Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao


KRONIKA KOŚCIOŁA ŚW. STANISŁAWA B.M. W RZYMIE

 

Od 4 do 14 sierpnia ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w sprawach duszpasterskich wśród Polaków w Kanadzie.

Od 15 do 20 sierpnia trwał Jubileusz i zarazem Światowy Dzień Młodzieży w Rzymie i w Miasteczku Uniwersyteckim Tor Vergata.

20 sierpnia w niedzielę w Tor Vergata Ojciec Święty Jan Paweł II, obecny wśród młodych również podczas sobotniego wieczornego czuwania, przewodniczył uroczystej Mszy św. i wygłosił homilię przyjętą przez młodzież z wielkim entuzjazmem. W tym szczytowym momencie Jubileuszu Młodzieży wzięły udział ponad dwa miliony młodych ludzi. Ojciec Święty wezwał młodzież, aby niosła światło Dobrej Nowiny Chrystusa na cały świat.

22 sierpnia w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Królowej ks. abp Szczepan Wesoły odprawił Mszę św. i wygłosił homilię dla wspólnot Ruchu Światło-Życie zgromadzonych w kościele Ducha Świętego w Rzymie.

Od 23 do 31 sierpnia ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w sprawach duszpasterskich wśród Polaków w USA, a od 2 do 4 września i od 9 do 11 września - w Niemczech.

12 września ks. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce przybył do Rzymu i zatrzymał się w Hospicjum św. Stanisława. W piątek 15 września uczestniczył w Jubileuszu Papieskiej Służby Dyplomatycznej, który odbył się w Watykanie pod przewodnictwem Ojca Świętego Jana Pawła II.

Wielu mariologów z całego świata, w tym delegacja z Polski, wzięło udział w Międzynarodowym Kongresie Maryjno-Mariologicznym w Rzymie, który został otwarty w bazylice Santa Maria Maggiore w dniu 15 września i trwał do niedzieli 24 września. Uwieńczeniem Jubileuszu Mariologów była uroczysta Msza św. celebrowana na placu św. Piotra pod przewodnictwem Ojca Świętego.

17 września duża grupa Polaków z kościoła św. Stanisława, B.M. wzięła udział w Jubileuszu Ludzi Starszych, którego szczytowym przeżyciem była Msza św. celebrowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II na placu św. Piotra.

Ks. abp Szczepan Wesoły od 23 do 25 września, a następnie od 29 września do 2 października przebywał w sprawach duszpasterskich w Anglii, a od 7 do 9 października - w Niemczech.

Wielkim wydarzeniem nie tylko dla wspólnoty z kościoła św. Stanisława, ale dla całego Rzymu i Watykanu było przybycie figury Matki Bożej Fatimskiej do Watykanu w dniach od 6 do 9 października w związku z Wielkim Jubileuszem Odkupienia. W niedzielę 8 października na placu św. Piotra, w obecności figury Matki Bożej Fatimskiej Ojciec Święty Jan Paweł II celebrował uroczystą Mszę św. z udziałem licznych biskupów przybyłych z całego świata na swój Jubileusz. Przed zakończeniem Mszy św. Papież uroczyście zawierzył Matce Bożej Kościół i całą ludzkość.

Od 14 do 16 października ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w sprawach duszpasterskich wśród Polaków w Niemczech, a od 20 do 24 października - w Islandii.

22 października wieczorem w kościele św. Stanisława została odprawiona Msza św. z okazji setnej rocznicy zakończenia studiów w Rzymie przez sługę Bożego kardynała Augusta Hlonda (1881-1948), salezjanina, Prymasa Polski i założyciela Towarzystwa Chrystusowego. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. abp Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Homilię wygłosił ks. prof. Andrzej Strus z Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie. Śpiewy mszalne wykonał Międzyuniwersytecki Chór Diecezji Rzymskiej pod kierownictwem salezjania Massimo Palombella. Po zakończeniu Mszy św. ks. prof. Giacomo Martina, SJ wygłosił referat pt. „Papieski Uniwersytet Gregoriański na przełomie XIX i XX wieku”, ilustrując go przeźroczami. Inscenizację audiowizualną zatytułowaną „Rzym Augusta Hlonda” opracował salezjanin ks. Tadeusz Lewicki.

Od 26 do 30 października ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w Szwajcarii biorąc udział w obchodach 50-lecia tamtejszej Katolickiej Misji Polskiej.

1 listopada, w 50. rocznicę ogłoszenia przez Piusa XII dogmatu o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, Ojciec Święty Jan Paweł II sprawował na placu św. Piotra uroczystą Mszę św., w której - obok wiernych różnych narodowości - uczestniczyli również liczni Polacy.

W uroczystość Wszystkich Świętych ks. Grzegorz Ryngwelski, TChr. odprawił Mszę św. i wygłosił homilię na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino dla grupy Polaków przebywających we Włoszech.

Po południu w uroczystość Wszystkich Świętych ks. abp Szczepan Wesoły odprawił Mszę św. i wygłosił homilię w polskiej kaplicy znajdującej się na rzymskim cmentarzu Cimitero Flaminio.

2 listopada w Dzień Zaduszny sprawowano Msze św. koncelebrowane na polskich cmentarzach wojennych we Włoszech z udziałem licznych wiernych. Koncelebrze przewodniczyli: ks. abp Edward Nowak na Monte Cassino, ks. abp Szczepan Wesoły w Loreto, ks. prał. Marek Starowieyski w Bolonii i ks. Marian Burniak TChr w Casamassima.

Od 4 do 6 listopada ks. abp Szczepan Wesoły przebywał w sprawach duszpasterskich wśród Polonii w Hiszpanii.

5 listopada wielu Polaków, przede wszystkim przybyłych z Polski, a także z krajów naszej emigracji uczestniczyło we Mszy św., którą celebrował Ojciec Święty Jan Paweł II na placu św. Piotra z okazji Jubileuszu Parlamentarzystów i Polityków. W wygłoszonym słowie Ojciec Święty podkreślił konieczność kierowania się w polityce moralnością.

Od 6 do 7 listopada ponad 200 osób należących do Związku Harcerstwa Polskiego zarówno z kraju jak i z różnych środowisk polonijnych przybyło do Rzymu z okazji Roku Jubileuszowego. Reprezentacja harcerzy uczestniczyła we Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego w prywatnej kaplicy, pozostali wzięli udział w Eucharystii w pobliskim kościele Santo Spirito in Sassia. Wieczorem harcerze spotkali się z ks. abp. Szczepanem Wesołym w Hospicjum św. Stanisława. Następnego dnia wszyscy uczestniczyli w środowej audiencji na placu św. Piotra.

Od 10 do 15 listopada ks. abp Szczepan Wesoły na zaproszenie ks. kard. Adama Maidy przebywał w USA biorąc udział w uroczystym otwarciu Centrum Kultury Jana Pawła II w Waszyngtonie.

11 listopada z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej, ks. prof Marek Starowieyski odprawił w kościele św. Stanisława Mszę św. i wygłosił okolicznościowe kazanie.

12 listopada, w niedzielę, zgodnie z kalendarzem Roku Świętego obchodzono Jubileusz Rolników. We Mszy św. sprawowanej przez Ojca Świętego na placu św. Piotra uczestniczyli liczni wierni, zwłaszcza związani z pracą na roli. W to dziękczynienie Bogu za Jego dobrodziejstwa włączyło się wielu Polaków z kościoła św. Stanisława B.M.

W 450. rocznicę urodzin św. Stanisława Kostki, ks. bp Stanisław Ryłko odprawił wieczorną Mszę św. koncelebrowaną i wygłosił homilię w kościele św. Andrzeja na Kwirynale.

Dwa autokary Polaków z kościoła św. Stanisława B.M. pod przewodnictwem kapłanów udały się do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompei, gdzie odprawiono Mszę św. Atrakcją turystyczną była wyprawa na Wezuwiusz.

15 listopada przed południem ks. abp Szczepan Wesoły przewodniczył w kościele św. Stanisława Mszy św. koncelebrowanej w języku angielskim dla amerykańskiej grupy Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. Po Mszy św. Ks. Arcybiskup uroczyście wręczył panu M. McKenna z Filadelfii papieskie odznaczenie Komandorii św. Grzegorza Wielkiego.

19 listopada na Jubileusz Wojska i Policji przyjechało z Polski bardzo wielu przedstawicieli tych środowisk. Przybyły również trzy orkiestry, które wraz z innymi orkiestrami wojskowymi grały podczas Mszy św., celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II na placu św. Piotra.

26 listopada w uroczystość Chrystusa Króla przypadł Jubileusz Apostolstwa Świeckich. Uroczystą Eucharystię z udziałem uczestników Jubileuszu, którą sprawował Ojciec Święty Jan Paweł II na placu św. Piotra, poprzedził kilkudniowy kongres poświęcony zaangażowaniu laikatu w Kościele. W homilii Jan Paweł II powiedział, że zadaniem tego apostolstwa jest rozpalanie świata miłością Chrystusa.

Księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej obchodzą w uroczystość Chrystusa Króla swoje święto patronalne. Z tej okazji Mszy św. koncelebrowanej w kościele św. Stanisława przewodniczył ks. prof. Andrzej Strus, który również wygłosił homilię. Po Mszy św. odbyło się spotkanie, podczas którego przemawiał ks. abp Edward Nowak, sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a następnie ks. Marian Burniak, prokurator generalny chrystusowców.

Od 24 do 27 listopada ks. abp Sz. Wesoły przebywał w sprawach duszpasterskich wśród Polaków w Szwecji.

28 listopada ks. abp Szczepan Wesoły przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w kościele św. Stanisława i wygłosił okolicznościowe kazanie w dziesiątą rocznicę śmierci ks. kard. Władysława Rubina, byłego rektora kościoła św. Stanisława w Rzymie, a potem prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

 


opr. ab/abWszystkie artykuły pochodzące z "Kronik Rzymskich" zamieszczone na stronach Opoki:
Copyright © by Kroniki Rzymskie

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: Fundacja Jana Pawła II Szczepan Wesoły polonia Józef Kowalczyk Kronika Rzymska Tor Vergata Przyjaciele Fundacji Jana Pawła II
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W