Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
Pekao


Jak kochać naprawdę?

Agnieszka Czylok

Nie oko za oko, lecz serce za serce

Czy uczysz się naprawdę kochać swoich bliskich? Czy kochasz każdego dnia coraz bardziej, coraz mocniej?- Pan Jezus powiedział, że ten jest uczniem, kto umie kochać - napisał ks. Jan Twardowski. Być uczniem Jezusa to uczyć się kochać. Cały czas. Miłość nigdy nie ustaje. Jednak musi się rozwijać. Czy uczysz się naprawdę kochać swoich bliskich? Czy kochasz każdego dnia coraz bardziej, coraz mocniej? Bo chyba o to chodzi: każdego dnia kochać bardziej niż wczoraj. Aż dojdzie się do miłości bez granic - Wiecznej Miłości, do której doszedł już autor książki "Serce za serce, czyli co to znaczy kochać", ks. Jan Twardowski.

- Uczymy się grać na fortepianie. Dowiadujemy się, że ton gruby to niski, a ton cienki - to wysoki, że klucze są wiolinowe i basowe. Tak samo musimy uczyć się kochać, bo to najważniejsze - pisze ks. Jan - Czy umiemy kochać? Czy uczymy się kochać? Kiedy uczymy się kochać? Wtedy, kiedy się uśmiechamy, kiedy podajemy sobie ręce, kiedy sobie przebaczamy, kiedy pomagamy, kiedy chcemy komuś służyć, kiedy się za kogoś modlimy. Czasem bierze człowieka taka złość, że chciałby krzyknąć, ale musi się opanować. Jeśli się opanuje, to znaczy, że uczy się kochać - daje wskazówki ks. Twardowski. Takich dobrych wskazówek w książce jest wiele. Warto więc do niej zajrzeć.

Ks. Jan Twardowski wciąż prowadzi wielu ludzi przez życiowe sprawy, mimo iż w Wiecznej Miłości jest już 10 lat (ta książka ma premierę w 2016 roku). Wyboru jego tekstów do książki "Serce za serce" dokonała Aleksandra Iwanowska. Książka urzeka wspaniałą oprawą i ilustracjami Elżbiety Kidackiej. Posiada Imprimatur. Znajdziemy w niej nie tylko rozważania i wskazówki, ale i wiersze ks. Jana Twardowskiego. Będziemy mogli przemyśleć, co jest najważniejsze. Podjąć refleksję nad miłością Pana Boga i do Pana Boga, nad miłością w małżeństwie, w rodzinie, wobec bliźnich, podczas codziennej, bezinteresownej służby.

W książce znajdziemy m.in. ten wiersz ks. Jana Twardowskiego:

Napisałaś
Napisałaś do mnie list serdeczny
przyniosłaś trzy jabłka z ogrodu
ciszę ukrytą w chlebie
zdziwiony myślę nieśmiało
że Bóg mnie kocha przez ciebie

Jakie to piękne, że można tak kochać, że aż drugi człowiek widzi, że jest w nas Bóg - Miłość. Widzi, że sam Bóg nas tak mocno kocha przez nasze serce, przez nas. I, że to On uczy nas kochać w codzienności. Wszak to On jest Źródłem Miłości. Jest Miłością.

***


Co to jest miłość? I dlaczego jest taka ważna, może najważniejsza? Dlaczego Pan Bóg stworzył rodzinę? Kiedy miłość jest naprawdę, a kiedy na niby? Jak się przekonać, czy umiem kochać? Co to znaczy: kochać bliźniego, albo kochać się wzajemnie? Jak kochać Pana Boga i jak On kocha nas?

Wiele jest rodzajów miłości. Wiele pytań o miłość można postawić. Stawiał je również – sobie, swoim czytelnikom i swoim słuchaczom – Ksiądz Twardowski. Szukając odpowiedzi, podkreślał, że najważniejsze, by we wszystkim kierować się zasadą, której uczy Ewangelia: nie oko za oko, nie ząb za ząb, lecz serce za serce.

Recenzowana książka ks. Jana Twardowskiego "Serce za serce, czyli co to znaczy kochać" jest >>TUTAJ<<

opr. ac/ac

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: serce miłość rodzina małżeństwo Ewangelia miłość bliźniego miłość Boża kochać ks. Jan Twardowski rodzaje miłości
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W