Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


Carlo Climati

Młodzi i ezoteryzm

Magia, satanizm i okultyzm - oszustwo ognia, który nie spala

Przekład Magdalena Rusiecka
Copyright © Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2001
Spis treści

Wstęp 5
1 
Wielkie oszustwo ognia, który nie spala  
"Boom" ezoteryzmu 8
Sprzymierzeniec w pokonywaniu problemów 10
Brutalna rzeczywistość świata 11
Młody człowiek w kryzysie 13
Dyktatura pieniądza 14
2 
Maski ezoteryzmu  
Bombardowanie magią 16
Różne oblicza ezoteryzmu 18
Kultura "niedziałania" 19
3 
Niektóre historie młodych  
Amulet dla przyjaciela 23
W pułapce maga 26
Ucieczka z dyskoteki 32
Pesymizm szatana 35
Czterej mordercy (killerzy) młodzieży 39
4 
"Rób, co chcesz!"  
1. Życie bez norm 42
2. Społeczeństwo "przeciwne" 44
3. Ryzyko pustki45
5 
Satanistyczny rock  
1. Ślady ezoteryczne 48
2. Eksplozja heavy metalu 50
Kościół Szatana 52
Mit Marilyna Mansona 54
6 
Satanizm młodzieżowy  
"Przypadek" Chiavenny 57
Wiele epizodów gwałtu 59
Pomost ku satanizmowi 61
7 
"Ryt" dyskoteki  
Współczesny sabat 64
Diabelska ekstaza 66
Zaproszenia 67
Ważny dokument 69
8 
Tatuaże i piercing: wczoraj w miejsce jutra  
Tekst fundamentalny 71
Jeszcze satanizm 73
Bluźniercze katalogi 75
Tatuaże dla dzieci 77
9 
New Age 
Satanizm a New Age79
"Wilki przebrane za baranki 81
Wpływ muzyki 83
Zdrada Minnie 84
10 
Słowa, które okłamują młodych 
11 
Czasopisma dla nastolatków  
Podstawowe elementy 94
Aniołki i ryty magiczne 95
Małe obawy 96
Astrologia i reklamy ezoteryczne 98
12 
Świat internetu  
Jeszcze jedna ścieżka 100
Komputer staje się magiem 102
Satanistyczne żeglowanie 103
Bluźniercze gry 105
13 
Komiks Dylan Dog  
Kto to jest Dylan Dog? 107
Problem gwałtu 110
Inne aspekty negatywne 112
Diabeł a Dylan Dog 114
14 
"Przypadek" Czarownicy z Blair  
1. Wielki pomysł reklamowy118
2. Treść filmu 120
3. Pajęczyna ezoteryczna 121
15 
Magiczna władza telewizji  
Cuda telewizji124
Telewizyjni magowie 127
Fałszywy optymizm 129
16 
Telewizyjne filmy ezoteryczne  
Trzy "dobre" czarownice 133
Owoce serialu " Czaro w nice" 135
Buffy - postrach wampirów 136
Niepokój i podejrzenia 138
17 
Japońskie filmy animowane  
Wielkie nieporozumienie 140
Fenomen "Pokemonów "142
Moce małych potworów144
Inne kreskówki. 146
Eskadra czarowników 148
18 
"Horrory" 1. Gwałt i ubóstwo pomysłów151
Filmy Darto Argento 154
Nieufność w rodzinie155
19 
Gry komputerowe i RPG  
Śmierć wyobraźni 158
Elektroniczny czarownik 160
Tak samo dobrzy, jak i źli 162
Walka o przetrwanie 164
RPG - "gra w role" 165
Rola czarownika 167
Język ezoteryczny 168
20 
Podsumowania i nadzieje  
Środek do robienia pieniędzy 171
To nie tylko handel173
Fałszywy bunt 176
"Niebezpieczeństwo" Jezusa 178
Nowa ewangelizacja 181
Słowniczek184

Maski ezoteryzmu

Wielkim nieporozumieniem, zwodzącym wielu młodych, jest wiara w istnienie magii "dobrej" (biała magia) i magii "złej" (czarna magia).

Nie ma nic bardziej fałszywego. Nie istnieje magia dobra i zła. Każda magia jest zła i niebezpieczna, kiedy zniewala człowieka i zmienia go psychicznie.

W aspekcie historycznym ezoteryzm zawsze był przeciwny chrześcijaństwu. Jezus jest antyezoteryczny par excellence. Jako człowiek walczy z pustymi rytuałami, z handlowaniem tym, co święte, i z próżnymi słowami pogan. Jest Bogiem, który wszystko podaje jasno i prosto, deklarując swoją obecność wszędzie tam, gdzie gromadzą się osoby dla Jego imienia.

W nauczaniu Jezusa nie ma nic, co byłoby ukryte. Chrystus pragnie, aby jego orędzie było powszechnie znane. Nieprzypadkowo kierował zaproszenie w sposób następujący: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu". Dlatego też z Jego orędzia nikt nie jest wykluczony.

Ezoteryzm jest natomiast ukryty, zaciemniony, a odkrywa się wyłącznie przed niewielką grupą "wtajemniczonych". Jest więc zupełnym przeciwieństwem chrześcijaństwa.

1. Bombardowanie magią

Dzisiejsza młodzież jest bombardowana serią przekazów, które prowadzają do sympatyzowania z magią w jej różnych przejawach. Są to przekazy pochodzące z muzyki, dyskotek, niektórych czasopism młodzieżowych, z telewizji i z innych środków komunikacji.

Pomyślmy dla przykładu o "reklamie" magii, zrobionej przez bardzo popularną włoską grupę rockową- "Opera IX", znaną ze swoich spektakularnych koncertów. Wokalistka grupy, Cadaveria, wyjawiła: "Wszyscy członkowie grupy «0pera IX», mniej lub bardziej, interesują się okultyzmem i powrotem do starożytnych tradycji pogańskich. Nasza muzyka staje się więc "aktem rytualnym", nastawionym na celebrowanie wierzeń ludów antycznych, oddawanie czci duchom wyższym i wyzwalanie ukrytych energii z wymiarów i światów równoległych. W tych przywołanych aktach podstawową rolę odgrywają nasze osobiste doświadczenia ze sfery tajemnej, teksty, które czytamy, i, oczywiście, nasze skłonności, nasze marzenia oraz nasze ciemne i chore fantazje"2.

Muzyka "Opery IX" jest więc rodzajem "aktu rytualnego", zainspirowanego konkretną filozofią życia. "Przede wszystkim - dodała wokalistka Cadaveria - wierzymy w możliwości człowieka do przekraczania progu «tego, co nieznane» i panowania nad «światem ciemności» przy wykorzystaniu własnej woli, kształtując własny umysł i kultywując «pragnienie». Jest to kwestia znajomości siebie i świadomości własnych zdolności, ale także pokory i inteligencji. W sześciu aktach utworu The Black Opera wyobraziliśmy dokonanie tego przejścia do po-znania prawdy okultysty-wojownika. Do roli przewodnika wy-braliśmy Shatyana, Lucyfera, niosącego symboliczne światło, które jest wcieleniem inteligencji i najwyższej władzy ciemnych mocy"3.

Jest to tylko jeden z wielu przykładów reklamowania okultyzmu w muzyce. Spróbujemy teraz wymienić najbardziej powszechne praktyki ezoteryczne, które przeniknęły do życia młodych. Bardzo różne są maski, pod którymi ukrywa się ezoteryzm przed dzisiejszą młodzieżą, w atmosferze niekończącego się karnawału, który zarządza miliardowym biznesem.

Maski mogą się zmieniać, ale oblicze za nimi ukryte pozo-staje zawsze takie samo. Jest to oblicze kłamstwa i oszustwa.

2. Różne oblicza ezoteryzmu

Astrologia. To praktyka badania przyszłości i osobowości według pozycji planet i gwiazd. Jest uważana za całkowicie niewinną, może jednak stanowić pierwszy krok do większego zainteresowania ezoteryzmem. Wielu młodych, niestety, wierzy ślepo w horoskopy i w znaki zodiaku. Kiedy poznają nowego kolegę, nieprzypadkowo pytają go: "Spod jakiego jesteś znaku?"

Chiromancja. Jest to czytanie z ręki. Polega na interpretacji znaków występujących na dłoni, w celu poznania przeznaczenia i charakteru danej osoby.

Wróżenie z kart. Jest to odczytywanie tarota; układając odpowiednią liczbę kart ze szczególnymi rysunkami, próbuje się poznać przyszłość osoby.

Amulety i talizmany. Są to przedmioty, którym przypisuje się moc magiczną. Najczęściej są to kamienie, naszyjniki, obrączki i kryształy. Noszący je przy sobie człowiek łudzi się, że będzie miał więcej szczęścia, i że zmieni swoje życie.

Filtry magiczne. Są to szczególne mieszaniny wykonywane przez magów, które rzekomo mają moc rozwiązywania problemów. W rzeczywistości wielu młodych przygotowuje je sobie samemu. Są tacy, którzy je piją lub dają pić innym, myśląc o osiągnięciu jakiegoś szczególnego celu, zwłaszcza dotyczącego uczuć.

Ryty i formuły magiczne. Praktykowane są przez magów. Także w tym przypadku wśród młodzieży panuje moda "zrób to sam". Wielu młodych recytuje formuły magiczne lub praktykuje ryty ezoteryczne z najróżniejszych powodów: aby zdobyć chłopaka, zdać egzamin w szkole lub wygrać mecz piłki nożnej.

Satanizm. Kult szatana, który wydaje się stawać coraz popularniejszy wśród młodzieży. W niektórych przypadkach może popychać młodych do dokonywania czynności świętokradczych, jak np. kradzież konsekrowanych hostii z kościoła lub czaszek i kości z cmentarzy. Niektórzy mogą dokonywać nawet zabójstwa, jako najwyższej ofiary składanej szatanowi.

Jasnowidzenie. Jest to zdolność poznawania przyszłości lub przeznaczenia osób. Mamy tu do czynienia z tym samym mechanizmem, co w przypadku wróżenia z kart i chiromancji.

Wahadełko. "Magiczny" przedmiot przywiązany do sznureczka. Wahając się w jedną lub w drugą stronę, daje odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące własnej przyszłości. W ostatnich latach wahadełko stało się bardzo popularne wśród młodzieży, z powodu niektórych programów telewizyjnych, które wykorzystuj ą go do odgadnięcia rezultatów meczów piłki nożnej.

I Ching. Jest to stara metoda przepowiadania, którą Chińczycy wykorzystuj ą do poznania przyszłości. Opiera się na ośmiu "trygramach" (sekwencje linii ciągłych i przerywanych), które zgodnie z legendą ukazały się w starożytności jako znaki odciśnięte na skorupie żółwia4.I Ching pokazał się także, w uproszczonej formie, w czasopismach dla dzieci i dla młodzieży.

Numerologia. Polega na interpretacji znaczenia liczb daty urodzenia lub innego szczególnego wydarzenia. Przez serię obliczeń uzyskuje się przewidywania przyszłości lub portretu osobowości.

Sny "prorocze". Wielu młodych wierzy, że przez symboliczne obrazy można odnaleźć w snach przewidywania dotyczące przyszłości, odkrywając własne przeznaczenie. Są i tacy, którzy próbują interpretacji snów, aby odgadnąć właściwe liczby do gry w Lotto.

3. Kultura "niedziałania"

Wszystkie te metody ezoteryczne znajdują dzisiaj szerokie zastosowanie wśród młodzieży, trapionej często pytaniami dotyczącymi miłości i własnej przyszłości. W następnych rozdziałach zobaczymy, w jaki sposób młodzi łatwo wchodzą w kontakt ze spirytyzmem, okultyzmem i innymi zjawiskami ezoterycznymi.

Chodzi, bez cienia wątpliwości, o narzędzia skrajnie niebezpieczne dla młodzieży. Wiara w karty, horoskopy czy amulety oznacza powierzenie czemuś obcemu własnego życia, aby rozwiązać dany problem. Oznacza wyrzeczenie się własnego zaangażowania w osiągnięcie celu na rzecz domniemanej "mocy" jakiegoś talizmanu, filtra magicznego lub działania maga.

Wszystko to jest dla młodzieży zdecydowanie antywychowawcze. Nie tylko dlatego, iż tworzy rodzaj niewoli i zależności od amuletów, tarota, horoskopu czy magów. Ale przede wszystkim dlatego, że przyzwyczaja do kultury "niezaangażowania".

Ezoteryzm ma wpływ na tworzenie mentalności "niezrobienia", "niedziałania", w oczekiwaniu na to, że jakaś "moc zewnętrzna" rozwiąże codzienne problemy.

Ideologia ezoteryczna jest negatywnie wychowawcza dla młodych, ponieważ nie proponuje im wysiłku. Stanowi ona zasadę: "chcę wszystko i natychmiast". Podoba mi się jakiś chłopak? Zamiast ująć go sympatią, subtelnością i uczuciem, powierzam się nitrowi magicznemu. Mam wątpliwość co do przyszłości? Zamiast wykorzystać rozum w celu inteligentnego rozwiązania problemu, powierzam się wyroczni kart lub horoskopu. To samo w przypadku, kiedy chcę zdać egzamin w szkole lub na prawo jazdy: zamiast poważnie zaangażować się w naukę, recytuję magiczną formułę lub wkładam do kieszeni talizman przynoszący szczęście.

W niektórych przypadkach, zaczynając od tych prostych zachowań ezoterycznych, można dojść do praktyki satanizmu. Wielu młodych, kolekcjonujących amulety i praktykujący tak zwaną "białą magię", kończy na wierze w ideę "paktu z diabłem", który jest kolejnym środkiem do osiągnięcia własnych celów.

Antropolog Cecilia Gatto Trocchi opowiadała o zetknięciu się z przypadkiem trzech osiemnastolatków, którzy chcieli dokonać rytuału satanistycznego, aby zdobyć pewną dziewczynę. "Poradziłam im, aby dali spokój, i aby wysłali piękny bukiet kwiatów", powiedziała antropolog. "Byłoby to z pewnością mniej ryzykowne. W takim sposobie zachowania kryje się wielka iluzja, że można uzyskać łatwe i natychmiastowe rozwiązanie własnych problemów. Satanizm nie jest niczym innym jak poszukiwaniem mocy i nieumiarkowane j przyjemności, przez przekraczanie wszelkich reguł. Wszystko to jest bardzo niebezpieczne dla młodych. Zdobycie mocy i przyjemności w rzeczywistości się nie realizuje. W ten sposób zawód może doprowadzić do nihilizmu"5.

Często stosowanym w świecie ezoteryzmu słowem jest "energia". Co ono dokładnie oznacza? Nikt nigdy na to nie odpowiedział. Chodzi o szeroki i płynny termin, którego używają magowie i astrolodzy, aby oszukać ludzi, zwłaszcza kiedy wypowiadają się w telewizji.

Często słyszymy, jak mówią: "Trzeba usunąć negatywną energię"; "Ważne jest odnaleźć pozytywną energię"; "Spróbujmy zdobyć nieco pozytywności"; "Należy wyeliminować negatywność". Co to wszystko oznacza? Nic. To po prostu bicie piany.

Niestety, młodzi przyswajaj ą sobie ten typ słownictwa, obecny także w ich ulubionych czasopismach. Naprawdę wierzą, że muszą uciec przed "energią negatywną". W ten sposób powierzają się magii i amuletom, wierząc, że dzięki temu zmienią własne życie.

Wszystkie te przykłady mają swój udział w ujawnianiu wielkiego oszustwa "dobrej" magii, w którą wierzy bardzo dużo młodzieży. Nie istnieje "dobra" magia! Wszystkie rodzaje magii są złe, ponieważ prowadzą do niewoli i braku aktywności w codziennym życiu.

Niebezpieczeństwa, które zagrażają młodym wchodzącym w sidła ezoteryzmu, są liczne i różnego rodzaju. Naukowiec Andrea Menegotto w artykule opublikowanym w biuletynie asocjacji "Una voce grida" napisał: "Na podstawie badań psychologicznych i psychiatrycznych stwierdzono, że stosowanie technik okultystycznych może doprowadzić do stopniowego pogarszania się zdrowia psychicznego, łącznie z autentycznym wyobcowaniem i zaburzeniami osobowości"6.

Inne niebezpieczne zagadnienia zostały przedstawione w niedawnym Raporcie na temat magii i ezoteryzmu we Włoszech, pod redakcją Telefono Antiplagio i Telefono Arcobaleno, które od lat walczą przeciwko nadużyciom magów i sekt, także w odniesieniu do najmłodszych.

Ze studium tego wynika, że "magia jako koncepcja antropologiczna, społeczna, ludowa prawie już nie istnieje. Istnieje natomiast pewna pseudomagia pozbawiona skrupułów, która wykorzystuje wszystkie techniki rynku (wyłącznie do celów handlowych), aby dotrzeć do łatwowiernych, przesądnych i do obywateli znajdujących się w potrzebie".

Raport wyjawia także, że "coraz częstsze są związki ekonomiczne między magią a prostytucją, środkami odurzającymi, lichwą, przestępczością zorganizowaną, «wykolejoną masonerią» itp. (prawdopodobnie dlatego 97 procent pieniędzy inkasuje się «na czarno»)...". Upowszechnia się również "stosowanie wyrafinowanych technik psychologicznych przez magów i słono opłacanych konsultantów marketingowych"7

Przypisy

2U. Carminati, "Opera IX", w: "Flash", sierpień 2000.

3Tamże.

4Por. R. Wilhelm, I Ching, U libro dei mutamenti, Milano 1991.

5Wywiad w "Radiu Maria", w programie Giuseppe Ferrari Igiovani, trą suggestioni sataniche e proposta cristiana, sierpień 2000.

6A. Menegotto, Spiritismo e Cristianesimo, w: "Una voce grida...!", nr 6, kwiecień 1998. Strona internetowa "Una voce grida"...!: www.unavo-cegrida.cjb.net.

7Raporto 1999 su magia ed esoterismo in Italia, przygotowany przez Telefono Antiplagio przeciwko sztuczkom magów i sekt (strona internetowa: www.antiplagio.org) we współpracy z Telefono Arcobaleno (strona internetowa: www.telarcobaleno.com), obserwatorium dotyczące magii i skierowane przeciwko nadużyciom wobec małoletnich, listopad 1999.


opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: astrologia ezoteryzm wahadełko jasnowidzenie tarot numerologia akt rytualny The Black Opera chiromancja wróżenie z kart amulety talizmany I Ching

Polecamy

 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W