Krótka relacja z kanonizacji bł. Escrivy de Balaguera, 6.10.2002
W niedzielę 6 października na placu św. Piotra, w obecności ok. 300 tys. pielgrzymów, Ojciec Święty kanonizował Josemarię Escrivę de Balaguera (1902-1975), którego ogłosił błogosławionym 17 maja 1992 r. Przed niespełna rokiem Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała cud przypisywany jego wstawiennictwu: uzdrowiony został hiszpański chirurg, cierpiący na poważne schorzenie ręki spowodowane wieloletnią pracą w zasięgu działania promieni rentgenowskich.
Mszę św. kanonizacyjną wraz z Papieżem koncelebrowało 12 kardynałów, wśród nich Sekretarz Stanu Angelo Sodano; wikariusz Rzymu Camillo Ruini; Antonio María Rouco Varela, arcybiskup Madrytu i przewodniczący Hiszpańskiej Konferencji Episkopatu («Dzieło» narodziło się w stolicy Hiszpanii); metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski; liczni arcybiskupi i biskupi (m.in. abp Edward Nowak i bp Javier Echevarría Rodríguez, przełożony prałatury personalnej Opus Dei) oraz księża z prałatury personalnej. Wśród pielgrzymów przybyłych z 84 krajów świata najwięcej było Hiszpanów, Włochów, Meksykanów oraz mieszkańców Ameryki Południowej. Delegacje Opus Dei przybyły także z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji i Polski.
Na początku liturgii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins CMF poprosił Jana Pawła II o dokonanie kanonizacji, a następnie przedstawił krótki życiorys błogosławionego. Pomimo obecności tak wielkiej liczby pielgrzymów, a wśród nich również i wielu rodzin z małymi dziećmi, na placu zapanowała absolutna cisza, kiedy Ojciec Święty odczytywał uroczystą formułę kanonizacyjną. Na słowa Papieża chór odpowiedział uroczystą antyfoną, a tłum członków i sympatyków Opus Dei — szczerą radością z powodu wyniesienia do chwały ołtarzy kapłana, który nauczył ich uświęcać codzienne życie rodzinne i zawodowe. Do ołtarza zostały przyniesione relikwie Josemarii Escrivy.
W homilii, wygłoszonej po włosku i hiszpańsku, Jan Paweł II nakreślił główne rysy duchowości założyciela Opus Dei, który zalecał, by stawiać zawsze na pierwszym miejscu modlitwę, następnie pokutę i działanie.
Przed odmówieniem modlitwy «Anioł Pański» Papież pozdrowił wszystkich pielgrzymów w językach włoskim, francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim i polskim. Po udzieleniu Błogosławieństwa Apostolskiego przejechał w samochodzie panoramicznym wzdłuż całej via della Conciliazione, pozdrawiając pielgrzymów, którzy z oddali śledzili przebieg uroczystości na telebimach.
W poniedziałek 7 października większość pielgrzymów, którzy uczestniczyli poprzedniego dnia w kanonizacji bł. Josemarii Escrivy de Balaguera, zgromadziło się na placu św. Piotra na Mszy św. dziękczynnej, której przewodniczył prałat Opus Dei bp Javier Echevarría Rodríguez. Po zakończeniu Eucharystii na plac przybył Jan Paweł II i po wysłuchaniu słów skierowanych do niego przez bpa Javiera Echevarrię wygłosił przemówienie w językach włoskim, hiszpańskim, angielskim i francuskim. Uwydatnił w nim znaczenie przesłania nowego świętego, które przypomina nam, że Bóg kocha każdego z nas i objawia nam swój zamysł w wydarzeniach dnia powszedniego.
Poniżej zamieszczamy teksty papieskie z uroczystości kanonizacyjnych, przemówienie kard. José Saraivy Martinsa, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, oraz homilię abpa Edwarda Nowaka, jej sekretarza, wygłoszoną do pielgrzymów polskich w kościele pod wezwaniem nowego świętego w rzymskiej dzielnicy EUR.
opr. mg/mg
Copyright © by L'Osservatore Romano (12/2002) and Polish Bishops Conference