Kraje kandydujące – Litwa

Opis krajów kandydujących wraz z Polską do przystąpienia do Unii Europejskiej w maju 2004 - Litwa.

Termin i wynik referendum (kliknij)

Dane podstawowe:

Powierzchnia: 65 300 km kwadratowych

Ludność: 3,7 miliona; 80% Litwini, 11% Polacy, 7% Rosjanie i inni.

Religia: rzymskokatolicka

Stolica: Wilno

Waluta: 1 Lit = 0,29 Euro

Język urzędowy: Litewski

System polityczny: Republika; Konstytucja uchwalona w październiku 1992 roku, na czele stoi Prezydent a organem ustawodawczym jest Seimas, czyli Parlament składający się ze 141 deputowanych. Władzę wykonawczą sprawuje rząd.

Rozpoczęcie negocjacji: 8 grudnia 1995 poprzez złożenie odpowiedniego wniosku, negocjacje rozpoczęły się w lutym 2000 roku.

Nazwa Litwa pierwszy raz pojawiła się w źródłach pisanych w roku 1009 naszej ery a powstanie Państwa Litwa to rok 1918. Kolejną ważną datą jest rok 1990, czyli odzyskanie przez Litwę niepodległości po ponad 50 latach od włączenia jej do swych struktur wbrew woli ówczesnych mieszkańców Litwy przez Związek Radziecki.

Litwa składa się z 10 jednostek terytorialnych (odpowiedników polskich województw) oraz 5 krain regionalnych, z których te najbardziej znane to: Zemaitija oraz Aukstaitija. Litwa graniczy z Polską, Łotwą, Białorusią oraz Kalingradem należącym do Rosji. Ponadto Litwa posiada także dostęp do morza poprzez 99 kilometrowe wybrzeże.

56 % mieszkańców zamieszkuje trzy największe miasta: Wilno, Kowno oraz Kłajpedę. W połowie XIV wieku Wilno zostało stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego i znane jest m.in. z renesansowo-barokowego starego miasta oraz uniwersytetu założonego w roku 1579.

Litwa może poszczycić się nowoczesnym systemem autostrad, międzynarodowymi portami lotniczymi oraz zawsze wolnym od lodu portem morskim w Kłajpedzie. Zasadniczo Litwa nie posiada znaczących bogactw naturalnych a dominujące elementy gospodarki to: usługi, rolnictwo i przemysł.

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama