoty i wspomnienia p.t. "Matka Teresa mi powiedziała"

Pokojowa Nagroda Nobla

Renzo Allegri

MATKA TERESA MI POWIEDZIAŁA

ISBN: 978-83-7505-826-0
wyd.: Wydawnictwo WAM 2011

Wybrany fragment
Słowo wstępne
Niezwykłe porozumienie
Cierpliwy i wynagrodzony
Piętnaście lat czekania
„Tak bardzo chciałabym wrócić do domu”
Drobna kobieta zakochana w Bogu
Pośród ludzi, których kochała
Pokojowa Nagroda Nobla
Dla Kościoła już jest błogosławiona

Pokojowa Nagroda Nobla

„Matka Teresa jest aniołem miłosierdzia” — tak wielokrotnie o niej pisano. „Wobec niej wszyscy czujemy się mali i zawstydzeni sami sobą” — powiedziała Indira Gandhi, kiedy piastowała urząd premiera Indii.

Świat uczcił Matkę Teresę, przyznając jej najwyższe nagrody. W 1962 roku otrzymała od Indii order Padma Shri, jedno z najwyższych odznaczeń Republiki. W tym samym roku odebrała z Filipin Nagrodę Ramona Magsaysaya, uznawaną za azjatyckiego Nobla.

W 1971 roku papież Paweł VI przyznał jej Nagrodę Pokoju Jana XXIII. W 1973 roku przyjęła z rąk księcia Edynburga Nagrodę Templetona za żywe świadectwo wiary. Właśnie Matka Teresa została jednogłośnie wybrana przez jury, złożone z dziesięciu reprezentantów światowych grup religijnych, spośród dwóch tysięcy kandydatów różnych narodowości i religii. W 1975 roku otrzymała Medal FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) jako „wyraz wdzięczności za jej nieustające poświęcenie dla głodujących i biednych na całym świecie”.

Rok 1978 przyniósł jej Nagrodę Balzana za propagowanie godności ludzkiej, pokoju i braterstwa pomiędzy ludźmi, a rok następny — Pokojową Nagrodę Nobla.

Po tym prestiżowym wyróżnieniu posypało się wiele innych, np. najwyższe indyjskie odznaczenie cywilne, order Bharat Ratna z 1980 roku, Medal Wolności od prezydenta Stanów Zjednoczonych (1985) oraz Złoty Medal Kongresu USA (1997).

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama