Esperal – 5 mitów na temat terapii awersyjnej

Esperal to wszywka alkoholowa, której celem jest zmotywowanie osoby uzależnionej do pozostawania w stanie trzeźwości i stałej abstynencji. Po przerwaniu ciągu alkoholowego i poddaniu się zabiegowi podskórnego wszycia tabletek z Esperalem pacjenci powstrzymują się przed piciem alkoholu etylowego.

Dlaczego trzeźwość jest tak istotna podczas stosowania wszywki alkoholowej? Konieczność utrzymania abstynencji wynika z działania disulfiramu, czyli substancji czynnej leku. Wydziela się ona stopniowo do wnętrza ustroju zaszytego nałogowca. Pozostaje dla niego obojętna wyłącznie do czasu, gdy osoba uzależniona nie sięgnie po dawkę etanolu. Połączenie obu substancji skutkuje groźnymi dla zdrowia i życia objawami tzw. reakcji disulfiramowej. Dlatego głównym zaleceniem podczas stosowania Esperalu jest konieczność utrzymania trzeźwości.

Symptomów reakcji disulfiramowej obawiają się osoby zaszyte. Mechanizm działania wszywki alkoholowej i zalecenia lekarskie podczas stosowania terapii awersyjnej poznają one już podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu. Choć Esperal nie wywiera bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie układu nerwowego czy samego mózgu człowieka, w sposób pośredni zmienia nastawienie chorego do własnych trudności. Przed rozpoczęciem terapii musi on przerwać ciąg alkoholowy i odstawić substancję odurzającą. Niemożliwe jest zaszycie pacjenta, który pozostaje pijany i nie konsultował się ze specjalistą. Wyłącznie profesjonalna kwalifikacja do zabiegu zapewnia bezpieczeństwo pacjenta. Ponadto rozmowa z doświadczonym chirurgiem pozwala rozwiać wątpliwości pacjenta. Wokół terapii awersyjnej przez lata powstawało bowiem wiele mitów.

Mit 1 – wszywka wystarczy, by wyleczyć chorobę alkoholową. Jak substancja pomaga w zaprzestaniu spożywania alkoholu i terapii alkoholizmu?

Esperal należy do grona farmakologicznych metod wspierających leczenie alkoholizmu. Zaleca się jego stosowanie równocześnie z innymi elementami kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Zwykle wszycie wszywki alkoholowej poprzedza się detoksem alkoholowym (odtruwaniem organizmu). Następnie wszywkę łączy się z psychoterapią alkoholizmu. Samo zaszycie nie jest metodą leczenia alkoholizmu. Niektórzy specjaliści uważają ponadto, że całkowite wyleczenie z uzależnienia alkoholowego nie jest u pacjentów możliwe do osiągnięcia. Osobą uzależnioną od alkoholu pozostaje się całe życie. Można je jednak spędzić w trzeźwości, biorąc aktywny udział w terapii.

Oryginalna wszywka alkoholowa pomaga uzależnionym zmotywować się do długotrwałego utrzymania abstynencji. Znając ryzyko wynikające z połączenia Esperalu z etanolem, nie sięgają oni po używki. Lek wzbudza w nich więc awersję i obawę przed gwałtowną reakcją organizmu. Z tego względu terapia ta nazywana jest awersyjną.

Mit 2 – wszywka jest dla każdego. Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu wszycia Esperalu. Czy Esperal jest bezpieczny?

Głównym wskazaniem do rozpoczęcia terapii, podczas której stosuje się Esperal, jest chęć wzmocnienia dotychczasowych oddziaływań leczniczych w alkoholizmie chorego. Wszywkę alkoholową można bowiem stosować na każdym etapie rozwoju nałogu i w każdej fazie uzależnienia. Niektórzy pacjenci wybierają ją już na początku swojej drogi do trzeźwości. Dotyczy to zwłaszcza chorych w przewlekłej i krytycznej fazie rozwoju uzależnienia od alkoholu. Lek motywuje ich do przerwania ciągu alkoholowego, nawet jeżeli trwa on rekordowo długo. U innych pacjentów stanowi uzupełnienie pozostałych metod terapeutycznych. Czy jednak każdy może i powinien korzystać z możliwości wszywki?

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zaszycia alkoholowego. Przede wszystkim niedopuszczalne jest wykonywanie zabiegu u osób, które znajdują się w stanie po spożyciu alkoholu lub są nim upojone. Przed zabiegiem należy zachować przynajmniej 24-godzinny okres trzeźwości. Konieczne jest zatem odstawienie substancji odurzającej samodzielnie lub pod kontrolą specjalistów podczas detoksykacji. Esperalu nie można wszyć do organizmu osób nadwrażliwych na składniki leku. Szczególną ostrożność należy ponadto zachować, stosując ten lek u chorych na cukrzycę, zmagających się ze schorzeniami układu krążenia, tarczycy, z zaburzeniami psychicznymi. Ze względów bezpieczeństwa do zaszycia Esperalu nie kwalifikują się pacjenci z depresją lub po próbach samobójczych.

Mit 3 – wszycie wszywki alkoholowej jest bolesne. Na czym polega zabieg implantacji leku Esperal i jego podskórne zaszycie?

Zabieg wszycia oryginalnego Esperalu przeprowadza wykwalifikowany chirurg w ambulatoryjnych lub klinicznych warunkach stacjonarnej placówki medycznej. Dzięki profesjonalnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu i zastosowaniu znieczulenia miejscowego jest on całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Procedura medyczna wraz z przygotowaniem pacjenta trwa około 20 minut. Przedstawiciele personelu pielęgniarskiego oczyszczają i dezynfekują skórę pacjenta. Zwykle cięcie chirurgiczne przeprowadza się tuż nad pośladkiem chorego. Operatorem skalpela jest chirurg. Wykonuje on niewielkie nacięcie na skórze chorego, które prowadzi w głąb tkanek. W ten sposób dociera do obszaru podpowięziowego mięśnia pośladkowego. Wypreparowuje kieszonkę, w której umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę leku wszczepianego podskórnie w formie jałowych tabletek. Zwykle jest ich kilka. Po zakończeniu zabiegu powstałą ranę zaszywa się za pomocą nici chirurgicznych. Następnie na szwy lekarz zakłada jałowy opatrunek, który należy systematycznie zmieniać w warunkach domowych.

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej uznawany jest za bezpieczny i mało inwazyjny. Nie jest obarczony ryzykiem wystąpienia powikłań czy skutków ubocznych.

Mit 4 – Esperal (disulfiram) jest odczuwalny dla pacjentów utrzymujących trzeźwość

Wszywka (Esperal) umieszczona pod skórą pacjenta pozostaje dla niego nieodczuwalna. Podobnie jest również z działaniem jej substancji czynnej. Disulfiram pozostaje obojętny dla chorych, stosujących się do zaleceń lekarskich. Niemożliwe jest samodzielne usunięcie wszywki alkoholowej z wnętrza organizmu. Jeżeli pacjent chce przedwcześnie zakończyć terapię awersyjną, powinien zgłosić się do lekarza na powtórny zabieg. Podczas niego lek usuwany jest z wnętrza ciała.

Esperal – 5 mitów na temat terapii awersyjnej   depositphotos.com

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej? Jak długo działa Esperal?

Leczenie choroby alkoholowej z wykorzystaniem wszywki jest długotrwałe. Okres skuteczności leku sięga od 8 do 12 miesięcy. Działanie Esperalu polega na blokowaniu wydzielania enzymu wątrobowego – dehydrogenazy aldehydowej. On z kolei niezbędny jest dla prawidłowego przebiegu procesu metabolizmu alkoholu. Skutki zaszycia alkoholowego odczuwają zatem wyłącznie ci pacjenci, którzy decydują się na ryzykowne i niedopuszczalne przez lekarzy próby przepicia leku. Substancja aktywna Esperalu zaburza bowiem szlak metaboliczny alkoholu etylowego w wątrobie człowieka. W warunkach fizjologicznych etanol trawi się do nieszkodliwej postaci kwasu octowego. Z udziałem Esperalu przemiana ta staje się jednak spowolniona, a niekiedy wręcz zablokowana. W konsekwencji dochodzi do niebezpiecznej kumulacji toksyn w krwiobiegu zaszytego. Mowa tu przede wszystkim o aldehydzie octowym, którego nadmierne stężenie odpowiada za większość objawów tzw. reakcji disulfiramowej.

Bezpieczny zabieg, podczas którego wszywa się Esperal, Katowice oferują w Centrum Medycznym Galmedic – przeczytaj więcej o usłudze tutaj: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Mit 5 – wszywkę można przepić. Zabieg implantacji Esperalu a reakcja disulfiramowa i skutki uboczne oraz powikłania

Reakcja disulfiramowa to nagła odpowiedź organizmu człowieka na rosnące stężenie toksyn. Na pierwszy rzut oka przypomina nieco objawy zatrucia alkoholowego, czy nawet popularnego kaca. Różni się jednak natężeniem dolegliwości. Pierwsze z objawów występują już kilkadziesiąt minut po spożyciu etanolu podczas stosowania Esperalu. Należą do nich przede wszystkim ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia psychiczne, a nawet drgawki. Narastają one wraz z kolejnymi dawkami wypijanego alkoholu oraz upływem czasu i nie tylko nie należą do przyjemnych, ale również okazują się być niebezpieczne. Co więcej, mogą przekształcić się w stany bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia człowieka. Jeżeli nałogowiec pozostanie bez opieki specjalistów podczas prób przepicia wszywki, grozi mu zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, utrata przytomności, nagłe zatrzymanie krążenia.

Nadużywanie alkoholu etylowego wiąże się ponadto z ryzykiem występowania objawów głodu alkoholowego po przerwaniu ciągu i odstawieniu używki. By zapobiec występowaniu nawrotów choroby i zminimalizować ryzyko przepijania wszywki, należy po wszyciu leku pozostawać pod opieką specjalistów. Doradzają oni przede wszystkim uczestnictwo w psychoterapii indywidualnej lub grupowej.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama