Budowniczynie kościołów

Architektura sakralna to niekoniecznie wielkie autorskie projekty - przykładem może być mały kościółek zbudowany przez boliwijskie kobiety. Czy "organiczne", czy też "kobiece" budownictwo sakralne może stać się wzorcem XXI wieku?

Budowniczynie kościołów

Kamień po kamieniu, gołymi rękami aż po zbocza Potosí. W taki sposób grupa pięćdziesięciu małych kobiet, z czarnymi warkoczami i w kolorowych, wielowarstwowych spódnicach, zbudowała malutki kościółek, który znajduje się na szlaku prowadzącym do Cordillera Real, na wysokości 6088 m i w odległości 25 km na północ od La Paz.

Dociera się tam stromymi schodami, z których rozpościerają się wspaniałe widoki, a typowe kamienie obrabiane przez Inków w kształcie wielościanów łączą się z cegłami z gliny mieszanej ze słomą. Nierozerwalna więź łączy rdzenną ludność Boliwii i południowego Peru z przyrodą, pejzażem i pobożnością ludową. Kobiety zawsze, w historii i na całym świecie, wnosiły decydujący wkład w budowę kościołów, kaplic, miejsc modlitwy. Swoimi pragnieniami, determinacją, osobistymi ofiarami, a ostatnio także projektami jako architektki. I choć, jak nam mówi w tym numerze Eva Hinds, autorka wspaniałej Capilla Cardedeu, godzinę jazdy samochodem od San Salwador, nie istnieje specyficzny styl kobiecy w architekturze, to jednak prawdą jest, że projektując i rysując, kobiety przejawiają szczególny typ wrażliwości na wymogi osób bywających w tych miejscach, kto potrzebuje tych przestrzeni, by żyć.

Kościół, pojmowany jako wspólnota chrześcijańska, jest ciałem nieustannie się przeobrażającym, i są nim także jego przestrzenie sprawowania kultu, twierdzi Francesca Daprà z Politechniki w Mediolanie w tym numerze czasopisma Kobiety-Kościół-Świat, zadając pytanie: jakie są potrzeby współczesnych mieszkańców w odniesieniu do budynków kultu religijnego? Na pytanie to daje możliwą odpowiedź tekst napisany przez syna o Daphne Acton, dla której idea wieloetnicznego kościoła afrykańskiego stała się inspiracją całego projektu architektonicznego.

Niniejszy tekst stanowi wprowadzenie do cyklu artykułów z dodatku do L'Osservatore Romano Kobiety-Kościół-Świat (lipiec 2017) - kolejne teksty z tego cyklu ukażą się wkrótce na naszych stronach.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama