Opoka - Portal katolicki
opoka.news
Pekao

Kara śmierci

L'Osservatore Romano

O powszechne zniesienie kary śmierci

O powszechne zniesienie kary śmierci - foto
Autor/źródło: Pixabay, pixel2013

Kolejny apel Papieża przeciwko wykonywaniu kary śmierci [17 grudnia 2018]

Rezolucje ONZ «w sprawie moratorium na stosowanie kary śmierci, które mają na celu zawieszenie wykonywania kary śmierci w krajach członkowskich, są drogą, którą trzeba iść, lecz nie oznacza to rezygnowania z walki o powszechne jej zniesienie». Podkreślił to Papież w przemówieniu po hiszpańsku, wręczonym członkom delegacji Międzynarodowej Komisji przeciwko Wykonywaniu Kary Śmierci, których przyjął w poniedziałek 17 grudnia rano w Watykanie.

W szczególności Papież Franciszek zachęca «wszystkie państwa, które nie zniosły kary śmierci, lecz jej nie stosują, aby w dalszym ciągu podtrzymywały to międzynarodowe zobowiązanie i by zabiegały o to, by moratorium było stosowane nie tylko w odniesieniu do wykonywania kary śmierci, ale i w odniesieniu do wydawania wyroków śmierci». Bowiem «moratorium nie może być postrzegane przez skazanego jako zwykłe przedłużenie oczekiwania na wykonanie wyroku». Ponadto Papież wzywa «państwa, które w dalszym ciągu stosują karę śmierci, do przyjęcia moratorium, a następnie zniesienia tej okrutnej formy kary». Zresztą, wyjaśnia, «aby znieść karę śmierci, co jest celem tej kampanii, w pewnych kontekstach mogą być konieczne złożone procesy polityczne». «Zawieszenie egzekucji i ograniczenie liczby przestępstw karanych śmiercią, jak też zabronienie tego typu kary w stosunku do nieletnich, kobiet w ciąży lub osób z niepełnosprawnością umysłową bądź intelektualną, są rzeczywiście minimalnymi celami, do których osiągnięcia muszą z zaangażowaniem dążyć przywódcy całego świata».

Na koniec Franciszek zwraca «jeszcze raz uwagę na egzekucje bez wyroku sądu, samowolne lub arbitralne, które są niestety częstym zjawiskiem w krajach, gdzie kara śmierci jest stosowana lub nie w świetle prawa. Są to zabójstwa — podkreślił — popełniane przez funkcjonariuszy państwowych, którzy często przedstawiają je jako rezultat starć z rzekomymi przestępcami bądź jako niechciane konsekwencje racjonalnego, koniecznego i proporcjonalnego stosowania siły w obronie obywateli».

 


opr. mg/mg 


Podziel się tym materiałem z innymi:


Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: prawo kara śmierci przestępstwo ONZ kara wyrok egzekucja moratorium
 
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W
© Fundacja Opoka 2017
Realizacja: 3W