Edytor tekstu: rzecz do opanowania!

Krótki kurs edycji tekstu w edytorze typu Ms Word

Można zaryzykować twierdzenie, że obecnie rolę maszyn do pisania przejęły komputery wraz z dostępnymi na nich edytorami tekstu, takimi jak Microsoft Word, edytor Open Office, czy (rzadziej spotykane w Polsce) Word Perfect lub Lotus Word Pro. Praktycznie w każdej sytuacji korzystamy z komputerowej edycji tekstu - od pisania listów, poprzez teksty urzędowe, artykuły prasowe, życiorysy, aż do wielostronicowych publikacji, zarówno naukowych, jak i popularnych. Niestety - w przeciwieństwie do ruchu drogowego, w którym mogą prowadzić samochód tylko osoby znające Kodeks Drogowy i posiadające prawo jazdy, z komputera korzystamy często bez znajomości podstawowych reguł edycji tekstu.

Niniejszy tekst stanowi krótkie wprowadzenie do zasad edycji tekstu - odnosi się w pierwszej mierze do najpopularniejszego edytora, Microsoft Worda, ale większość podanych tu zasad ma zastosowanie także i do innych programów. Przyjrzyj się temu, jak sformatowany jest poniższy tekst (możesz go również ściągnąć w postaci pliku DOC).

 

Krótki kurs edycji w Wordzie

Wstęp

To jest przykład poprawnie sformatowanego dokumentu. Wszelkie zmiany stylu dokonują się wewnątrz akapitu i nie przelewają się z jednego akapitu do drugiego. Na przykład tutaj zaczynamy pogrubienie, a tutaj je kończymy. 

Styl "pogrubiony" został wyłączony przed wciśnięciem klawisza "Enter", a nie po!

Pierwszy rozdział dokumentu

Tytuły rozdziałów oznaczamy stylem logicznym (wybieramy w menu np. Nagłówek 1), a nie wizualnym. Styl wizualny to oznaczenie danego fragmentu tekstu jako pogrubionego, kursywy, podkreślonego, itp. Również powiększenie rozmiaru czcionki lub zmiana kroju pisma jest stylem wizualnym.

Style wizualne możesz stosować wewnątrz akapitu. Jeśli chcesz, aby cały akapit był wyróżniony (większy margines, inny krój czcionki itp.), najlepiej utwórz nowy styl. Ja, na przykład, często korzystam z cytatów, tzw. zawieszonych, więc utworzę nowy akapit o stylu cytat:

To jest cytat, który wyróżnia się większym marginesem oraz innym krojem i rozmiarem czcionki. To wszystko możesz zdefiniować korzystając z Wordowego menu Format Edytor tekstu: rzecz do opanowania!   style i formatowanie.

Tekst, którym piszesz większość swojego dokumentu powinien być w stylu "Normalny" (w starszych wersjach Worda zwanym: "Standardowy"). Przydatnym skrótem klawiaturowym jest Ctrl-Spacja, który wyłącza od razu wszelkie zmiany stylu wizualnego (pogrubienie, zwiększenie czcionki itp.).

Drugi rozdział dokumentu

Z których opcji ułatwiających lub automatyzujących pisanie w Wordzie warto korzystać?

  1. Warto korzystać z autokorekty cudzysłowów prostych na drukarskie. W tym momencie włączyłem „cudzysłowy” drukarskie, czyli Word będzie automatycznie zamieniał prosty znak podwójnej kreski na górny i dolny cudzysłów.
  2. Warto również korzystać z autokorekty znaków myślnika — na długi myślnik drukarski. Te dwie opcje zazwyczaj domyślnie są włączone w nowszych wersjach Worda.
  3. Dobrym pomysłem jest włączenie sprawdzania pisowni, ale nie należy ufać bezgranicznie temu modułowi. Word rozpozna rzułwia napisanego nieortograficznie, ale nie rozpozna błędu w zdaniu „morze nie masz racji”, ponieważ w języku polskim mamy i „może”, i „morze”. Sprawdzanie pisowni to podkreślanie potencjalnych błędów, w odróżnieniu od ich automatycznego poprawiania — które nie jest zalecane.

Trzeci rozdział dokumentu

Z których opcji automatyzujących zdecydowanie nie należy korzystać.

  1. Pierwszą opcją, z której nie należy korzystać jest automatyczne numerowanie czegokolwiek, a zwłaszcza nagłówków. Problem polega na tym, że Word niestety nie prowadzi żadnego wewnętrznego indeksu logicznego tego, co (pozornie) numeruje. Z tego powodu dokumenty Worda importowane do składu drukarskiego lub na strony www notorycznie gubią wszelką numerację lub (częściej) przestawiają ją, niezgodnie z intencją autora.
  2. Stosowanie numerowanych list dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy jest to lista ciągła, taka jak niniejsza. W momencie, gdy jakikolwiek akapit przerwie ciągłość numeracji, Word nie zachowuje struktury logicznej danej listy, ale niejako zaznacza sobie: „skończyłem numerowanie na liczbie x”, po czym przy następnej liście albo kontynuuje numerację od „x + 1”, albo rozpoczyna ją od nowa. Niestety nie wiadomo, czy następna lista jest rzeczywistą kontynuacją logiczną listy pierwszej, czy tylko przypadkowo jest oparta na tym samym stylu numerowania. Problem ten ujawnia się, gdy spróbujemy wstawić kolejną listę pomiędzy te dwie, albo korzystamy z numerowania typu: 2, 2.1, 2.2, 3, 3.1, 3.2, .3.3, itd.
  3. Jeśli decydujesz się na korzystanie z list numerowanych automatycznie, wyłącz w „Opcjach” automatyczne numerowanie list podczas pisania, stosuj natomiast odrębne style (takie jak ten: „lista-nienalezy”), w których wybierzesz opcję numeracji.
  4. Automatyczne poprawianie pisowni jest czasem śmieszne, czasem tragiczne w skutkach. Zwłaszcza, gdy Word decyduje się automatycznie poprawiać rzekome błędy występujące w nazwiskach, nazwach własnych itp. Osoba, którą nasz Word zdecydował się nazwać „Joanna Śmietniczka” (zamiast Joanna Śmietnicka”) z pewnością nie będzie zadowolona, otrzymawszy od nas korespondencję.
3.1. Podrozdział

Word pozwala na stosowanie wielopoziomowej struktury dokumentu. Jeśli główny tytuł dokumentu oznaczysz stylem lub „Nagłówek 1”, rozdziały powinieneś odpowiednio oznaczyć „Nagłówek 2”, a podrozdziały — „Nagłówek 3”. Zaletę takiego oznaczania dostrzeżesz, gdy w menu „Widok” wybierzesz widok konspektu. Stosowanie poziomów logicznych dokumentu pozwala na łatwą orientację w strukturze dokumentu, co może być konieczne zwłaszcza w przypadku dokumentów dłuższych.

3.2 Podrozdział

Stosowanie poziomów dokumentu ma także i tę zaletę, że w widoku konspektu możemy wybrać wyświetlanie tylko samych nagłówków do pewnego poziomu. Dzięki temu nie musimy korzystać z automatycznej numeracji nagłówków, ponieważ po „zwinięciu” tekstu wewnątrz rozdziałów od razu widać, czy ręcznie prowadzona numeracja nagłówków jest poprawna, czy też nie.

Czwarty rozdział dokumentu

Wyrównanie akapitu. Jeśli chcesz wyrównać akapit do prawej, lewej lub do obydwu marginesów, lepiej zdefiniuj to w ustawieniach stylu. Możesz mieć np. style „Normalny” (tu jest wyrównany do lewej), „Wyjustowany”, „Wycentrowany” itp.

Jeśli potrzebujesz większych odstępów, nigdy nie wstawiaj kolejnych spacji, ale albo utwórz tabelę, albo skorzystaj z tabulatora (klawisz TAB).

Na przykład:

Godzinazajęciemiejsce

11:40

obiad

w stołówce

12:00

zmywanie

w kuchni

12:30

czas wolny

gdziekolwiek

 

Tabulatory możesz ustawić na różne sposoby. Najprościej: włączyć w menu widok „linijkę” i kliknąć na niej w tych miejscach, gdzie życzysz sobie mieć tabulatory. Tekst sformatowany tabulatorami bardzo łatwo jest konwertować na tabelę i szybko można zmienić jego wyrównanie. Tekst sformatowany spacjami nie nadaje się do niczego. Formatowanie tekstu wielokrotnymi spacjami jest najczęstszym i najgorszym błędem edycji tekstu.

Możesz również korzystać z wcięcia lub zawieszenia pierwszego wiersza. Nie stawiaj na początku wiersza 5 spacji, ale ustaw sobie odpowiednio styl „Standardowy” („Normalny”), tak aby pierwszy wiersz miał zawsze wcięcie, np. 1 cm. Możesz to zrobić np. poprzez kliknięcie menu: „Format” Edytor tekstu: rzecz do opanowania!   „akapit” i wybranie „Pierwszy wiersz Edytor tekstu: rzecz do opanowania!   1 cm”.

Ten sam efekt można uzyskać przesuwając lewy suwak na linijce znajdującej się bezpośrednio nad okienkiem tekstu w edytorze.

Istnieją także bardziej zaawansowane tabulatory, np. tabulacja dziesiętna

Podajemy wyniki:

45,5

70,3

Kolejne:

44,27

65,84

 

Jak widać, tekst jest wyrównywany do znaku przecinka

Oraz tabulacja ze znakiem prowadzącym, np.

Rozdział 1

...................................................................................

4

Rozdział 2

...................................................................................

17

Rozdział 3

...................................................................................

25

 

(tu tabulator wyrównuje do prawej oraz poprzedzony jest znakiem kropek)

Na koniec, życzymy adeptom naszego krótkiego kursu edycji powodzenia w interesach i życiu prywatnym!

W następnym odcinku: Jak przygotować tekst, który ma zostać zamieszczony na stronach www

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama