O symbolice Tarota i jego pogańskim rodowodzie
Pośród rozlicznych ulotek jakie znalazłem w największej księgarni w St. Gallen moje oko zwróciły szczególnie ulotki dotyczące działu ezoteryki. Wówczas zadałem sobie pytanie, czy tarot jest w Szwajcarii tak samo popularny jak Biblia, skoro na tym samym piętrze w niniejszej księgarni znajdują się dwa potężne stoiska: Ezoteryka, a zaraz obok Teologia. W niniejszym artykule pragnąłbym przybliżyć nieco symbolikę Tarota i jego powiązania z mitologicznym światem.
Tajemnica tarota jest głęboko zakorzeniona w starożytnych legendach. Jest ona niczym lustro w którym widzimy Legendy Graala w podstawie z mitami, baśniami i alchemicznymi dziełami na nowo odnajdywanymi poprzez wróżby. Wielu ezoteryków twierdzi, że kto głębiej rozumie karty tarota dociera tym samym do ksiąg mądrości. Tarot nie przemawia literami i słowami lecz obrazami i symbolami. I tym samym stara się do głębi naszej duszy przemawiac niczym „nocne sny”. Sam tarot zdaje się bowiem być mową duszy, symboli i pragnień. 1
Teraz postarajmy się przejść do zagadnienia jakim jest patronat rozlicznych bóstw nad symbolami z kart tarota.
Symbol Orła przedstawia postać greckiego Zeusa, czy też rzymskiego Jupitera. Najpotężniejszego z bogów, ojca światłości zsyłającego grad , huragany i pioruny. Jego żona, królowa nieba, Hera często jest przedstawiana na kartach tarota jako paw. Atena została uwidoczniona w symbolice Sowy. Apollo, syn Zeusa i Latony ma patronuje również tym wtóżbom. Ten ideał męskiego wdzięku i młodości ukrywa się pod symboliką koni ciągnących rydwan. Grecka Artemis (rzymska Diana) , bliźniacza siostra Apollina, królowa lasów i płodności, patronka szczęśliwych małżeństw została ukazana pod postacią księżyca. Symbolem najwyższego bóstwa i świętości w wielu starożytnych kulturach był również liść dębu który możemy spotkać na kartach tarota. Syn Zeusa i Mai, Hermes (rzymski Merkury) jako bóg złodziei i wynalazca gimnastyki i posłaniec na Olimpie jest często przedstawiany pod postacią hełmu ze skrzydełkami. Podwójną naturę Merkurego przedstawiaja również na kartach postacie wilka i psa stojące razem.Często również możemy ujrzeć na kartach tarota postać anioła. Jego postać jest wszystkim znana. Postać pośrednika między Bogiem a człowiekiem. Hefajstosa, najbardziej pracowitego boga Olimpu, Boga — kowala, syna Zeusa i Hery reprezentują rękawiczki z zelaza. Jabłko lub róża symbolizuje natomiast postać greckiej bogini miłosci Afrodyty (rzymskiej Wenus). Oprócz całej świty Olimpu karty tarota przedstawiają również mniej znane bóstwa mitologiczne. Symbol dojrzałego kłosu zboża symbolizuje boginię Demeter, matkę Persefony, patronkę pór roku, rolników, praw, zasad, zwyczajów. Zaś jej córkę, boginię śmierci i panią świata zmarłych przedstawia owoc granatu. Pod postacią winnej latorosli lub wina można dostrzec syna Zeusa i Semele Dionizosa (rzymskiego Bachusa). Brat Hadesa i Zeusa, bóg morza, niepodzielnie rządzący wszelkimi wodami, często przedstawiany z trójzembem — grecki Posejdon (rzymski Neptun) ukazany został w kartach tarota pod postacią konia. Grecki Kronos (rzymski Saturn) ukrywa się natomiast pod postacią lwa.
Bóstwa starożytnego egiptu sprawują również pieczę nad tarotem. W symbolu płomienia został np. Przedstawiony Bóg Słońca Re (lub Horus). Ten sam bóg często skrywa się pod postacią kota.Wiele atrybutów kobiecych miały również węże. W starożytnym Egipcie były one odpowiednikiem żeńskiego pra-boga stwarzającego świat.
Ciekawym może być również fakt, że mitologia północno - germańska w postaci kruka ukazuje boga Odina (Wotana), będącego jednocześnie symbolem myślenia. Smok natomiast prawie we wszystkich kulturach był uosobieniem szatana.
Ten niewielki zarys symboliki tarota może ukazać czytelnikowi popularność tych kart w wielu kulturach i religiach, a także powiązanie tychże kart z mitycznym światem. Światem do którego wcześniej starało się dotrzec pogaństwo, a dziś usiłuje dotrzeć magia i New Age.
1 Zob. www.tarot-astrologie.de
opr. ab/ab