Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Modlitwy przy zwłokach zmarłego

Ostatnio uczestniczyłem w ceremonii w domu pogrzebowym. Ksiądz nie zgodził się na odmówienie różańca, o co prosiła go rodzina zmarłego. Powiedział, że jego obowiązkiem jest oddanie ostatniej posługi zgodnie z obrządkiem pogrzebów chrześcijańskich. Czyżby różaniec był zabroniony podczas modlitw przy zwłokach zmarłego.

O ile mi wiadomo, nie. Uczestnicy uroczystości żałobnych mogą odmawiać różaniec, jeśli tylko sobie tego życzą, z proboszczem lub bez niego.

Co do ostatniej posługi według obrzędu pogrzebów chrześcijańskich — trzeba wiedzieć, że obrzęd żałobny jako pierwszy po Soborze Watykańskim Drugim poddano rewizji. Opublikowano go w języku łacińskim w roku 1969, a w języku angielskim dwa lata później. W ubiegłym roku (1989) ukazała się drukiem przejrzana wersja angielska, zwana obrzędem pogrzebów chrześcijańskich. Według tego rytuału ksiądz w celebracji obrzędu pogrzebowego powinien "brać pod uwagę duchowe i psychologiczne potrzeby rodziny i jej przyjaciół". Zdrowy rozsądek sugeruje, że jest to czas na maksymalną wrażliwość duszpasterską. Skoro rodzina prosi księdza o prowadzenie różańca w domu pogrzebowym, sądzę, że ksiądz powinien poprowadzić go.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: śmierć różaniec życie wieczne rzeczy ostateczne zmarły poradnik modlitwy przy zmarłym

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W