Posługa dla chorych

Przemówienie abpa Zygmunta Zimowskiego podczas Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji, 16.10.2012


Abp Zygmunt Zimowski

Posługa dla chorych

Abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych

Kościół, wypełniając polecenie Jezusa Euntes docete et curate infirmos (por. Mt 10, 6-8), na przestrzeni swojej historii zawsze postrzegał służenie chorym jako nieodłączną część swojej misji ewangelizacyjnej. W tym sensie świat cierpienia i choroby w ich rozmaitych przejawach stanowi specyficzny obszar i nieodzowną drogę ewangelizacji, którą trzeba ciągle na nowo podejmować, o czym zaświadcza wyzwanie, z jakim dziś zmaga się ewangelizacja w dialogu z nauką i biotechnologią stosowaną, w którym w grę wchodzi zasadniczo sama możliwość integralnego rozwoju ludzkiego.

Dlatego polem działania duszpasterstwa służby zdrowia są liczne i uzupełniające się sfery, od szpitala po relacje z rozmaitymi osobami pracującymi w służbie zdrowia (lekarze, pielęgniarze, odpowiednio przygotowani kapelani, osoby zarządzające zasobami finansowymi w zakresie polityki ochrony zdrowia, politycy zajmujący się opracowywaniem norm dotyczących delikatnych kwestii bioetyki); od osobistego spotkania z ludźmi naznaczonymi tajemnicą cierpienia i rozmów z ich rodzinami po duszpasterstwo w parafiach; od współpracy z rozmaitymi formami wolontariatu po wielkie dzieło miłosierdzia i nadziei prowadzone w sanktuariach — zwłaszcza maryjnych — do których często tłumnie przybywają ludzie cierpiący, także w czasie Światowych Dni Chorego.

W szczególności szpital należy potraktować jako przestrzeń sprzyjającą ewangelizacji, ponieważ tam, gdzie Kościół staje się «miejscem obecności Boga», staje się zarazem «narzędziem prawdziwej humanizacji człowieka i świata» (por. Kongregacja Nauki Wiary, Nota doktrynalna na temat pewnych aspektów ewangelizacji, n. 9): dlatego też szpital, «ewangelizowany» przede wszystkim przez kapelana, jest «miejscem, w którym relacja terapeutyczna nie jest zawodem, ale misją; gdzie miłosierdzie Dobrego Samarytanina jest najważniejszym przedmiotem wykładowym, a twarz cierpiącego człowieka obliczem samego Chrystusa» (Benedykt XVI, przemówienie na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Rzymie, 3 maja 2012r.).

Kościół, wierny poleceniu swojego Pana i pełniąc właśnie posługę uzdrawiania, w swojej działalności duszpasterskiej w świecie służby zdrowia powołany jest zatem do tego, by w wymowny i zawsze aktualny sposób dawał wyraz i świadectwo o tej «posłudze miłości, która zajmuje centralne miejsce w misji Kościoła» (Benedykt XVI, przesłanie do uczestników 25. Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, 18 listopada 2010 r.).

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama