Monachijskie Dni Kultury Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech

O Dniach Kultury Polskiej Misji Katolickiej w Monachium 13-14.11.1999

13 i 14 listopada odbyły się w Monachium IV Dni Kultury Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Organizacji tej ważnej nie tylko dla katolickiej Polonii imprezy kulturalnej podjęła się parafia PMK Monachium I prowadzona przez księży ze zgromadzenia redemptorystów. Dni Kultury obejmują za każdym razem inny okręg duszpasterski. Po Newiges, Hanowerze i Berlinie, gdzie przedstawiały swoje osiągnięcia polskie parafie z dekanatu centralnego, północnego i wschodniego, obecnie w Monachium prezentowały się parafie z dekanatu południowego, który obejmuje swoim zasięgiem Bawarię i Hesję. W jego skład wchodzi 15 parafii.

Mottem monachijskich uroczystości były słowa Jana Pawła II: „...proszę was, abyście całe to dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością... abyście sami nie podcinali korzeni, z których wyrastamy...”.

Obchody tegorocznych Dni Kultury rozpoczęto w sobotę 13 listopada w kościele św. Józefa Mszą Świętą koncelebrowaną przez 14 księży. Przewodniczył jej ks. prałat dr Franciszek Mrowiec — rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. W prezbiterium zajęły miejsce poczty sztandarowe kilku parafii. W słowie wstępnym ks. kan. Julian Marecik, dziekan dekanatu południowego, odczytał telegramy do organizatorów i uczestników, które nadesłali kard. Józef Glemp, Prymas Polski, abp Szczepan Wesoły, delegat Prymasa Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji oraz przedstawiciel Ambasadora RP w Niemczech. Po Eucharystii monachijska Rada Parafialna podjęła ponad 200 przybyłych gości gorącym posiłkiem.

Po południu w wypełnionej po brzegi auli Uniwersytetu Monachijskiego odbył się najważniejszy punkt programu — „Wielki Koncert Polonijny”, który otworzył ks. dr Stanisław Pławecki, proboszcz polskiej parafii Monachium I. Zabierająca głos pani Jolanta Kozłowska — Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Bawarii i Badenii-Wirtembergii podkreśliła znaczenie tego tak cennego nie tylko dla Polonii wydarzenia kulturalnego. W koncercie wzięli udział wykonawcy indywidualni, chóry oraz zespoły muzyczne i taneczne z różnych parafii. Wystąpiły m.in. wspaniałe i renomowane chóry z parafii w Monachium i w Kassel, taneczne zespoły dziecięce z Kassel i „Polonia” z Monachium, młodzieżowe zespoły muzyczno-wokalne z Würzburga i „Redemptor” z Monachium. Odbyło się także miniprzedstawienie teatralne o tematyce historyczno-niepodległościowej przygotowane przez dzieci z Hanau. Wśród wykonawców nie zabrakło przedstawicieli parafii polskich z Meissner-Abterode, Ingolstadt, Norymbergi czy Regensburga. Grano muzykę Chopina i Debussy’ego, recytowano wiersze oraz śpiewano utwory Moniuszki i Karłowicza. Zespół taneczny „Polonez” z Monachium fragmentami „Suity Cieszyńskiej” wręcz podrywał do tańca 500-osobową widownię. Równocześnie w korytarzach udekorowanego biało-czerwonymi flagami Uniwersytetu Monachijskiego można było obejrzeć piękną wystawę obrazów polonijnych artystów, m.in. pana Marka Nawrockiego z Monachium, oraz zakupić czasopisma i książki o tematyce religijnej. W tym bogatym przeglądzie dorobku artystycznego polskich parafii z Bawarii i Hesji pokazano tylko małą cząstkę całego bogactwa narodowych tradycji i kultury, jakie są pielęgnowane w Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.

Na zakończenie pierwszego dnia święta Ksiądz Rektor oraz Ksiądz Dziekan podziękowali uczestnikom, wykonawcom i organizatorom. Obaj mówcy skierowali szczególne słowa uznania pod adresem księży i Rady Parafialnej polskiej parafii Monachium I za wspaniałą organizację i doskonałe poprowadzenie koncertu.

W drugim dniu uroczystości, w niedzielę 14 listopada, w sali parafialnej przy kościele św. Józefa odbył się V Festiwal Piosenki Dziecięcej zorganizowany przez panią Lidię Karpińską i Radę Parafialną PMK Monachium I. Wzięło w nim udział 32 dzieci w wieku od 4 do 16 lat z Monachium i okolic oraz z Rosenheim. Dzieci — przygotowane przede wszystkim przez swoich rodziców — zaprezentowały polskie piosenki świeckie i religijne. Ich występy oklaskiwała ponad 250-osobowa widownia. Obecny był ks. prałat Mrowiec oraz zastępca Konsula Generalnego RP w Bawarii i Badenii--Wirtembergii pan Jacek Baranowski. Trud dzieci został uhonorowany nagrodami ufundowanymi przez Księdza Proboszcza, Radę Parafialną i Komitet Rodzicielski Szkoły Przedmiotów Ojczystych Polskiej Misji Katolickiej Monachium I, Konsulat Generalny RP oraz przez sponsorów indywidualnych. Zdobywcami pierwszych miejsc zostały: w grupie dzieci debiutujących Ania Tarasiuk, natomiast w głównej części konkursowej Basia Wieluńska.

Wspólne przeżycie tych pięknych dni w Monachium zjednoczyło wszystkich wokół naszego wspólnego dziedzictwa, któremu na imię Polska. Niewątpliwie IV Dni Kultury Polskiej Misji Katolickiej pozostaną na długo w pamięci uczestników oraz organizatorów, którym za włożony trud i serce należą się słowa uznania.

Piotr Małoszewski
Monachium

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama