Stała formacja dla małżonków

Formacja i towarzyszenie to filary duszpasterstwa małżeńskiego - podkreśla Papież Franciszek

Formacja i towarzyszenie — to filary duszpasterstwa małżeńskiego, o których mówił Papież Franciszek w czwartek 27 września 2018 po południu w bazylice św. Jana na Lateranie, przemawiając do uczestników kursu dla proboszczów, diakonów stałych, małżonków i współpracowników świeckich, zaangażowanych w tej „rozległej, złożonej i delikatnej dziedzinie apostolstwa”.

Trwające od 24 do 26 września 2018 studium i refleksje w oparciu o adhortację apostolską Amoris laetitia i całe nauczanie Papieża, zorganizowane przez diecezję rzymską i Trybunał Roty Rzymskiej, potwierdziły pilną potrzebę poważnego procesu przygotowania do małżeństwa chrześcijańskiego. Ono bowiem, przypomniał Papież Bergoglio, „nie jest tylko wydarzeniem 'społecznym', ale jest prawdziwym sakramentem”. Stąd uznanie ze strony Franciszka dla tych diecezji, które w różnych częściach świata” rozwijają inicjatywy mające na celu lepsze dostosowanie duszpasterstwa rodzin do realnej sytuacji” i „przede wszystkim towarzyszenie narzeczonym” poprzez „seminaria i rekolekcje, które angażowałyby jako animatorów oprócz kapłanów także pary małżeńskie o ugruntowanym doświadczeniu oraz specjalistów z zakresu nauk psychologicznych”.

Ta praktyka powinna być jednak kontynuowana także po ślubie, przestrzegł Papież, kładąc nacisk na potrzebę „stałego katechumenatu”, który by mógł „towarzyszyć” „przynajmniej w pierwszych latach życia małżeńskiego”. Natomiast odnośnie do par, „które przeżywają poważne problemy w swojej relacji i są w kryzysie”, Papież zaznaczył, że trzeba „dostarczyć odpowiednie wskazówki co do wszczęcia procesu w sprawie stwierdzenia nieważności”, i wyraził pragnienie, aby te osoby „mogły znajdować w biskupach, kapłanach i pracownikach duszpasterstwa niezbędne wsparcie, wyrażające się nie tylko w informowaniu o normach prawnych, ale przede wszystkim w postawie słuchania i zrozumienia”. W związku z tym Papież powiedział, iż cieszy go wiadomość, „że wielu biskupów i wikariuszy sądowych szybko przyjęło i wprowadziło w życie nowe postępowanie w sprawach małżeńskich”.

Na koniec Franciszek wyraził życzenie, aby zostały poszerzone horyzonty duszpasterstwa rodzinnego, które potrafiłoby spotykać i przyjmować „także tych młodych ludzi, którzy decydują się na życie razem bez ślubu”.             

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama