Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


ks. Marek Dziewiecki

Rodzina kolebką powołań

Europejskie sympozjum duszpasterstwa powołań (2007)W dniach 28 czerwca — 1 lipca 2007 r. miało miejsce doroczne sympozjum organizowane przez Europejskie Centrum Duszpasterstwa Powołań (EVS). Tym razem ponad pięćdziesięciu delegatów z osiemnastu krajów naszego Kontynentu spotkało się w chorwackim Baške Uštarije koło Zadaru. Obradom przewodniczył ks. bp Wojciech Polak z Gniezna, który jest delegatem Konferencji Episkopatów Europy do spraw powołań. Polskę reprezentował także ks. Marek Dziewiecki — krajowy duszpasterz powołań oraz S. Krystiana Chojnacka z Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań.

Tematyka tegorocznego sympozjum dotyczyła rodziny jako pierwszego miejsca wychowania i dorastania młodych ludzi do powołania, jakie Bóg im proponuje. To właśnie w rodzinie dzieci uczą się tajemnicy Boga i człowieka, a także miłości, która jest fundamentem każdego powołania. Uczestnicy sympozjum podkreślali różnorodność sytuacji rodziny w poszczególnych krajach Europy. Poważnym zagrożeniem dla wychowawczej roli rodziny jest dominująca obecnie niska kultura, zdominowana egoistycznym indywidualizmem, laicyzacją i coraz bardziej wyraźnym lękiem wobec chrześcijaństwa. Także w tym niekorzystnym kontekście społecznym Bóg powołuje młodych ludzi do życia godnego dzieci Bożych w małżeństwie, kapłaństwie czy życiu konsekrowanym. Zadaniem rodziców jest przekazywanie dzieciom daru wiary, która jest fundamentem decyzji podejmowanych w sposób dojrzały i odpowiedzialny. Najbardziej owocnym miejscem kształtowania się powołań i żywym Kościołem domowym są te rodziny, które potrafią fascynować dzieci i młodzież radosną świętością, której uczy Jezus.

Europa potrzebuje nie tylko nowych, świętych kapłanów i osoby konsekrowane, ale też młodych ludzi zdolnych do zawarcia trwałego małżeństwa i do założenia szczęśliwej rodziny. Wszystkie powołania w Kościele opierają się na miłości Boga i bliźniego oraz na zdolności, by uczynić z samego siebie bezinteresowny dar dla innych. W wielkiej rodzinie Kościoła albo wszyscy pomagają sobie w dorastaniu do świętości, albo każdemu przychodzi coraz trudniej odkryć i wypełnić własne powołanie. Jezus wzrastał w rodzinie biednej materialnie, ale niezwykle bogatej w wiarę, nadzieję i miłość, a także w heroiczną wierność Bogu. Święta Rodzina była prawdziwą szkołą miłości i wsłuchiwania się w głos Boga Ojca. Ludzie świeccy powołani są do naśladowania Świętej Rodziny, a osoby duchowne powołane są do szczególnej troski o los współczesnych rodzin.

Uczestnicy sympozjum mieli okazję bliżej poznać złożone uwarunkowania historyczne, kulturowe, społeczne i religijne Kościoła katolickiego w Chorwacji oraz przyjrzeć się sposobom troski o powołania w tej części Europy. Istotnymi elementami programu sympozjum była codzienna Eucharystia w intencji powołań, wspólna modlitwa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. W Uroczystość św. Piotra i Pawła osoby zgromadzone na sympozjum uczestniczyły w katedrze w Zadarze w święceniach trzech nowych kapłanów. Kolejne spotkanie duszpasterzy powołań z całej Europy będzie miało miejsce w dniach 3-6 lipca 2008 roku w Porto (Portugalia).


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Europa powołania powołanie duszpasterstwo powołań laicyzacja modlitwa o powołania sympozjum powołaniowe Baske Ustarije EWS
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W