Opoka - Portal katolicki
opoka.newsopoka.photo
PekaoBénédicte Lucereau


Jak się obejść bez pigułki.
Tajemnica spełnionej seksualności

ISBN: 978-83-7516-439-8
Wydawnictwo Święty Wojciech 2012
Wybrane fragmenty
Wstęp
Dlaczego wybrać metodę naturalnego planowania rodziny?
Czym jest metoda naturalnego planowania rodziny?
Rozpoznawanie oznak dni płodnych
Zachowanie czasowej wstrzemięźliwości
Antykoncepcja a regulacja poczęć: różnice
Czy antykoncepcja może być naturalna?
Co oznacza, że planowanie rodziny jest naturalne?
Czym jest „pożądanie”
Jak się budzi pożądanie?
Od czego może zależeć pożądanie?


ZACHOWANIE CZASOWEJ WSTRZEMIĘŹLIWOŚCI

Zdecydować się na czasową wstrzemięźliwość to podjąć decyzję o wzięciu na siebie współodpowiedzialności. I to nie tylko w chwili podejmowania decyzji (jak w wypadku innych metod), lecz na co dzień. Każdego dnia mężczyzna i kobieta, którzy ponoszą współodpowiedzialność za łączącą ich osobową relację, stają się także współodpowiedzialni za swoje życie seksualne. Nie ma mowy o tym, że jedno narzuca coś drugiemu albo że jedno podejmuje decyzję za oboje. Nie. Zachowanie czasowej wstrzemięźliwości wymaga wysiłku od obojga partnerów. Małżeństwo staje się mocniejsze, dojrzalsze, bardziej scementowane.

Laurent opowiada: Następujące przemiennie okresy płodne i niepłodne są dla nas jak oddech: nasze małżeństwo oddycha kobiecym rytmem, staje się oddechem..., to jakby „przejście z prądu stałego na zmienny” (bardziej wydajny): moja permanentna płodność stała się cykliczna, zjednoczyła się [z płodnością mojej żony]...”.

Zdecydować się na wstrzemięźliwość to uznać, że najważniejsza jest miłość pojmowana jako wzajemny dar i przyjęcie drugiego. To uwierzyć, że istnieje siła, dzięki której można przezwyciężyć życiowe trudności, przeciwności losu, popędy, frustracje i żądze. „Poczucie, że mój współmałżonek kocha mnie dla mnie samej (lub dla mnie samego), dodaje mi skrzydeł, pomaga wypełniać codzienne obowiązki, być bardziej wydajną (lub wydajnym) w pracy, lepiej układać relacje z innymi, być lepszym małżonkiem (małżonką) i rodzicem”.

Wybrać wstrzemięźliwość to uznać, że akt płciowy nie jest jedynym przejawem jedności małżeńskiej: gdyby tak było, jakiemuż spłyceniu i trywializacji uległoby całe pożycie małżeńskie. Miłość może się przejawiać zarówno w uprawianiu seksu, jak i w powstrzymaniu się od niego. Na szczęście cielesna rozkosz, jakiej mogą zaznać małżonkowie, nie zależy jedynie od stosunku. Może do niej prowadzić całe bogactwo wyszukanych pieszczot, oparte na inwencji twórczej i wyobraźni.

Przemienność okresów, w których para odbywa stosunki płciowe lub w których ogranicza się do pieszczot „dozwolonych” w okresach wstrzemięźliwości, prowadzi do odkrycia całego bogactwa sposobów, w jaki można złożyć drugiemu dar z samego siebie, wspólnie osiągając rozkosz. Bez tej przemienności życie seksualne ubożeje, staje się „desperackie” — bo pozbawione możliwości wyrażenia całego bogactwa uczuć zamieszkujących w sercu: „Miarą miłości jest miłość bez miary”.

Potrzeba wiele cierpliwości, pomysłowości, delikatności, daru przewidywania, umiejętności wyrażania głębokich uczuć gestem, empatii, dzięki której odczuwamy to, co czuje i czego doświadcza druga osoba. Wstrzemięźliwość seksualna — bez względu na to, czy ma na celu uniknięcie poczęcia, czy wzbogacenie życia seksualnego pary małżeńskiej — niesie ze sobą całe mnóstwo możliwości. Bo wiemy skądinąd, że popadnięcie w seksualną rutynę może prowadzić do jakże bolesnego braku wyczucia i bezduszności...

Czasowa wstrzemięźliwość daje małżonkom poczucie niezwykłej wolności; oczywiście, na początku niezbędna jest konsultacja ze specjalistą z Poradni Planowania Rodziny; ale później para staje się wolna, niezależna. Sama steruje swoją płodnością, w atmosferze dialogu, wsłuchania się w potrzeby drugiego: ze zrozumieniem dla jego zmęczenia, rytmu, ograniczeń i jego gotowości na złożenie daru z siebie. Nie jest zależna od czynników zewnętrznych: medycznych lub „technicznych”. Seksualność wyzwala się spod kontroli lekarskiej, stając się wewnętrzną sprawą małżonków.opr. ab/ab 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: seksualność wstrzemięźliwość NPR antykoncepcja płodność naturalne planowanie rodziny małżonkowie pigułka antykoncepcyjna metody naturalne dni płodne naturalna antykoncepcja metoda samoobserwacji
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W