Konferencji jest 60, a każda pozwala spojrzeć na inny element małżeńskiego życia, dostrzec je z innej perspektywy
Może się wydawać, że o małżeństwie wiemy już niemal wszystko. No bo co tutaj takiego niezwykłego – jest mąż, jest żona, jest przysięga małżeńska, gdzie obiecują sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, a potem jest codzienność – praca, dom, dzieci, trudności…
Otóż nie. Chrześcijańskie małżeństwo to coś o wiele, wiele większego. Przekonuje o tym biskup Zbigniew Kiernikowski w książce „Dwoje jednym ciałem w Chrystusie”. Jest to właściwie zapis cyklu konferencji wygłoszonych w Radiu Watykańskim w 1994 roku. Konferencji jest 60, a każda pozwala spojrzeć na inny element małżeńskiego życia, dostrzec je z innej perspektywy. Niektóre zagadnienia są na tyle kluczowe, że są podejmowanie kilkakrotnie i rozwijane na różne sposoby.
Książka jest podzielona na kilka działów, umożliwiających biblijne spojrzenie na małżeństwo. Na początku mamy zatem kilka konferencji wprowadzających w temat, następnie analizę Księgi Rodzaju pod kątem źródeł myślenia o małżeństwie i stworzenia człowieka na obraz i podobieństwo Boże, później rozważania Księgi Tobiasza, ksiąg mówiących o patriarchach Izraela, listu do Efezjan i nauczania Jezusa.
Każda część pozwala odkryć wiele nowości w Bożym planie dotyczącym małżeństwa. Dla osób żyjących mocno współczesną mentalnością i społecznymi tendencjami nowe i zarazem trudne może się okazać już fundamentalne stwierdzenie, że małżeństwo nie jest tylko ludzkim dziełem. Jest do niego oczywiście potrzebna wolność człowieka, ale także, a może przede wszystkim posłuszeństwo Bożej woli, umiejętność wsłuchania się w nią o raz gotowość do służby – Bogu i drugiemu człowiekowi, związanie z nim aż po umieranie dla samego siebie.
Poza ta prawdą do odkrycia pozostaje jeszcze wiele ważnych prawd oraz językowych ciekawostek, które rozszerzają nasze rozumienie biblijnych tekstów. Bo kto z nas zastanawia się, słyszał lub rozumie: czym jest sens nagości, o co chodzi w kobiecie powstającej z żebra mężczyzny, jak powinno się wybierać współmałżonka, dlaczego Paweł mówi o poddaniu żony mężowi, co stanowi o dobrym małżeństwie w Bożych oczach czy po co Pan Bóg zsyła niepłodność?
Jeśli zatem te kwestie są Czytelnikom w jakiś sposób bliskie, z pewnością ta książka będzie dla nich inspiracją i odkrycie, jak wielkim darem jest chrześcijańskie małżeństwo, jaka głębia się za tym kryje oraz jak wielkie zadanie stoi przed nami, gdy stajemy się mężem i żoną.
Recenzowana książka jest >>TUTAJ<<opr. ac/ac