Polska posługa duszpasterska w Santiago de Compostela. Msza i spowiedź po polsku dla pielgrzymów

Od 11 czerwca do 3 września 2025 roku polscy pielgrzymi docierający do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela mogą skorzystać z posługi duszpasterskiej w języku polskim. Codzienna Eucharystia oraz możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w języku polskim to główne założenia projektu „Msza święta i spowiedź po polsku w Santiago", zainicjowanego w ramach Parlamentu Jakubowego, który odbył się we wrześniu 2024 roku w Szczecinie.

W odpowiedzi na rosnącą liczbę polskich pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela oraz potrzebę duchowego towarzyszenia im w najważniejszym momencie pielgrzymki – po dotarciu do grobu Apostoła Jakuba – powstała inicjatywa, której celem jest zapewnienie codziennej obecności polskich kapłanów i wolontariuszy świeckich w Katedrze oraz w tzw. Biurze Polskim (Oficina del Peregrino) w Santiago de Compostela.

Kapłani-spowiednicy pełnią posługę w kaplicy Matki Bożej z Lourdes w Katedrze w Santiago (godz. 10.30 – 11.45) oraz w kaplicy w Oficina del Peregrino, gdzie codziennie o godz. 16.00 odprawiana jest Msza Święta w języku polskim. Wolontariusze, odpowiednio oznakowani, prowadzą także tzw. Biuro Polskie – pokój nr 2 na I piętrze Oficina del Peregrino – służą pomocą polskim pielgrzymom, rozdają materiały informacyjne, zapraszają do udziału w liturgii i pomagają w organizacji spotkań braterskich, które odbywają się codziennie, bezpośrednio po Mszy świętej.

Akcja oddolna, ale szeroko wspierana

Projekt powstał jako wspólna inicjatywa Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Turystyki i Pielgrzymek oraz Fundacji Szczecińska, przy współpracy z archidiecezją Santiago de Compostela, katedrą oraz Biurem Pielgrzyma (Oficina del Peregrino) w Santiago. Wsparcie organizacyjne i promocyjne zapewniają również Bractwa i Stowarzyszenia św. Jakuba w Polsce, które od lat formują duchowo „caminowiczów" i animują życie szlaków jakubowych w Polsce. Ich zaangażowanie w przekaz informacji, pomoc wolontariacką oraz integrację środowiska pielgrzymów odgrywa kluczową rolę w rozwoju tej akcji. Celem projektu jest także promocja i popularyzacja szlaków jakubowych w Polsce oraz zaproszenie pielgrzymów docierających do Santiago do zaangażowania się, po powrocie do Polski, w lokalne Bractwa i Stowarzyszenia św. Jakuba.

Źródło: KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama