Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Ekstemalna Droga Krzyżowa 2016

Nocą, w bólu, spotkaj się z Bogiem.
Wyrusz na EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ

Ból, zmęczenie, modlitwa i kilkadziesiąt kilometrów przebytych nocą w samotności. W tym roku po raz ósmy w kilkuset miejscach w całej Polsce wyruszy EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA. Zapisy startują w Środę Popielcową (10.02) na Stronie EDK.

Pragniesz przygody i mocnych doświadczeń? Chcesz zmierzyć się ze swoimi słabościami i poznać własne granice? Podejmij ekstremalne wyzwanie! - EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe Spotkanie z Jezusem pośrodku zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie. Czyli w pełni — wyjaśnia ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca EDK i przywódca SZLACHETNEJ PACZKI.

Doświadczenie, które zmienia życie

EDK to pokonanie wybranej, ponad 40-kilometrowej trasy w nocy, modlitwa i zmaganie się
z własnymi słabościami. W wydarzeniu biorą udział zarówno wierzący, jak i niewierzący. Ci pierwsi — by przeżywać ból choć trochę podobny do tego, którego doświadczał Jezus przed śmiercią i by zbliżać się do Boga. Ci drudzy — by stanąć twarzą w twarz z własnymi lękami, niedoskonałościami i tym słabszym „ja”. Dla jednych i drugich to wyjątkowe doświadczenie, które zmienia życie: - Po tym ekstremalnym wyzwaniu człowiek jest obolały i bezwładny. Ale coś się zmieniło. Podjął wyzwanie i wygrał. I chce więcej. To, na co narzekał wcześniej, ból, kontuzje, staje się jego chlubą i dumą — opowiada Oskar, jeden z uczestników EDK.

Tylko rok temu wydarzenie zgromadziło prawie 11 tysięcy ludzi. W tym roku organizatorzy szacują, że wyzwanie podejmie nawet 20 000 osób.

Przygotowanie do ŚDM

W pogłębianiu przeżywania pokonywanej trasy, uczestnikom mogą pomóc specjalnie przygotowane rozważania, dostępne na stronie EDK i rozdawane uczestnikom w dniu wymarszu. W tym roku będą podążać za wizją Papieża Franciszka i zainspirują do stawania się „chrześcijańskimi liderami”. Jak mówi ks. Stryczek, EDK ma być formą duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu.

Wyruszy także Nuncjusz Apostolski

Już po raz drugi do EDK dołączy Nuncjusz Apostolski Abp Celestino Migliore, który 18-go marca weźmie udział w uroczystej mszy Św. w kościele św. Józefa na Podgórzu, po której uczestnicy wyruszą w trasy. - Ekstremalność warunków, w jakich odbywa się to nabożeństwo, przybliża ją do pierwszej Drogi Krzyżowej. Pozwala budzić w sobie prawdziwe współodczuwanie z ludźmi, w których życiu Chrystus dziś znowu idzie „drogą krzyżową”. To ci, którzy doświadczają odrzucenia, marginalizacji, chorób, niesprawiedliwości, dyskryminacji czy nierówności społecznej — wyjaśnia Nuncjusz. 

Podążając za ideałami

Jak podkreśla ks. Jacek WIOSNA Stryczek, zarówno SZLACHETNĄ PACZKĘ, jak i EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ, łączą ludzie z ideałami. Tacy, którzy chcą dawać sobie i innym szansę na nowe, lepsze życie. Marzą o lepszym świecie. Nie narzekają na to, jak świat jest urządzony, ale ten świat zmieniają. Biorą za niego odpowiedzialność. - Zapraszam Was do drogi krzyżowej. Ona poprowadzi Was za Chrystusem do bycia chrześcijańskim liderem. A może również do współtworzenia nowego, lepszego świata. Razem z nami — zachęca ks. Stryczek.

Aby zostać uczestnikiem ESTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ wystarczy wejść na www.edk.org.pl i wybrać trasę w swojej okolicy. Zapisy startują 10. lutego, a EDK ruszają 11 i 18 marca.


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: młodzież wrażliwość krzyż słabość nabożeństwo Światowe Dni Młodzieży wyzwanie ŚDM Jacek Stryczek EDK ekstremalna droga krzyżowa
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W